BOSTON ÇEVRESİNDE GEZİLESİ YERLER

Kategori: BOSTON | 0

     Massachusetts eyaletinin bir çok şehirden oluştuğunu belirtmiştik. Çoğu kişinin Boston olarak bildiği Harvard University, MIT gibi yerler Boston‘da değil farklı şehirde yer alıyor.

   Boston çevresinde yer alan gezilesi yerler nereleriymiş bir bakalım isterseniz.

   Öncelikle Boston‘a en yakın olan şehir Cambiradge‘ten başlayalım. Cambiradge şehrinde olan Harvard University ve MIT(Massachutsess Instutie Technologhy) bu şehirde yer almakta.

 

   Harvard University: Red Line kullanılarak Harvard durağında indiğinizde üniversitenin kampüs girişine denk geliyorsunuz. Dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olan Harvard Üniversitesi geniş bir alana sahip.

   Harvard Üniversitesi hakkında söylenen 3 tane meşhur yalan vardır. Bunların ilki girişte yer alan üniversitenin kurucusu John Harvard’ın isminin yazılı olduğu heykel. Burada 2 tane yalan var ilki üniversiteni kurucusu John Harvard değil 🙂 Harvard Üniversite‘sinin kurucusu Massachusetts Körfez Kolonisi’nin Büyük Mahkemesi. 

   İkinci yalan ise sağ ayağına dokunmanın uğur getirdiğine inanılan bu heykelin ta kendisi 🙂

   Heykel kurucu olarak bilinen ilk üniversite finansörü John Harvard değil 19. yüzyıl Harvard öğrencisini temsil eden bir heykel. Üçüncü yalan ise üniversitenin kuruluş tarihi 1638 tarihinde kurulduğu söylenen üniversite aslında 1636‘da kurulmuş.

   Bu arada heykelin sağ yağına dokuna dokuna turistler heykelin sağ ayağı aşındırmışlar.

   MIT: Dünyanın en yüksek teknolojisine sahip olan bu enstitüyü gezerken bile ağzınız bir karış açık kalıyor. Girişinde bile “biz bu teknolojiye ulaşasaya ohoo!” diyorsunuz malesef.

   Harvard Starbucks: Hiçbir starbucks’ı tavsiye ettiğim olmadı fakat buraya uğramadan lütfen ayrılmayın. İkinci katına çıkın, cam kenarına yayılın ve meydanın hareketliliğini izleyin. Hatta benim için bir kahve içip benide tag’leyin (@gezicibolg #geziciblog) özlemim giderilsin. Ders çıkışları özellikle gidip ders çalışıp dinlendiğim bir yerdi.

   Bu starbucks’tan çıkıp sağa doğru ilerlediğinizde yaklaşık 25-30 metre sonra sağda hediyelik eşyacı var. Hediyelik eşyacı dediysem öyle magnet falan beklemeyin. Elektronik sigara ya da sigara alacaksanız en uygun fiyatlı yer burası.

   Harvard Square: Şehrin en hareketli meydanı. Kahvenizi, atıştırmalığınızı alın oturun. Satranç oynamayı seviyorsanız yerliler satranç oynayın.

   Hava güzelse meydanda gitar çalan birisi var. O güzel tınılarla oturup şehrin tadını çıkarın.

   Diğer bir şehir Quincy: Eyaletin en çok ırk popülasyonu olan yeri. Hintli, Asyalı, Müslüman mavi yakalı herkes burada oturmakta. Uygun fiyatlı alışveriş ve Wallmart’a gitmek için buraya uğrayacaksınız. Yerel restorantlar için Quincy bire bir.

   Kuzey Massachusetts‘de bulunan Salem eyaleti ekim ayının sonlarına doğru gidilecek tek yerdir. Malum 31 ekim Halloween ve Salem ABD’de cadı avı yapılan, korku filmlerine konu olmuş hikayelerle dolu bir yer.

   Hal böyle olunca Cadılar Bayramı‘nda her yer orjinal kostümlerle dolu bir festival haline geliyor.

   Ayrıca zamanında avlanan cadılar ve hikayelerini öğrenmek isterseniz Witch Museum‘u ziyaret edebilirsiniz.

   Boston çevresindeki müzeleri tavsiye etmem gerekirse;

   MIT Musseum: En başta demiştim ya MIT‘nin teknolojisini görünce ağzınız açık kalacak siz hele bir burayı görün. Teknolojinin nerede olduğunu gerçekten uzay çağında yaşadığımıza şahit olun.

   Temmuz ve ağustos harici her ayın son pazar günü MIT Museum‘a giriş ücretsiz 😉

   Peabody Museum of Archeology and Ethnology: Arkeoloji ve Etnografya Müzesi. İçeride kızılderili tarihi ve yaşamıyla ilgili şeyler var. Gezmesi sizin için ilginç olabilir. Aşağıda yer alan linkten ücretsiz zamanına bakabilirsiniz.

   Harvard Art Museum: 4 katlı sanat müzesi. Değişik heykeller ve tablolar var. Özellikle 3.kattaki tablolar ve eserler çok hoşuma gitmişti.

   Harvard Museum of Natural History: Peabody Museum ile ortak gezilmekte. Son kattan ara bir geçit var ve iki müzeyide bağlamakta yani tek biletle iki müze gezilebilir. İçeride dondurulmuş birebir boyutta hayvanlar var.

   Çeşit çeşit böcekler ve botanik bahçesiyle inanılmaz ama beni en çok etkileyen birebir boyutlarda tavana asılı dinazor ve hemen diğer oda da bulunan başka dinazor kalıntılarıydı.

   Bu üç müezede Harvard Üniversitesi’nin hemen arkasında bulunuyor.

   Eylül ayının son haftasında Boston ve çevresinde ücretsiz müze haftası etkinliği oluyor. Bunun için aşağıdaki linkten kayıt oluşturup QR Kod alıyorsunuz ve listede yer alan müzelere ücretsiz giriş sağlıyorsunuz

   Ücretsiz müze haftası için tıklayınız >>

   Massachusetts’e en yakın eyalet olan New Hampshire, Boston‘a arabayla 1 saat uzaklıkta.

   Genelde eyalet vergisi olmadığı için insanların alışveriş tercihi burası. Halloween zamanı Salem‘e çok yakın olan Portsmouth şehrine gittik. Liman şehri olan buranın mimari yapısı beni benden aldı.

   Burada mutlaka uğramanız gereken yer Portsmouth Beer House. Kendi biraları muhteşem ve nachos‘u inanılmaz lezzetli.

   Barda oturup barmenlerle sohbet edebilirsiniz. Hepsi çok sevecen ve konuşkan hatta ayrılmadan önce barmene “Bardak altlıklarından hatıra için alabilir miyim?” Diye sorduğumda bunları evde de kullan bizi unutmazsın diye yaklaşık 10 tane verdi ve hala daha sephada onları kullanıyoruz 🙂

   Portsmouth‘ta hava soğuk değilse liman çevresinde bir yürüyüş ve bir dilek iyi gider 🙂

   Ayrıca Tayland Restorant‘ı 5 Thai Bistro‘ya oturup ananslı tavuk yiyin. Taylandlı ev arkadaşımın annesinin arkadaşı işlettiği için gittik ve çok romantik bir ortamı var.

   Tam dörtyol ağzında olan bu restorantın cam kenarı masalarından şehri izleyebilirsiniz.

    New Hempshire‘a girişte eyalet evi var. Mola verip uğrayın buranın hemen ilerisinde Alchol Outlet var ve envai çeşit alkol Massachusetts ve New Hampshire‘dan ucuz.

   Gelelim benim yaşadığım şehir Braintree‘ye; burası Amerikalıların dediği gibi “Cozzy”. Yani kendi kendine yetebilen, küçük ve sevimli. Kırmızı hat ile Downtown‘dan 30 dakikada ulaşabileceğiniz Braintree‘de mutlaka ama mutlaka gün batımında Sunset Lake‘e gidip manzaranın tadını çıkartın.

   Bu manzaranın fotoğrafını o zaman kullandığım Samsung S4 ile çektim ve ne bir oynama ne de bir filtre var tamamen doğal.

   Bu manzara sanırım yanınızda bir şişe şarapla tadından yenmez. Daha sonra hemen yakında bulunan Southside Tavern‘e gidip birer soğuk bira içebilirsiniz.

   Ya da yakınlarda bulunan South Shore Plaza‘dan uygun fiyatlı kıyafet alışverişi yapabilirsiniz.

   Ama uygun alışveriş yerleri için Boston Alışveriş Rehberi(hazırlanıyor..) sayfamıza göz atabilirsiniz 😉

 

Keyifli Seyahatler..

 

 

Yorumlar

Yorumlar

Takip Et GeziciBlog:

Son yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir