BOSTON ULAŞIM REHBERİ

Kategori: BOSTON | 0

    ABD‘nin en popüler 10 şehrinden biri olan Boston‘a bayrak taşıyıcımız THY‘nin her gün direk uçuşla seferi var.

   Fakat aktarmalı olarak daha uygun fiyata bilet bulabilirsiniz hatta A.B.D için gidiş-dönüş biletler tek yönden daha uygun fiyata satılmakta.

 

   BOSTON LOGAN ULUSLAR ARASI HAVAALANI’NDAN ULAŞIM

   Boston‘a hava yoluyla geldiğinizde geleceğiniz yer Boston Logan Uluslar Arası Havaalanı‘dır. Logan Havaalanı doldurma bir alan üzerine kurulmuş sanki denize iner gibi iniş yapıyorsunuz ve uçağın kalkış anında denize paralel bir şekilde Boston‘a bakarak kalkıyorsunuz.

   Boston Logan Havaalanı‘na yaklaşırken uçağın sol yanında çok büyük renkli bir depo var iniş anında bu depoyu gören Boston‘lılar “Eve Geldik” diyorlar.

   Evet Boston Logan Havaalanı‘na indiniz, gümrük kontrolü ve valiz işlemleri bittikten sonra merkeze ulaşmak için birkaç seçeneğiniz var.

   İlk seçenek Silver Line kullanmak. İstanbul’daki metrobüse benzeyen körüklü bir otobüs ile özel yoldan ilerleyen Silver Line‘ın SL1 hattı South Station ile Havaalanı arasında çalışıyor. South Station‘dan Red Line hattına ya da trenlere aktarma yapabilirsiniz.

   İkinci seçenek 33 numaralı  Airpot Shuttle ile Blue Line‘a aktarma yapmak. Blue Line Airport durağından da metro (Boston’da metroya tren diyorlar ve kısaca “T” diyorlar 😉 ) ile gideceğiniz yere gidebilirsiniz.

   Diğer bir seçenek ise Logan Express. Boston dışındaki Braintree, Framingham, Woburn ve Peabody şehirlerine çalışan bu özel otobüslerin ücreti ise 7 dolar.

   Tren kullanacak yolcular aşağıda şehir içi ulaşım başlığında ulaşım ücretlerini inceleyebilirler.

 

     TF GREEN HAVAALANI’NDAN BOSTON’A ULAŞIM

   Pek bilinen bir havaalanı olmasa da Massachusetts‘in güneyinde bulunan Rhode Island eyaletinin havaalanıdır. Genelde New England bölgesinin ünlü NFL takımı ve fanı olduğum New England Patirots‘un kullandığı bu havaalanı’ndan A.B.D’nin doğu yakasında bulunan eyaletlerine uygun fiyatlı uçuşlar bulunmakta.

   American Airlines, Delta Airlines, United Airlines ve Norwegian Air ile bu havaalanına Avrupa üzerinden bazen uygun fiyata uçuş bulabilirsiniz. Eğer A.B.D. içi uçakla seyahat edeceğiniz yer varsa low cost firmalar buradan uygun uçuşlarla hizmet vermekte.

   TF Green Havaalanı‘na ulaşım aslında çok basit. South Station‘dan kalkan Commuter Rail‘ler 12 dolar karşılığında havaalanına hizmet vermekte.

   Dilerseniz havaalanında bulunan Amtrak istasyonundan Amtrak trenleri ile New York‘a da ulaşabilirsiniz.

 

     OTOBÜS İLE BOSTON’A ULAŞIM

   Otobüs yolculuğu ile diğer eyaletlerden gelecek yolcular genelde South Station‘da bulunan Boston Bus Station’a gelmekte fakat bazı otobüs firmaları kuzeyde bulunan Alewife ya da güneyde bulunan Quincy şehrindeki North Quincy istasyonuna gelebilmekte.

   Son durağınızı iyi kontrol edin. Her koşulda Red Line üzerinde bulunan duraklara gelmektesiniz. Buradan Red Line‘ı kullanarak dilediğiniz yere ulaşabilirsiniz. South Station ise merkeze yakın yaklaşık 4-5 dakikada merkeze yürüyerek varabiliyorsunuz.

 

   Otobüsler hakkında Ulaşım/Otobüsler başlığında tek tek deneyimlerimizi paylaştığımız firmalar bulunmakta.

 

   TREN YOLU İLE BOSTON’A ULAŞIM

   Trenler eyaletler arasında çok pahalı bir ulaşım sağlıyorlar. Fakat önceden alırsanız uçak fiyatına denk gelebilir. Amtrak işletmesinin çalıştırdığı tren hattı Boston için genelde New York arası uygun olmakta.

   Ya da Purple Line denilen Commuter Rail diğer şehirler arası ulaşımda kullanılan tren hatlarını kullanırsanız seçeneğiniz 2 adet istasyondur.

   Güney hattı için tüm trenler South Station’a gelmekte. South Station‘dan Red Line ve Silver Line bağlantısı bulunmakta

   Kuzey bölgeler (Salem, New Hampshire) için kullanılacak trenler North Station‘dan hareket etmekte. Bunlar için ise Green Line ve Orange Line hatları kullanılabilir.

   North Station eski adıyla Boston Garden yeni adıyla TD Garden olan Boston Celtics‘in maçlarını oynadığı TD Garden’ın altında bulunmakta. 

 

     BOSTON ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

   Şehir İçi Ulaşım Kartı ya da Bileti (Charlicard/ Charlie Ticket)

   Boston için ulaşım MBTA (Massachusetts Bay Transportaion Authory) tarafından işletilmekte. MBTA‘in şehir içi ulaşım için ulaşım kartı Charlie Card.

   Charlie Card almak isterseniz. Orange Line ya da Red Line Downtown Crossing istasyonunda Charlie Card bürosundan ücretsiz alabilirsiniz.

   Charlie Card’ınızı istasyonlarda bulunan otomatlardan tek binişlik, günlük, haftalık ya da aylık olarak ister nakit isterseniz de kredi kartınızla doldurabilirsiniz.

   Charlie Card kullanmak istemezseniz otomatlardan bilet şeklinde kullanılan Charlie Ticket‘lardan alabilirsiniz. Bunlarda tek kullanımlık, günlük, haftalık ve aylık olarak otomatlarda satılmakta.

   Ücretlere gelirsek eğer; tek kullanımlık aktarmasız ücreti 2.25 dolar. 2 saat içinde otobüs ya da metro ile aktarma yapacaksanız bunun ücreti ise 2,75 dolar.

   Günlük Charlie Card ya da Charlie Ticket ücreti ise 12 dolar, haftalık 21,25 dolar olan Charlie Card ya da Charlie Ticket’ın aylık ücreti  ise 84,50 dolar.

   Öğrenciyseniz ve bunu belgeleyerek Charlie Card bürosundan alacağınız Student Charlie Card‘da fiyatlar değişmekte. Student Charlie Card‘da otobüs için tek kullanımlık 0,85 cent, metro için tek kullanımlık ise 1,10 dolar. Aylık Student Charlie Card ücreti ise 30 dolar.

   Ayrıntılı bilgi için MBTA‘in resmi web sitesine bakabilirsiniz. MBTA resmi web sitesi için >>


     Şehir İçi Otobüsler

   Massachusetts‘in her şehrinde kendi özel numaraları olan sarı renkli otobüsler bulunmakta. Bu otobüslerin ücretlendirmesi yukarıda belirttiğim fiyatlardan oluyor.

   Kullanacağınız otobüslere ücret vererek binebilmektesiniz. Bunun için kart okutulan bölümüne nakitinizi yerleştiriyorsunuz ve işlem tamam.

   Ayrıca bisikletiniz varsa otobüslerin önünde bulunan aparatlara bisikletinizi yerleştirip seyahat edebiliyorsunuz. Otobüslerde sadece önde ve ortada kapı bulunmakta. Binişler ön kapıdan olmakta fakat inişler için hem ön kapyı hem de orta kapıyı kullanabilirsiniz. Yalnız şehrin kuralıdır inerken otobüs şoförüne teşekkür etmeyi unutmayın.

 

     Metro Şehrin Tabiriyle Tren İle Ulaşım

   Şehir içinde çoğu insan metroyu yani treni kullanmakta. “T” ile belirtilen bu trenler 5 hatta ayrılmış durumda ve bu hatlara ise renklerle isimlendirmişler. Green Line, Red Line, Orange Line, Blue Line ve Silver Line.

   Bu hatlar arasında tüneller ya da geçiş alanlarıyla birlikte belirli duraklardan ücret ödemeden geçilebilmekte.

 

   Green Line: Şehrin hatta ABD‘nin ilk metrosu. Kimi yerde yer üstünde kimi yerde yer altında giden bu hat çok yavaş ilerlemekte. Çünkü istasyonlar birbirine yakın. Kuzeyde bulunan Lenchmere istasyonundan kalkan Green Line, Boston Common‘da bulunan Park Station‘dan geçip şehrin doğusuna doğru devam etmekte.

   4 farklı lokasyonda çalışan Green Line; Copley durağından sonra 4 farklı hatta ilerlemekte.

   Çok yavaş ilerlemekte olan Green Line için “ben bunu koşarak geçerim” diyenler için Green Line Marathon düzenlenmekte. Bu eğlenceli etkinliğin tarihi için internetten “Race The T” olarak arama yapabilirsiniz

   Green Line‘dan Park Street ya da Heymarket durağından Orange Line‘a ve tekrar Park Street durağından Red Line‘a aktarma yapabilirsiniz.

 

   Orange Line: Şehrin en sorunlu hattı. Kullanan tüm arkadaşlarım her gün geç gelmesinden ve arıza yapmasından dolayı şikayetçiydi. Ayrıca şehrin en sorunlu bölgelerinden geçmekte. Şehrin diğer bir kuzey- güney hattı olarak OAK Grove ile Forrest Hills arasında çalışmakta.

   OAK Grove‘dan kalkan hat Malden Center, North Station, Haymarket, Downtown Crossing, Chinatown üzerinden geçmekte.

   Orange Line‘den Downtown Crossing durağından Green Line, Blue Line ve Red Line‘a. Heymarket durağından da Green Line‘a aktarma yapabilirsiniz.

 

   Blue Line: Şehrin en temiz hattı. Havaalanı‘nın kuzeyinde kalan Reveree-Wonderland‘den hareket eden bu hat şehrin kuzey doğusu ile batısı arsında çalışmakta. Reveree Beach, Chelsea, Airport, Aquarium, Goverment Center duraklarından geçmekte.

   Havaalanı’nda bulunan Airpot Shuttle ile Airport durağından bu hattı kullanarak Airport durağına buradan da şehir merkezinde bulunan Goverment Center durağına gelebilirsiniz.

   Goverment Center durağından da Orange Line‘a ya da Green Line‘a aktarma yapabilirsiniz.

 

   Silver Line: İstanbul‘daki metrobüse benzeyen özel bir hatla ulaşım yapan Silver Line 4 hatta çalışmakta.

   En bilineni 1. hat olan Silver Line 1 (SL1), Havaalanı ile South Station arasında çalışmakta. Havaalanından direk olarak 15 dakika içinde South Station‘a gelebilir buradan ister Red Line‘a isterseniz yürüyerek Downtown‘a ulaşabilirsiniz.

   SL2 hattı limanda bulunan işletmelerde çalışanlar için South Station ile Black Falcon Avaneu arasında ring yapmakta.

   SL4 ve SL5 South Station’dan hareket edip farklı yönlerden Dudley Square‘e ulaşmakta. SL4; Chinatown‘dan SL5 ise Downtown Crossing ve Boylston duraklarından ilerleyip aynı rotada bulunan Tufts Medical Center, Newton Street, Massachusetts Avanue duraklarından geçmekte.

   S4 ile Chinatown ve Tufts Medical Center duraklarından Orange Line‘a, SL5 ile Downtown Crossing durağından Orange Line ve Red Line‘a, Boylston durağından da Green Line ve yine Tufts Medical Center durağından Orange Line‘a aktarma yapabilirsiniz.

 

   Red Line: Şehrin en uzun hattı. Kuzeyde bulunan Alewife istasyonundan başlayan hat, Harvard Üniversitesi‘nin bulunduğu Harvard durağı, Boston Common’un bulunduğu Park Street ve Downtown ile merkezi bir hat.

   Güneyde bulunan JFK/UMass istasyonunda ikiye ayrılan hat Braintree treni ile Quincy ve Braintree‘ye devam ediyor.

   Bir diğer hatta çalışan Ashmont treni ise Ashmont şehrine gitmekte. Ashmont durağında ise M2 hattına transfer yapıp Mattapan durağına kadar devam edebilirsiniz.

   Commuter Rail: Purple Line‘da denilen Commuter Rail 10 zone‘a ayrılmış Massachusetts eyaletinin şehirleri arasında çalışan bir hat. Güney Massachusetts için South Station‘dan, Kuzey Massachusetts içinse North Station‘dan hareket eden Commuter Rail’ler ile Boston‘a uzak olan şehirlere’de kısa bir zamanda ulaşabilirsiniz.

   Commuter Rail ücretleri biraz pahalı kuzey ve güney şehirlerinden örnekler vermek gerekirse;

   Zone 1‘de yer alan Melrose, Winchester Center, Belmont, Newtonville, Hyde Park, Quincy Center tek yön ulaşım ücreti 6,25 dolar.

   Zone 2‘de yer alan Waltham, Rivereworks, Greenwood, West Newton, Hersey, Braintree ulaşım ücreti 6,75 dolar.

   Zone 3‘te yer alan Salem, Wilmington, Wellesley, Norwood, Canton, Weymouth ulaşım ücreti 7,50 dolar.

   Zone 4‘te yer alan Lincoln, Montserrat, Natick, Montello, Abington ulaşım ücreti 8,25 dolar.

   Zone 5‘te yer alan Concord, Andover, Hamilton, Framingham, Norfolk, Campello, Whitman için ulaşım ücreti 9,25 dolar.

   Zone 6‘ta yer alan Lowel, Ipswich, Manchester, Ashland, Franklin, Hanson için ulaşım ücreti 10 dolar.

   Zone 7‘de yer alan Haverhill, Rowley, Gloucester, Westborough ulaşım ücreti 10,50 dolar.

   Zone 8‘de yer alan kuzeyin en uç noktası Wachusett, Fitchburg, Newburyport, Rockport ve güneydeki Worcester, Middleborough, Playmouth için ulaşım ücreti 11,50 dolar.

   Sadece Zone 9‘da bulunan TF Green Havaalanı için 12,00 dolar olan ulaşım ücreti Zone 10‘da bulunan Wicford Junction için ise 12,50 dolar.

   Keyifli zaman geçireceğinize inandığımız Boston‘da en iyisi konaklama zamanınıza göre bir Charlie Card ya da Charlie Ticket almak.

   Daha sonra “Nereleri Gezsek?” Sorusuna cevap olarak Boston Gezilesi Yerler ve Boston Çevresi Gezilesi Yerler yazılarımızı, “Neler yeriz, nereden alışveriş yaparız?” Sorularına cevap olarakta Boston Yeme-İçme Alışveriş yazımızı okumak.

   Şimdiden Keyifli Seyahatler..

 

 

Yorumlar

Yorumlar

Takip Et GeziciBlog:

Son yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir