BOSTON GEZİLESİ YERLER

Kategori: BOSTON, ÖN SAYFA | 0

     Şu sıralar siyasi gerginliğimiz olsa da malum daha önce vizesi olanlar ABD seyahati yapabilmekte. O yüzden bu seyahati düşünenler Boston seyahati planındaysa aşık olduğum bu şehri, 3 ay orada yaşamış biri gözünden anlatmaya çalışacağım.

   Öncelikle ABD eyaletlerden oluşan bir yönetim sistemine sahip. Bu yüzden Massachusetts eyaletinin başkenti Boston ve Boston haricinde bu eyalette birçok şehir var.

   Boston gezilecek yerler diye arattığınızda çoğu gezilecek yerler Boston dışında yer almakta. Bu sebeple Boston Gezilesi Yerler yazısında burası sadece Boston‘da olan yerleri yazdım. Boston civarında gezilecek nereleri var onları ayrı bir yazıda Boston Çevresinde Gezilesi Yerler olarak ele aldım.

   Boston için öncelikle merkez olan Downtown‘dan başlayalım;

   Downtown Crossing: Boston‘ın merkezi. Çoğu Boston‘lının iş merkezleri burada bulunmakta. Burada bulunan mağazalardan alışveriş yapabilirsiniz. En uygun hediyelik eşyayı gene burada bulunan Boston Common tarafından girdiğinizde sol tarafta bulunan hediyelikçiden alabilirsiniz.

   Uygun fiyatlı alışveriş rehberi için Boston Alışveriş Rehberi sayfamıza göz atabilirsiniz.

   Boston Common: Boston‘ın ilk kurulduğu alan. Şehrin büyük festivalleri bu alanda oluyor ve Boston‘daki en büyük park. Burada çimlere yayılıp sincaplarla beraber yemeğinizi yiyebilirsiniz.

   Ortasında bulunan Frog Pool yazın çocukların eğlence alanı kışın ise dondurulup buz pateni sahası olarak kullanılmakta.

   Boston Public Garden: Good Will Hunting filminin izlediyseniz eğer, Matt Dammon ve Robin Williams‘ın konuşup dertleştiği park burası. Hatta Boston Common tarafından köprüyü geçip ilk sağa döndüğünüzde ikinci bank Good Will Huntng Bank olarak geçiyor.

   Gölde bulunan ördekler şehrin simgesi. Kuzeybatı çıkışında bunlara özel heykelleri görebilirsiniz. Gölde bulunan kayıklarla göl turu atmak isterseniz kişi başı 8 dolar bir ücret var. Parkın diğer çıkışında ise Boston’ın simgesi Goerge Washington heykel bulunmakta.

   Bacon Hill: Boston Public Garden‘ın köşesinde bulunan bu sokak turuncu duvarlarla süslü evleri ve daracık sokaklarıyla bahar ayında bu duvarlardan sarkan çiçekleriyle kesinlikle gezilmesi yer. Hatta burası benim favori yerimdi. Köşesinde bulunduğu Fisher College‘de eğitim gördüm ve her öğlen soluğu burada almaktaydım. Küçük butik kafeleri ve mağazalarıyla şehrin en güzel yeri.

   Copley Square: Şehrin diğer festival alanı. Kültür festivalleri burada yapılmakta. Hatta Boston Kütüphanesi (Boston Public Library) burada bulunmakta. Meydanda her gün taze meyve sebze satan çiftçileri bulabilirsiniz. Copley Square‘in bulunduğu Boylstone caddesi şehrin en pahalı caddesi.(Boylston St Apple Store burada bulunmakta ve en lüks restorantlar burada bulunuyor. Boston Public Garden‘dan çıkar çıkmaz yürüyerek 300-400 metre ileride. Hatta caddedeki mağazalara bakarak ilerleyebilirsiniz.

   Nisan ayının ortasında düzenlenen Boston Maratonu‘nun bitiş noktası da Boylston Caddesi’nin ortası. Bu tarihlerde seyahat yapmayı düşünenler bu şenliğe katılabilirler. Çünkü bu şehrin aynı zamanda bahar başlangıç tatili.

   Boston Public libarary: 6 katlı ve 3 alandan oluşan çok büyük içinde ne arasanız bulabileceğiniz bir kütüphane. Kütüphane üye olarak günlük 2 saat ücretsiz internet hizmetinden yararlanabilirsiniz.

   Fenway Park: MLB‘nin en eski takımlardan biri olan Boston Red Sox’un sahası. New York Yankees‘le olan rekabeti dillere destandır. Nisan’da başlayan beyzbol sezonu ekim gibi son buluyor.

   Bu arada normal sezon biletlerini 15 dolar civarı bulabilirsiniz. Maç günler harici Fenway Tour diye saha turları düzenlenmekte. Bu turlar çeşitli kategorilerde oluyor. Geniş kapsamlı tur ücreti 20 dolar, 15 dakikalık kısa tur 15 dolar, sezon öncesi hazırlık maçı dahil tur ise 35 dolar. Online almak daha uygun oluyor.

   Fenway etrafında birçok bar bulunmakta fakat en meşhuru Boston Beer Works burada hem yerel hem de ev yapımı biralara ulaşabilirsiniz.

   Fenway‘e gitmek için geçtiğiniz köprü ise Red Sox’un efsane isimlerinden “Papi” lakaplı David Ortiz‘e ait.

   Online Fenway Tour bileti için>>

   Quincy Market: Boston Harbour‘un hemen önünde olan açık alan merkezi. İçinde her kültürden yemeğe ulaşabilrisiniz fakat Türk yemekleri yok.

   Boston‘da ne yenir derseniz “Boston Yeme-İçme Rehberi” sayfamıza göz atabilirsiniz 😉

   Boston Market: Quincy Market‘in hemen yanında olan bu alanda ise mağazalar bulunmakta.

   North End: Quincy Market‘ın köşesinde bulunan ışıklardan karşıya geçtiğinizde sizi Boston‘un İtalyan Mahallesi beklemekte. İtalyan tarzı sokakları, kafeleri ve evleri bulunan bu alan zamanında Boston‘a göç eden İtalynların kurduğu bir yer. Nisan ayında özel festivalleri var ve en leziz pizzalar burada 😉

   Boston Harbour Walk: Quincy Market‘in önünden başlayan yaya olarak tüm limanı gezdiğiniz yürüyüş yolu. İnanılmaz güzellikte olan bu alanda içeceğinizi alıp dinlenip yürüyüş yapabilirsiniz. Quincy Market‘ten South Station‘a kadar bir yürüyüş yolu bulunmakta.

   Bu yürüyüş yolunda New England Aquarium‘a denk gelebilirsiniz. Okyanustaki canlıların sergilendiği bu yerde gezilesi yerlerden içeri giriş ücreti ise 28 dolar.

   South Station: Boston’ın güney yakasında bulunan tarihi tren istasyonu. Red Line ve havaalanı hattı olan Silver Line buradan hareket etmekte. Ayrıca Amtrak trenleri ve Boston otogarı diye tabir edeceğimiz Bus Station‘da burada bulunmakta.

   Chinatown: ABD‘de bulunan çin mahallerinden biride burada bulunmakta. New York‘taki kadar büyük olmasada burada bulunan Çin Mahallesi‘nde gezebilir festival zamanında festivale katılabilirsiniz.

   D-Lawn(The Lawn on D): South Station‘dan çıktıktan sonra sağa doğru yaklaşık 6-7 dakika yürüdükten sonra karşınıza çıkan Boston Convention and Exhibition Centerin hemen arkasında bulunan özel alan. İçinde bulunan çadırda yerel gruplar sahne alıyor.

   Çadırdaki kafeteryadan bir şeyler alabilirsiniz. Dilerseniz karşıdaki marketten de alıp giriş yapabilirsiniz. Yalnız 21 yaş üstündeyseniz bileklik taktırmayı unutmayın. Massachusetts eyaletinde 21 yaş altı alkol kullanımı yasak.

   Alanda bulunan banklarda güneşlenebilirsiniz ya da oyunlarla eğlenebilirsiniz. Büyük jenga, karşıklı kum torbası atışı, masa tenisi,bocce ve gecelerei ışıkları değişen salıncak sizi bekliyor.

   Castle Island: Güney Boston‘ın en uç noktası. İngilizlerin ABD‘ye ilk çıktığı yerlerden biri. beşgen olan yapısından tüm Boston görülmekte. Ayrıca yürüyüş yolu ve parkında piknik yapabilir. sahil bandında denize girebilirsiniz.

   Arnold Arbetrium: Orange Line‘ın en son durağına yakın olan bu arbatoryumda Harvard Üniversitesi’nin öğretim görevlileri ilgileniyor.

   Birçok çeşitli ağaca ve çiçeklere ev sahipliği yapan arbatoryumda ücretsiz gezilere kayıt olup bilgi alarak geniş bir gezi yapabilirsiniz.

   Fotoğraf çekmeyi sevenler mutlaka sonbaharda gitsinler Bu arbatoryumdaki ağaçlar sonbaharda ağaçların en canlı üç rengini size verecektir. Bu rengarenk olan ağaçlarda çok güzel pozlar yakalayabilirsiniz.

   Franklin Park Zoo: Boston Hayvanat Bahçesi; Orange Line üzerinden Green durağına gelip oradan da 10 dakika yürüyerek ulaşabilirsiniz. Çocuklu aileler için keyifli bir gezi olabilir.

   Longwood: Fenway Park‘tan bir durak sonra olan bu park sonbaharda muhteşem bir renge bürünmekte. Yürüyüş yapanlar, spor yapanlarla birlikte dinlenmek için birebir bir alan.

   Eğer vaktiniz varsa mutlaka uğrayın. Şahsen ben burayı geç keşfettiğime pişman olmuştum.

   TD Garden: NBA‘in en çok şampiyon olan takımı Boston Celtics ve NHL‘de yarışan Boston Bruins hokey takımına ev sahipliği yapan bu kapalı spor kompleksi şehrin kuzey tren garı olan North Station‘ın üstünde yer almakta.

   Adeta spor mabedi olan burada maç izlemek inanılmaz heyecanlı bir deneyim. Sezon öncesi ve sezon içinde groupon.com üzerinden uygun fiyatlı bilet bulabilirsiniz.

   Boston Colllege: Tipik Amerikan mimarisini göreceğiniz Boston‘ın en pahalı koleji.

   Bahçesinde gezinin. Eğer NCAA(yani kolej sporlarını) seviyorsanız Boston College maçlarını izleyebilirsiniz.

   Boston University: Boston‘ın devlet üniversitesi olan en meşhur üniversitesi kısa “BU” derler. Green Line üzerinden ulaşabilirsiniz. BU Agganis Arena’da’da 10 dolar karşılığında maçlarını izleyebilirsiniz. Şehrin en hareketli ve öğrenci popülasyonu olan yeridir.

   Samual Adams Beer Factory: Boston’da her ne kadar Budlight, Budwaisser ya da Coors Light birası tüketilse de dünyaca ünlü birası Samuel Adams’dır. Boston‘da üretilip dünyaya dağıtılan Samuel Adams birasının fabrikasını dilerseniz gezebilirsiniz. Etkinlikleri takip edebilirseniz bazen mini konserler, tapas atölyeleri ya da bira tadım etkinliklerine denk gelebilirsiniz.

   Boston Fire Museum: İtfaiyecilik hayat kurtardıkları için ABD‘de en saygın mesleklerden biri. Şehrin eski itfaiye binası ise hala ayakta durmakta ve şu an itfaiye müzesi olarak hizmet vermekte.

   Binada Boston tarihinde yaşanmış önemli olaylara ve fotoğraflara ulaşabilirsiniz. 

   Skywalk: Boston’un en yüksek yeri. Boston‘daki en yüksek bina olan Skywalk‘un en üst katında bulunan restorant. Restorantı çok pahalı manzarasının çok güzel olduğu söylenmekte ama ev sahibimin gereksiz ve çok pahalı demesinden dolayı her seferinde çıkmaktan vazgeçmiştim. Çıkış asansör ücreti 19 dolar, 12 yaş altı çocuk için 12 dolar. Sabah 10 ile akşam 10 arası açık. Copley Square‘e çok yakın

   Boston Freedom Trail: Boston Common‘dan başlayarak şehrin ilk kuruluşundan bu yana neler yaşandığının anlatıldığı tur. Dilerseniz Frredom Trail‘in başladığı yerde bulunan Boston Common Visitor Centerdan rehber harita alıp kendiniz de gezebilirsiniz.

   Tek gezecekseniz eğer yerlerde bulunan Boston Freedom Trail işaretlerini ve kırmızı-beyaz çizgili yolu takip etmek.

   Dilerseniz de 10-15 dolara bu anları anlatıp detaylı bilgi veren eski ingilizler gibi giyinen freelancer rehberlerle de gezebilirsiniz.

   Bu gezi bazen freedom rally ile karıştırılmakta aman diyeyim karıştırmayın. Freedom Rally eylül ayının 3. haftasonu Boston Common‘da düzenlenen marijuanna festivali. Son seçimlerde marijuanna kullanımı Massachusetts eyaletinde yasal hale geldi.

   Boston Duck Tour: Yukarıda bahsettiğim yerleri tek tek gösterip gezdiren. Arada bir fotoğraf çekmeniz için duran hop on off tarzı bir gezi. Tek farkı Charles River’a gelince suya girip sudan gitmesi. Evet bildiğin nehir üzerinde suda gidiyor. Bu deneyimi yaşayacaksanız şehrin hemen hemen her yerinde Duck Tour diye gişeler ve acentalar mevcut. Ama en ucuz groupon.com üzerinden bulabilirsiniz. 😉

   Charles River: Boston‘ın simgelerinden biri şehrin içinden geçen Cambridge ile arasında bulunan geniş nehir. Dünyaca ünlü Harvard Üniversitesi Kürek Takımı‘nın antrenman yaptığı ara sıra kürek yarışlarının olduğu, bazı küçük yelkenlilerin bile olduğu geniş bir nehir.

   Üstünde bulunan köprüden Cambridge tarafına geçebilir MIT ve Harvard Üniversitesi gibi Boston dışındaki diğer şehirlerin turistik yerlerini gezebilirsiniz.

 

   Gelelim müzelere; Boston’da birçok müze bulunmakta. Bunlar sizin bütçenizi zorlayabilir fakat Museuam Day Live diye bir etkinlik var ve genelde eylül ayında birçok müze ücretsiz oluyor. Aşağıda vereceğim internet sitesinden  bakarak bedava müze gezisi yapabilirsiniz. Siteye girip kimlik oluşturuyorsunuz ve ardından gelen maildeki kare kodunu müzelere girişte gösteriyorsunuz. Hepsi bu kadar diğer müzeler içinse bütçenize göre karar verin.

   Museum Day Live ile eylül ayında ücretsiz müzeler için tıklayınız >>

   Ayrıca aşağıdaki linkten hangi gün ve hangi saatlerde ücretsiz ya da indirimli müze girişleri var bakabilirsiniz

   Boston ücretsiz ya da indirimli müze bilgileri için tıklayınız >>

   Old South Meeting House: İngilizler tarafından çay partileri düzenlemek için kurulan buluşma evi, zamanla siyasi toplantılar, oylamalar vb. etkinlikler yapılan bir yere dönüşmüş. Şu an ise İngiliz kültüründen nasıl Amerikan kültürüne dönüşülmüş en iyi örnek olarak müze halinde Downtown‘da bulunuyor. Giriş ücreti 6 dolar. Museum Day Live etkinliğinde bedava girişini bulabilirsiniz. Old South Meeting House‘un tam yanında (resimde sağ tarfata birazı çıkmış beyaz ev) Benjamin Franklin’in doğduğu ev bulunmakta.

   Museum of Fine Art Boston(MFA): Sanat galerisi. Tavsiyem genelde cuma geceleri gece davetleri oluyor onlara katılmanız. Sanatçılarla sohbet edip bazen ücretsiz olan bu gecelerde müzeyide ücretsiz gezebilirsiniz.

   Isabella Stewart Gardner: Eski bir filozof ve sanatçı olan Isabella Stewart kendi dizayn ettiği muhteşem bir bahçeye sahip olan evi. Gezin ve içindeki 1920‘lerden kalan bu dekorasyonun nasıl korunduğuna şahit olun.

   JFK House: Burası için her geçişimde Şener Şen‘in repliği olan “Rahmetli başkan Keneddy” geliyordu. Evet suikaste kurban giden John F. Keneddy ve ailesinin yaşadığı bölge olan Vernon Street‘te yer alan bu anı evine Red Line ile JFK/UMass istasyonundan ulaşabilirsiniz.

   Old State House: Eski hükümet binası. Downtown‘dan Quincy Market’e giderken önünüze çıkacak yaya geçidinde kırmızı bir bina. Freedom Trail rotasında da görebileceğiniz bina. Giriş ücreti 10 dolar. İçeride 3 katlı eski bir meclis binası, toplantı odaları ve bazı özel belgeler sergilenmekte.

   Museum of Science: Bilim Müzesi olan bu yer Boston’da kaçırılmaması gereken müze. Bütçenizi mutlaka burayı gezecekmiş gibi ayarlayın zira böyle bir deneyim yaşayamazsınız.

   Massachusetts State House: Massachusetts eyaletinin hükümet binası. Başkenti Boston olan eyaletin yönetim merkezi Boston Common parktan yukarıya doğru çıktığınızda tam karşınızda kalıyor. Bazen protestoculara denk gelebilirsiniz sorun yok ABD özgürlükler ülkesi ve herkes kimseyi rahatsız etmeden eylem yapabilir. (Resim Trump‘ın seçiminin ertesi günü çekildi ve Trump karşıtı gösteri vardı 🙂 )

   Hükümet binasının hemen yanında Massachusetts Eyalet Kütüphanesi bulunuyor. Buradan da üyelikle günlük ücretsiz internet kullanabilir ya da değişik kültürlerdeki kitaplara gömülebilirsiniz.

   Sokak sokak keşfedilecek opera binaları, tiyatroları, sokak sanatçıları ve heykelleri olan; her köşe başında oturup dinlenip bir daha şehri izleyebileceğiniz bir yer Boston. Yürüyerek çok rahat keşfedilebilecek bir çok yeri var ve sokaklardan korkmayın çok güvenliği olduğunu göreceksiniz.

   Boston dışında turistik değeri olan çok şehri var Massachusetts eyaletinin. Harvard Üniversitesi ve MIT‘nin olduğu Cambridge, Quincy, Newton, Foxbrough, Salem ve benim yaşadığım şehir Braintree. Tüm bu şehirlerin kendine özgü güzellikleri var ve onlarıda “Boston Çevresinde Gezilesi Yerler” yazımda yazdım.

   Buralara ulaşmak için “Boston Ulaşım Rehberi” sayfamızdan ulaşıma göz atabilir ve alışveriş için ise “Boston Alışveriş Rehberi” yazımızı okuyabilirsiniz.

      Keyifli seyahatler…

 

 

Yorumlar

Yorumlar

Takip Et GeziciBlog:

Son yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir