İZMİR ŞEHİR İÇİ ULAŞIM REHBERİ (Güncellendi!)

Kategori: İZMİR | 0

     İzmir şehir içi ulaşımda kullanılacak olan pek çok alternatif vardır. Taksi ve minibüs hatları dışında kullanılacak olan toplu taşıma araçlarında İzmirim Kart geçerlidir.

   Belediye otobüsü, metro, izban, vapur, feribot ve tramvay entegreli İzmir ulaşım sisteminde İzmirlim Kart ile ilk ücret ödemenizden itibaren 90 dakika içinde tüm binişler ücretsizdir.

   Bu 90 dakikalık aktarma süresinde belediye otobüsü, metro, izban, feribot,vapur ve tramvay kullanarak dilediğiniz yere ulaşım sağlayabilirsiniz.

     İZMİRİM KART

   2015 senesine kadar İzmir Kentkart olarak kullanılan Kentkart sistemi İzmir Büyükşehir Belediyesi ihalesi sonucu İzmirim Kart olarak değiştirilmiştir.

   İzmirim Kart’a Banliyo hattı olan İzban gişelerinden, Vapur hattı olan şehir hatları vapur iskelelerinden, Metro istasyonlarından ya da İzmirim Kart dolum noktası yazan yerlerden temin edebilirisiniz.

baaaaaayyy-mini

   2016 Eylül‘ünden itibaren İzmir içinde belediyeye ait birçok tesiste (Otoparklar, Bisim, Teleferik, Doğal Yaşam Parkı, Buz Pisti, Akıllı Tuvaletler gibi) ödeme işlemi İzmirim Kart ile yapılabilmekte.

   İzmirim Kart’ın boş olarak alınma ücreti ise 6TL‘dir. Ulaşım ücreti olarak ise Tam kullanım ücreti 3,00 TL, Öğrenci ve 60 Yaş Kartı kullanım ücreti 1.80TL, Öğretmen kullanım ücreti ise 2.50TL‘dir.

   İzmir ulaşım sisteminde ilk kullanımdan itibaren diğer tüm toplu taşıma araçlarında ücretsiz biniş sağlayan 90 dakikalık aktarma süresi bulunmaktadır.

     KULLAN-AT BİNİŞ KART

   İzmir’e gelen yerli-yabancı turistlerin günlük kullan-at mantığıyla oluşturulmuş sistemdir.

   3 binişlik, 5 binişlik ve 10 binişlik olan bu kartlar gişelerden ya da otobüslerden temin edilebilmektedir ve 90 dakikalık aktarma uygulaması bu kartlarda yoktur.

3_5 mini

   Ücreti ise 3 binişlik kart 11 TL, 5 binişlik kart 17 TL ve 10 binişlik kart ise 32 TL‘dir.

İZMİR TOPLU TAŞIMA ARAÇLARI

   İzmir şehir içi ulaşımı şehir içi ulaşım kartı İzmirim Kart kullanılan ve bir birine entegre edilmiş; belediye otobüsleri(eshot otobüsleri), metro, banliyo tren hattı (İzban),  feribot, tramvay ve vapurlar ile hizmet vermektedir.

   Ayrıca mavi renkli minibüsler ve taksi dolmuşlar ile toplu taşıma desteklenmektedir.

     ESHOT OTOBÜSLERİ

   İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait ESHOT otobüsleri ana arterlerde 06:00-00:00 arası çalışmaktadır. Aktarma Merkezi otobüslerinde ise durum farklılık göstermektedir.

otobüs-mini

   İzmir Büyükşehir Belediyesi trafik sıkışıklığını önlemek ve demiryolu taşımacılığı ile trafik stresi olmadan rahat yolculuk yapılması için belediye otobüslerini İzban veya Metro bağlantılı olarak düzenlemiştir.

   Bu yüzden toplu taşımada aktara aktara bir yere ulaşmak mümkündür. Belediye otobüsleri ile bulunduğunuz yerden direk ulaşım yoksa ya izban ya da metro hattı ile gideceğiniz yere ulaşabilirisiniz.

 Eshot otobüsleri mesafelerine göre kategorilere ayrılmıştır.

   A kategorisi otobüsleri şehir merkezinde çalışan otobüslerdir. Bunlar tek bilet ücretinden ücretlendiriliyor ve 90 dakika aktarma uygulaması mevcuttur.

   B kategorisi otobüsler ise şehir merkezine uzak olan ilçelerde yer alan beldeler ile ilçe merkezleri arasında çalışmaktadır. Bu otobüsler de tek bilet ücreti ile ücretlendiriliyor fakat 90 dakikalık aktarma hakkı bulunmuyor.

   C kategorisi otobüsler ise şehir merkezinden yakın ilçelere (Örneğin Evka 3 Metro Aktarma’dan Kemalpaşa, Fahrettin Altay Metro Aktarama’dan Urla, Bademler gibi ilçelere) hareket eden otobüslerdir. Bu otobüslerin 90 dakikalık aktarma hakkı vardır ve ücreti tam 5 TL, öğrenci 2,80 TL ve öğretmen 3,30 TL‘dir.

   D kategorisi otobüsler ise şehir merkezinden uzakta olan ilçelere (Örneğin Aliağa Aktarma’dan Dikili – Bergama, Torbalı’dan Ödemiş – Tire, Urla’dan Çeşme – Karaburun gibi ilçelere) hareket eden otobüslerdir. Bu otobüsler çift bilet tarifesiyle ücretlendiriliyor ve 90 dakikalık aktarma hakkı da bulunmuyor.

   ESHOT otobüs güzergah ve saatleri için >>

     İZBAN

   Şehrin kuzey-güney bağlantısını sağlayan ve ve Türkiye’nin kent içi en uzun demir yolu ulaşımı olan İzban kuzeyde Aliağa, güneyde Tepeköy ilçeleri arasında bulunan toplam 38 duraktan oluşan 111 km.’lik bir hattır.

27205811 mini

   Şehrin ana arterlerini bağlayan izban seferleri 10 dakika arayla 3 hatta çalışmaktadır. Aliağa-Menemen, Menemen-Cumaovası, Cumaovası-Tepeköy

   Aliağa-Menemen hattı yaklaşık olarak 21 dakika sürmektedir.Aliağa’dan ilk sefer  05:15‘te, Menemenden 05:26‘da başlamaktadır, son sefer ise Aliağa’dan 00:35‘te Menemen’den ise 00:28‘tedir.

   Menemen-Cumaovası hattı yaklaşık olarak 75 dakika sürmektedir.  Menemen’den ilk sefer 05:21‘de, Cumaovası’ndan 05:30‘da başlamaktadır, son sefer ise Menemen’den 00:03‘te, Cumaovası’ndan ise 00:02‘dedir.

   Cumaovası-Tepeköy hattı yaklaşık olarak 27 dakika sürmektedir. Cumaovası’ndan ilk sefer 05:25‘te, Tepeköy’den 05:25‘te başlamaktadır, son sefer ise Cumaovası’ndan 23:55‘te Tepeköy’den ise 23:55‘tedir.

   Şehrin tek havalimanı olan Adnan Menderes Havalimanı‘na ise en uygun ve hızlı ulaşım gene bu banliyo sistemidir. (Bkz. Havalimanı Ulaşım)

   Çeşitli aktarma merkezi bağlantılı otobüslerle gerek ilçelere gerekse şehir merkezinde bulunan ilçelere ve semtlere izban ile rahat ulaşım sağlanmaktadır. Ayrıca Halkapınar ve Hilal duraklarından şehrin doğu-batı ulaşımını sağlayan metro hattınada bu duraklardan aktarma yapılabilir.

PUZZLE

İZBAN-METRO ve VAPUR HATLARI ŞEMASI

   8 Eylül 2017’den itibaren İzban hattı Selçuk‘a kadar uzatıldı. Fakat Selçuk‘a direk sefer maalesef bulunmuyor. Tepeköy yönüne giden İzban‘ı kullanarak Tepeköy İstasyonu’ndan Sağlık ve Selçuk‘a giden Selçuk İzban’ına aktarma yapıyorsunuz.

   Selçuk ve Sağlık için günde belirli seferler bulunuyor ve aşağıdaki resimlerde bunları belirttik.

   Tepeköy-Selçuk hattında ise farklı ücretlendirme geçerli. Selçuk ve Sağlık istasyonlarından binişlerde tam ücret 5,72 TL, indirimli ve 60 yaş kartı sahibi olanlar 3,30 TL, öğretmen kartı sahipleri ise 4,40 TL ücret ödüyorlar.

   90 dakikalık aktarma sistemi ise şehir merkezinde geçerli. Şehir merkezinden dönerken ise 90 dakikalık aktarma burada kabul olmuyor ve tekrar ulaşım ücreti ödüyorsunuz.

 15 Şubat 2018‘den itibaren ise İzban‘da yeni bir fiyat uygulaması başlıyor. Gittiğiniz kilometreye göre ücret ödenecek.

   25 kilometreye kadar tek biniş ücreti ödenecek. Daha sonra gidilecek her kilometre için tam ücret olarak 0,07 TL, öğrenci ve 60 yaş kartı ücreti olarak 0,04 TL, öğretmen kartı ücreti olarak 0,05 TL ödeme oluyor.

    Yani binişte kartınızdan en uzun mesafe ücreti yaklaşık 10 TL çekiliyor, çıkarken de gişelerin hemen yanında bulunan ücret iade makinasına kartınızı ücret iadenizi alıyorsunuz.

O yüzden İzban‘a binmeden önce kartınıza en az 11 TL yükleyerek biniş yapın.

     METRO

????????????????????????????????????

   İlk olarak Üçyol-Bornova(Ege Üniversitesi Hastanesi) olarak açılan şehrin ilk ve tek metro hattı 2011 senesinde ilk düzenleme yapılarak Bornova hattı Evka-3’e kadar,  2015 senesinde de ikinci düzenleme ile Üçyol hattı Fahrettin Altay semtine kadar uzatılmıştır.

metro sefer-mini

METRO SEFER PLANLARI

   Fahrettin Altay durağından Evka-3 durağına yolculuk süresi yaklaşık 27 dakika sürmektedir.

     VAPUR

   Şehrin iki yakasını birbirine bağlayan vapur hatları güzel günler ve sabah trafiği stresi yaşamak istemeyenler için ideal bir ulaşım yöntemidir.

izmir-de-siddetli-firtina-feribot-seferleri-vurdu-23cf34-min

   Şehrin Bostanlı, Karşıyaka, Bayraklı, Alsancak, Pasaport, Konak, Göztepe ve Üçkuyular olmak üzere toplam 8 adet iskelesi bulunmaktadır. Bu iskeleler arası belirli saat dilimlerinde ulaşım sağlanmaktadır.

vapur_saatleri_izmir-mini

VAPUR ve FERİBOT SEFER SAATLERİ

   Ayrıca şehrin sayfiyelik ilçelerinden Mordoğan, Karaburun ve Foça ile körfez girişinde bulunan Yassıca Ada‘ya yaz aylarında seferler bulunmakta.

   Tüm bilgiler için vapur işletmecisi İzdeniz‘in resmi web sitesini ziyaret edin deriz. İzdeniz’in web sitesini ziyaret etmek isterseniz tıklayınız >>

     FERİBOT

   İzmir körfezinin kuzey ucuyla güney ucunu arasında çalışan Üçkuyular-Bostanlı feribotu sabah ve akşam trafiği rahatlatması açısından ideal bir ulaşım aracıdır.

header-02-mini

   Hafta içi gündüz 10:10-15:30 saatleri ile gece 21:40-23:00 saatleri arasında ulaşım ücretlerinde %30 indirim uygulanmaktadır.

   Bu indirim otomobilinizle Bostanlı’dan ya da Üçkuyular’dan karşıya geçerken deniz havası alıp çayınızı yudumlayıp trafik stresinden uzaktayken sadece 8 TL ödemeniz anlamına gelmekte.

   Aynı zamanda bisiklet, motorsiklet ve yaya taşımacılığıda yapıldığından kullanım için gayet idealdir.

     TRAMVAY

   2017 senesinde Karşıyaka ilçesi sınırlarında kullanılmaya başlanan “Karşıyaka Tramvayı” ulaşım için bir alternatiftir fakat hızlı olduğu söylenemez.

   Mavişehir ile Otoban arasında kalan Ataşehir bölgesinden başlayarak; Atakent, Bostanlı, Bostanlı İskele, Karşıyaka Sahil, Karşıyaka İskele ve Karşıyaka Çarşı güzergahını izleyip Alaybey Tersanesi‘ne yakın Alaybey istasyonunda son bulan güzergahı izlemektedir.

   Şimdilik 10 dakika sıklıkla hareket eden Karşıyaka Tramvayı güzergah durakları şu şekildedir.

KARŞIYAKA TRAMVAY GÜZERGAHI

   İzmir Büyükşehir Belediyesi‘nin Fahrettin Altay MeydanıÜçkuyular İskele-Konak-Alsancak-Halkapınar arasında çalışan ikinci tramvay hattı ise “Konak Tramvayı” dır.

     Bu hat Halkapınar İzban ve Metro istasyonlarına 150 metre uzakta bulunan tramvay durağından kalkıp; Alsancak Gar‘ın önünden geçerek Alsancak Camii, Fuar Montrö, Gazi BUlvarı(Çankaya), Konak, Güzelyalı sahil hattını kullanarak Üçkuylar Feribot İskelesi‘nden Fahrettin Altay Meydanı‘na dönüp seferini tamamlamakta.

     MİNİBÜSLER

   Şehrin çeşitli arterlerinde kullanılan ve bulunduğu ilçenin tüm semtlerine ulaşım sağlayan mavi minibüsler şehir içi ulaşımda kullanılmaktadır.

   Minibüsler Karşıyaka, Bornova, Buca ve Gaziemir olmak üzere ana ilçelerde kullanılmakta. Örneğin; Karşıyaka Kaymaklığı ve Karşıyaka Çarşı girişinde yer alan Karşıyaka Minibüsleri son durağından; Otogar’a, Bornova’ya, Çiğli’ye ve Karşıyaka’nın diğer semtlerine minibüsler hareket etmekte.

minibüs-mini

   Aynı şekilde Bornova, Buca, Gaziemir, Güzelbahçe ilçelerinden de semtlerine minibüs seferleri vardır. İzmir Şehirler Arası Otobüs Terminali‘nden ise hemen hemen her ilçeye ve bazı semtlere direk minibüs hatları bulunmaktadır.

   Mavi minibüsler çeşitli mesafelere göre ücretleri vardır, Genellikle 2.50-4.50 TL arası değişen bu minibüslerin güncel tarifeleri için >>

     TAKSİ DOLMUŞLAR

 

İzmir şehir içinde bazı arterlerde minibüsler trafiği olumsuz etkileyeceği için kullanılan beyaz renkli taksi dolmuşlar vardı. Tramvay güzergahında yer alan bu taksi dolmuşlar mağduriyetlerinden ötürü İzmir Büyükşehir Belediyesi‘ni mahkemeye vermiş durumda.

 

Mahkeme kararında herhangi bir değişiklik olursa anında güncelleyeceğimizden emin olabilirsiniz. 😉

     TAKSİ

   Şehir içi ulaşımın olmazsa olmaz taksileri özellikle gece ulaşımın tek alternatifidir.( ESHOT Baykuş otobüsleri hariç)

taksi2-mini

   İzmir taksimetreleri açılış fiyatı 2017 Mayıs tarihi itibariyle 3.50TL‘dir. Taksimetre ise kilometre başına ise 3,8 TL artmaktadır.

     GECE OTOBÜSLERİ

   İzmir’de gece saat 01:00-05:00 arası saat başları Konak semtinde şehrin ana arterleri olan Karşıyaka-Çiğli, Bornova, Buca, Gaziemir, Balçova-Narlıdere ilçelerine giden Baykuş Otobüsleri bulunmaktadır.

images

   Baykuş otobüslerinde çift bilet tarifesi uygulanılmaktadır.

   Baykuş otobüsleri güzergahı ve saatleri için >>

     HAVALİMANI ULAŞIM

   Şehrin tek sivil havacılık uçuşlarına açık olan İzmir Adnan Menders Havalimanına ulaşım için İzban, Otobüs, Havaş gibi farklı seçenekler bulunmaktadır bunun için İzmir Şehirlerarası Ulaşım

Yorumlar

Yorumlar

Takip Et GeziciBlog:

Son yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir