FlIXBUS-MEINFERNBUS

Kategori: Genel | 0

     Aslında ikisi de aynı hizmeti veren, ortak kuruluş olan Alman otobüs firması. Bu ortaklığa, ülkemizdeki Pamukkale ile Anadolu Turizm‘in ortaklığı gibi örnek versek sanırız bire bir örtüşür.

   2015‘te Almanya içi ulaşım operasyonlarıyla başlayan Flixbus büyüye büyüye şu an Kuzeybatı Avrupa ve Orta Avrupa‘nın en geniş ulaşım ağına sahip firması olmuş. Hedefleri ise Avrupa‘nın en uygun fiyatlı ve 1 numaralı firması olmak. Sanırım bunu her ay bir kampanya düzenleyip arada 1 euro‘ya arada 5 euro‘ya bilet satarak elde edecekler. 🙂

   Evet Avrupa‘yı tren ile gezmek pahalı, otobüs denemek istiyorum diyenlerdenseniz ya da ulaşımım ucuz olsun vakit önemli değil; o parayı yeme,içme ve gezmeye ayırırım diyorsanız, ulaşım için ilk adresiniz Flixbus‘ın resmi web sitesi olsun.

   Flixbus resmi internet sitesi için tıklayınız >>

   Ayrıca resmi web sitesinde Türkçe seçeneğide var. 😉

   Almanya‘nın her kasabası başta olmak üzere Avrupa‘nın ve İngiltere’nin çoğu şehrine seferi olan bu firmayı gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

   Kampanyalarını takip edip 5 euro‘dan başlayan biletlerle keyifli bir seyahat yapabilirsiniz.

   Deneyimimizi paylaşıp tavsiye vermek gerekirse; Biz Flixbus firmasıyla ilk seyahatimizi Berlin-Amsterdam arasında gece yolculuğu ile yaptık.

   Berlin ZOB‘ta tam saatinde olan 2 katlı otobüsteki görevliye önce biletlerimizi tanıttık ve ardından valizlerimizi teslim ettik. 

    Bilet tanıtma derken pasaportunuzla beraber mail gelen bilet çıktısını ya da QR kodunuzu gösteriyorsunuz.

    Bindikten sonraki rahatlıktan bahsedeceksek eğer; koltuk araları uykuya dalabilecek kadar geniş 🙂 , sallama çay ve filtre kahve makinası mevcut ve bununla sınırsız şekilde çay-kahve içebiliyorsunuz. Yol boyunca tuvaletiniz gelirse araçların kendi tuvaleti var ve çok temiz. Wi-fi ise tüm yol boyunca hiç kesintisiz çalıştı ki 10 saate yakın yolculuk yaptık.

    Marketten içeceğimizi alarak binmiştik ve sigara molası verildiğinde bu içeceklerle çok güzel yol arkadaşlığı kuruluyor. Bu da yolun çok çabuk bitmesine sebep 🙂

   Bilette belirtilen saatte de Amsterdam‘a varmış olduk ve inanın eğer otobüs yolculuğu yapacaksak Flixbus dışında başka firma kullanmak istemiyoruz çünkü; konforuna, dakikliğine, rahatlığına güveniyoruz.

    Gelelim şimdi Flixbus kullanırken dikkat edileceklere;

    İlk Söz Konusu Mesele Bagaj Meslesi;

    Evet sırt çantası olarak 7kg, valiz olarak ise 20 kg.’yi aşmayacak şekilde bir parça valizle rahatlıkla kullanabilirsiniz. Fakat genelde tek valizde ağırlık hassasiyetine uymuyorlar.

    Oldu ki uyan bir yere denk geldiniz sorun yok! Öğrenci olduğunuzu ailenizin yanına gittiğinizi üzgün olduğunuzu ve paranızın olmadığını belirtin kimse sizden ekstra ücret almaz 😉

    Yok ben riske girmem kilom fazla diyorsanız ve bagajınız 30 kg.’nin altında ise eğer; telefonla “Special Baggage” isteğiniz olduğunu söyleyebilir ve bunun için ekstra 9 euro ödeyebilirsiniz.

    Her iki koşulda da fazla parça valiziniz ya da valize benzer bagajlık eşyanız varsa her bir parça için 2 euro alıyorlar maalesef :/

    Valiz Dışında Engelli Yolcuysanız ya da Engelli Bir Tanıdığınızla Seyahat Ediyorsanız Eğer;

    Eğer engelli yolcuysanız bunu mutlaka en az 36 saat önce bildirmenizi istiyorlar.

    Sanırız ona göre ayarlama yapıyorlar çünkü, yolculuğumuz esnasında böyle birisi vardı.

    O’nu en ön sıraya oturtup binişinde ve inişinde inanılmaz şekilde yardımcı oldular. Aynı hassasiyeti eşyaları içinde gösterdiler.

    İptal/İade veya Değişiklik Söz Konusu İse Eğer;

    Gelelim en önemli diğer soruya oldu işiniz çıktı bileti iptal etmek ya da değiştirmek zorunda kaldınız. Bunun için iletişime geçtiniz ve 1 liret (malum temsili ücret bile en yüksek para kurundan oluyor 🙂 )ücreti ödeyip değişim ya da iade yapabiliyorsunuz.

    Bazı paylaşımlarda otobüsün zamanında gelmediği falan söyleniyor. Evet Avrupa‘daki her otobüs firması maalesef böyle. Eğer vaktinden önce orada olup firmanın yetkilisine kendinizi tanıtmazsanız her firmada bu sıkıntıyı yaşarsınız.

     Avrupa‘da bu tarz firmalar kendilerini uçak firmaları gibi görmekte ve en az yarım saat(30dk.) önce orda olup check-in yapar gibi “ben burdayım beni unutmayın” demeniz gerekmekte.

    Bunların dışında sormak istediğiniz bir şey varsa ister yorum ister sosyal medyadan DM ile ya isterseniz mail yoluyla ulaşıp sorabilirsiniz. Size severek ve isteyerek yardımız olacağımızı belirtmek isteriz.

 

 

Yorumlar

Yorumlar

Takip Et GeziciBlog:

Son yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir