STUTTGART GEZİLESİ YERLER ve ALIŞVERİŞ

Kategori: STUTTGART | 0

   Güney Almanya‘da Türk nüfusunun bir hayli fazla olduğu Baden eyaletinin başkenti Stuttgart‘ın, turistik olarak fazla bir değer taşındığı düşünülmese de eyaletin başkentinin vermiş olduğu turistik değerler, Almanya‘nın ticaret merkezi oluşu ve etrafındaki kasabalarda zamanında barındırdığı şatolarla gezmeyi hak ediyor.

   Baden eyaletinin Aalen şehrinde yaşayan akraba ziyareti için uğradığım Stuttgart‘ta 2 gün geçirdim. Gittiğim gün “İsa’nın çarmıha gerildiği” gün olarak kabul edilen 25 Mart‘a denk geldi ve şansıma o gün çoğu eğlence kulüpleri, alışveriş mağazaları ve müzeler kapalıydı.

   Fakat sokakların bu boşluğundan yararlanarak ertesi gün gezilebilecek yerleri keşfetmek güzel oldu. Havaalanında uğradığım tourist information‘dan aldığım haritayı ve akrabalarımın tavsiyesini dinleyerek şuraları gezme fırsatım oldu ve bunları size tavsiye edebilirim.

   Stuttgart Hauptbahnof: Şehrin tam göbeğinde bulunan merkez tren istasyonu. Önünde bulunan Kral Caddesi denilen Köning Strasse‘nin başlangıç noktası.

   Köning Strasse: Kral Caddesi denilen sağlı sollu alışveriş merkezleri olan trafiğe kapalı uzun bir cadde. Caddenin ortasında meşhur Kral Meydanı(Schlossplatz) denilen bölge bulunmakta. Çoğu turistik yer bu kral meydanının etrafında ve bu cadde üzerinde bulunmakta.

   Schloss Platz: Kral Meydanı denilen bu alanda Baden Eyaleti‘nin başkentine ait her şeyi bulmak mümkün, eski kral sarayı, yeni eyalet meclisi ve meydanın tadını çıkartacak kafeler hepsi bu meydanın etrafında toplanmış.

   Yeni Saray(Neues Schloos): Kral Meydanı‘nda ilk dikkatinizi çeken yapı. Tam ortasında “U” biçiminde yapılmış olan saray zamanın Baden Kralı Aleksandır tarafından yaptırılmış. Rehberler eşliğinde gezmek ücretsiz.

   Sanat Evi: Kral Meydanı’nda Yeni Saray‘a doğru yüzünüzü döndüğünüzde solunuzda kalan yapı. İçinde çeşitli sanat eserlerinin yer aldığı bu evi gezmek ücretsiz.

   Sanat evi ile Yeni Saray’ın arasından ilerlediğiniz zaman hemen önünüze çok sığ olan yapay bir göl geliyor. Güzel havalarda bu gölde yüzen ördek ve kuğuları izleyip etrafındaki çimlere yayılıp dinlenebilirsiniz.

   Parlemento Binası(Landtag Baden-Württemberg): Baden eyaletinin parlemento binası, Yeni Saray‘ın hemen arkasında üst tarafta belirttiğim gölün hemen yanında kalıyor.

   Stuttgart Şehir Tiyatrosu: Gölün yanında kalan eski barok dönemi mimariye sahip olan bina.

   Burial Şapeli: Gölün ve şehir tiyatrosunun hemen yanında bulunan bu Kral Meydanı‘nda heykeli bulunan Kral William‘ın karısının şapeli olarak geçmekte. İçeriyi gezmek ise ücretsiz.

   Tarih Evi: Baden ve Stuttgart‘ın tarihine ait bu ev Burial Şapeli’nin hemen arkasında bulunuyor.

   Stuttgart Şehir Galerisi: Sanatseverlerin Alman sanat eserlerini görebileceği bu galeri de hemen şapelin arkasında bulunmakta. Giriş ücreti içeride bulunan sergiye göre değişmekte. Gitmek isterseniz https://goo.gl/gr1CYw linkinden sergiyi görüp biletinizi alabilirsiniz

   Şehir Müzik Akademisi: Stuttgart Şehir Müzik Akademisi‘de hemen şapelin arkasında bulunan bölümde yer alıyor. Zaman zaman ücretsiz konserlere denk gelmek mümkün olabiliyormuş.

   Eski Borsa ve Ticaret Sarayı: Yeni Saray’ın tam karşısında, Kral Meydanı‘nın diğer cephesinde yer alan bina. eski ticaret merkezi şimdi ise önünde kafeler ve restorantlarla Kral Meydanı manzarası sunmakta.

   Stuttgart Museum of Art: Stuttgart‘ın tarihi heykel ve sanat müzesi. Borsa ve ticaret binasının yanında yer almakta içeri giriş ise sergiden sergiye değişmekte. Sergilere göre içeri giriş ücretini öğrenmek için https://goo.gl/tqdtL1 linkine tıklayarak öğrenebilir ve bilet alabilirsiniz.

   Borsa binası ve müze arasında bulunan merdivenlerde akşam gençlerin takıldığını görebilirsiniz. Hatta merdivenlerin üstünde bulunan cafe-bar‘da nezih ve üniversite gençliğinin takıldığı barda güzelce vakit geçirebilirsiniz.

   Eski Başkanlık Sarayı(Alte Kanzlei): Yeni parlemento binasından önce kullanılan parlemento ve başkanlık sarayı eski saray olarakta adı geçmekte. Hemen Kral Meydanı‘nın solunda bulunmakta.

   Schiller Meydanı(Schillerplatz): Etrafında; Müzikal Enstrümanteller Müzesi, Kilise Koleji ve Baden Eyalet Müzesi’ni bulunduran meydan. Hemen Kral Meydan’ının solunda bulunmakta.

   Müzikal Enstrümanteller Müzesi(Haus der Musik im Fruchtkasten): Almanya‘nın ve Baden’in impaartorluk tarihinden itibaren müzikal gelişimini sergileyen ve içinde en baştan beri Germen Krallığı‘nın müzikal gelişimini sergileyen müze. Müzisyen olanlar mutlaka uğrasın ama onun dışında inanki zaman kaybı.

   Kral Koleji: Zamanın katolik koleji. Şu an müze olarak katolik eğitimi sergilenmekte. Tabii ki kral ve kilise birleşimi bir eğitimini ne getirdiğini merak edenler uğrayabilir.

   Baden Eyalet Müzesi: Schiller Meydanı‘nda bulunan bilim müzesi. Genelde çocuklara hitap eden bu müze bilim seven bütün herkesin gezmesi gereken bir müze. Giriş ücreti 5,50 euro olan bu müze için https://goo.gl/f6vHZL adresinden bilet alabilirsiniz.

   Stuttgart Market(Markthalle): Kral Meydanı‘nın dibinde bulunan yılbaşı zamanında noel pazarının kurulduğu yeni yıl eğlencesine doğru ise sıcak şarapların satıldığı kent meydanın yanında bulunan geleneksel açık pazar. Özel tarih ve günlerde mutlaka uğrayın ve yerel hediyelikler alın.

   Mercedes Museum: Kuruluşundan bu yana tüm Mercedes markasının “nasıl yaratıldığı?”, “nasıl geliştiği?”, ve “ne aşamalardan geçtiğini?” 8 katta gösteren bir müze. 8. katta sahibi McLaren Benz’in karısı Mercedes‘e aldığı atla başlayan ve ürettiği ilk motordan dizel motora, üretilmiş ilk ticari araçlardan binek otomobillere ve ilk otobüslerden ilk formula güvenlik araçlarına ve daha binlerce ilkleri görebileceğiniz muazzam bir müze.

   Gezerken ilk girişinden çıkışına kadar ağızım açık bir şekilde dolaştım. her katta 10 yıllık gösterilen değişim her katta inerken o 10 yılda ne tarihsel değişiklik olmuş ve etkilenmiş hepsini görüyorsunuz. Stuttgart’a gelen herkesin mutlaka ama mutlaka şehirden ayrılmadan gezmesi gereken müze diyoruz.

    Giriş ücretine gelirsek eğer sadece 8 euro. On-line olarak bilet almak isterseniz ise https://goo.gl/xS8pPz adresinden alabilirsiniz. Genelde pek fazla bilet sırası olduğu söylenemez fakat kredi kartı seçeneğiniz ise bu web sitesi tercihiniz olabilir.

   Porsche Museum: Vaktim olmadığından gezemedim. Ama inanıyorum ki Mercedes Museum böyleyse Porsche Museum mutlaka ama mutlaka gezilmeli ve giriş ücreti olarak verilecek 8 euro‘dan kaçınılmamalı.

   Bunların haricinde Kral Caddesi(Köning Strasse) etrafında bulunan birçok tarihi yapı ve Stuttgart TV kulesi gezilesi yerlerin başında geliyor. Bir farklılık yapmak isterseniz Stuttgart‘a yakın mesafede bulunan diğer şehirler ve kasabalara uğrayıp şatoları gezebilirsiniz.

 

STUTTGART’TA ALIŞVERİŞ

   Almanya’dasınız, tartışmasız ve istisnasız alışveriş için ilk uğrayacağınız yer tabikide LİDL 🙂 Avrupa’nın ve Almanya’nın BİM’i olan LİDL burada da en uygun fiyatlı market tabikide.

   Fakat Almanya‘nın en büyük market zinciri Kaufland’ı unutmamak gerek. Genelde aradığınız her çeşidi en uygun fiyata bulabileceğiniz Kaufland’a mutlaka uğrayıp alman çikolatalarını istifleyin deriz. Ayrıca kampanyalardan ucuz alkol bulabilirsiniz. 

   Şahsen %66 alkol oranına sahip orijinal bir şişeye de sahip olan Absinthe‘yi kampanyadan 20 euro‘ya aldım. Mutlaka Kaufland‘a uğrayın derim.

   Onun haricinde kozmetik için Alman D&M vazgeçilmez taivikide 🙂

   Ayrıca şehir merkezinde bulunan çok katlı Milaneo Alışveriş Merkezi’ne de uğrayabilirsiniz. Burada ki Primark‘tan uygun fiyatlı giyim satın alabilirsiniz.

   Ayrıca alışveriş merkezinin girişinde karşınıza çıkan simit sarayı memleket hasreti çeken ve çay severler için uğranabilir bir yer.

   Onun dışında alışveriş merkezinin içinde bulunan kahvecinin mochasını mutlaka ama mutlaka deneyin muhteşem alman çikolatalarının aromasına sahip bu mocha sizi kesinlikle cezbedecektir.

   Milaneo Alışveriş Merkezi‘ne ulaşmak çok basit Stuttgart HBF‘tan U Bahn ile bir durak sonrada bulunan Stadtbibliothek istasyonun sizi direk olarak bu alışveriş merkezine bağlamakta.

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar

Takip Et GeziciBlog:

Son yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir