1.BALKAN SEFERİ

Kategori: BALKANLAR, ÖN SAYFA | 4

     2016 Ağustos‘unda hem vizesiz oluşundan hem de yeni yerler yeni kültürler keşfetmek için Balkan Seyahati yapmaya karar verdik ve ilk aşamada uygun uçak biletini yine skyscanner.com üzerinden bulduk.

   Ardından gezilecek ülkeler ve şehirlere karar verdik. İlk aşamada vizesiz olan tüm ülkelere sırasıyla Arnavutluk, Karadağ, Bosna-Hersek, Sırbistan, Kosova ve Makedonya uğrayarak tekrar Arnavutluk üzerinden dönüş yapmaktı. Çünkü en başta dönüş biletinin ibrazı gerekiyor ve gidiş-dönüş aynı ülkeden olunca tek vergi üzerinden daha uygun oluyor diye aynı ülkeden gidiş-dönüş almaya karar verdik.

   Daha sonra Sırbistan-Kosova arasındaki anlaşmazlık ve vakit azlığından dolayı Kosova‘yı listeden çıkardık ve Arnavutluk’ta Tiran, Karadağ’da Budva ve Kotor, Bosna-Hersek’te Mostar ve Saray Bosna, Sırbistan’da Belgrad, Makedonya’da Üsküp ve Ohrid olmak üzere 7 gece 8 günlük bir tatil planladık.

   Tabi tekrar ve tekrar söyleyebiliriz. Orası Balkanlar ve hiç birşey planladığınız gibi gitmez!

   Şimdi gelelim planlarınızın dışında neler gelişebilir?

   Öncelikle ilk sürpriz araba kiralamada yaşadık. Balkanlarda araba kiralayacaksanız önce güvenilir şirketlerden kiralayın özellike rentalcars.com üzerinden. Biz atlaschoice.com üzerinden daha uygun diye kiraladık fakat Ford Fiesta kiralamamıza rağmen 1999 model Mercedes Benz Station kasa araba geldi.  😯

   Geri vitesini yolda Mercedes servisine sorarak öğrendik o derece külüstürdü. Fakat araba “Almanlar araba yapıyor arkadaş” dedirtiyor. O Karadağ yokuşlarında 4. viteste bana mısın demedi araba.

   Gelelim rent a car sorunlarına. Kiraladığımız arabanın verilmemesinin sebebi uluslar arası dolaşımı olamaması ve sadece Arnavutluk içinde kullanılmasıymış. Bu sebeple uluslar arası ehliyeti olan araba verdiler ve sınır geçişleri için 85 euro para istediler ve bizde verdik. Ardından her sınırda green card ücreti diyerek araba sigorta ücreti istediler ve toplamda yine 85 euro verdik.

   Havaalanında arabayı teslim ederken o kadar tartışmamıza rağmen adam internet sitesine parayı transfer ettiğini gösterdi ve Londra merkezli firmaya iletmemizi istedi. E-Mail‘le herşeyi açıklayıp ek dosyada faturaları ve kira sözleşmemizi göndermemize rağmen kimse dönüş yapmadı. Çağrı merkezi aradığımızda ise telefona bakan yoktu.

   O yüzden siz siz olun güvenilir bir firma ya da rentalcars.com hariç başka yerden araba kiralamayın!

   Gelelim green card ücretlerine tek tek şehir yazılarında belirttik fakat gene belirtelim Karadağ sınırında 15 euro, Bosna-Hersek sınırında 20 euro. Sırbistan’da istemediler biz şok neden diye sormadan devam ettik 🙂 . Makedonya da ise 50 euro ücret ödedik.

   Rentalcars.com üzerinde araba kirası zamanında serbest dolaşım olan ülkeleri kontrol edin balkan ülkeleri zone 2 olarak geçiyor ve ücreti içinde ya da ücretsiz olabiliyor. 😉

   Araba kiraladıysanız eğer navigasyonlara güven olmuyor. Biz Maps.me, Sygic GPS Navigasyon, Here We Go ve yer yer Çevrimdışı Google Maps olmak üzere 4 tane farklı navigasyon kullandık ve başımıza gelmeyen kalmadı diyebiliriz.

   Açıkçası en kısa mesafe mantığıyla navigasyonlar bizi; daracık bozuk yollara soktu, Saraybosna-Belgrad yolunda götürdüğü yolda uçurumun önüne geldik ve hala daha orada yol olduğunu iddaa ediyordu ve yerli halk ingilizce bilmeden arabasına atladı ve el kol işaretleriyle bizi takip et dedi ve Belgrad tabelasının altında “no left, no right, just go go go!” diye bağırarak bizi uçurumdan kurtardı. 😀

   Daha bitmedi Saray Bosna’da solumuzda yer alan oteli sağdan gökyüzünü görecek şekilde bir diklikteki yokuşun tepesinden dolaşmamızı istedi ve daracık arnavut kaldırımlı yolda sağ tarafa park eden araçlar yüzünden ilerleyemedik ve yokuşta kaldık. Yine ingilizce bilmeyen yerli halkın yardımıyla arabayı yokuşta iterek kurtardık. Unutamadığım hacı sakallı dedenin yanımıza gelip fransızca biliyor musnuz diye sorduğunda no yanıtının ardından push,push! demesi ve tek omzuyla koskaoca arabayı iktirerek kasis üzerinden atlatması kulakların çınlasın hacı dayı iman gücüyle kurtardın bizi oradan. 😀

   Yollar konusuna gelirsek eğer düzenli bir şeyler beklemeyin bildiğiniz yollar evlere şenlik. Daracık; iki araba bazen zor geçiyor, hele birde kamyon ya da tır geliyorsa bazen bekliyorsunuz. Acayip yokuşlu 5. vitesi göremedik 4. vitesi gördüğümüz nadir oldu. Önünüze tır geldiği zaman konvoy uzuyor da uzuyor çünkü; Arnavutluk hariç tüm yolda şoförler korkak bir şekilde araba kullanıyorlar.

   Size tavsiye sakın mini arabalar 1.0, 1.2, araba kiralamayın eğer torku yüksekse belki 1,3 araba işinizi görür ama öteki türlü yokuşlardan dolayı bu arabalar yeterli performans sergileyemez.

   Şöyle örnek vereyim dönülecek yerde önce durup sonra sinyal verip dönüşü gerçekleştiriyorlar. Şaka değil katil olmadan gelebildiğime seviniyorum. Uzun yollarda bu tipte ve korkak olunca tırın arkasında saatlerce bekliyorsunuz. Doğal olarak navigasyonun verdiği saate 1, 1 buçuk saat fazla ekleyerek gideceğinizi hesaplayın.

   Yollar hem bozuk hem de çok virajlı, yolları tamir ediyorlar ama keskin virajı aldığınızda karşınızda yol yapım çalışması ya da yol amelesi görebilirsiniz. Ayrıca belirtelim bu tabelalar her yol tabelası gibi tabikide kendi yerli dillerinde İngilizce belirti yok. Ya Arnavutça, Sırpça, Makedonca, Boşnakça gibi diller bileceksiniz ya da gideceğiniz yerin o dilde yazılışını öğrenip yola çıkacaksınız.

   Hiç mi düzgün yol yok derseniz Belgrad’a varmdan Almanya‘dan Türkiye’ye(Ankara’ya) kadar uzanan Avrupa otoyolu(TEM) var. Belgrad‘a varmadan bu yolu kullanmaya başlıyorsunuz ve Belgrad-Üsküp arası bu otobanı kullanarak rahat rahat yol alıyorsunuz. Otoban 2 şerit sağ şeritte ilerliyorsunuz solluyacağınız zaman sola geçip solluyorsunuz devamlı sol şeritten gidemezsiniz. 😉

   Ayrıca Saraybosna-Belgrad arasında sınıra gelmeden nehrin yanından giden kıvrımlı yol gün batımında çok güzel oluyor. Nehrin bir tarafında kara yolu diğer tarafında tren yolu var. Bu yolu trenle alacak arkadaşlar bu manzarayı kaçırmayın deriz. Saraybosna‘dan Belgrad’a giderken sol taraftan, aksi istikamette sağ taraftan yer alın 😉 Bu arada Kotor ile Bosna Hersek arasında Kotor‘dan çıktıktan sonra Karadağ dağlarını tırmanırken deniz manzarasını es geçmeyelim.

,

   Kolay kolay ingilizce konuşacağınızı sanmayın. İngilizce kimse bilmiyor malesef. Mesela Belgrad‘da markete girdik ve güvenlik peşimize takıldı. dönüp ingilizce olarak “bir sorun mu var takip ediyorsunuz?” sorduğumuzda cevap aynen şu olmuştu. “No one speak english.” 😀

   Yine Belgrad‘da adres sorduğumuzda Sırpça cevap veriyorlardı. Bosna-Hersek sınırlarında kaybolduğumuzda adres sorumuza almanca “İngilizce bilmiyorum siz almanca biliyor musunuz?” yanıtı geldi ve yukarıda belirttiğimiz olaydaki kahramanımız olarak arabasına atlayıp bizi Belgrad‘a yönlendirdi.

   Sınır kapılarında bazen çok bazen az sıra bekledik. Ama taşıt trafiği çok yoğun olduğu için sadece konvoy var. Gümrük polisine pasaportlarınızı uzattığında soru bile sormuyor sadece green card(araba sigortası) varsa geç diyor yoksa gümrük sınırında bulunan sigorta şirketine yönlendiriyor ve ücretini ödeyip(yukarıda belirttik) makbuzu gösterip pasaportlarınızı alıp yola devam ediyorsunuz.

   Olumlu birşey yok mu birader herşey sizi mi buldu derseniz en iyi şeyimiz konaklamalardı.

   Kaldığımız yerleri yazılarımızda belirttik bir kez daha belirtmemiz gerekirse booking.com üzerinden daire kiraladık ve Kotor’da Apartments Marilu‘da, Saray Bosna’da Topik Rooms‘da, Belgrad’da Apartment Hodanis‘de Üsküp’te ise Bob’s Apartment‘te konakladık. Hepsinden de memnun ve mutlu ayrıldık.

   Kesinlikle 2 kişilik hostel ücretine ev kiralanıyor. Rahat bir konaklama için tercih edebilirsiniz. Sosyalleşmek için hostel konaklaması evet fakat balkanlarda herkes sıcakkanlı akşam eğlenmek için gittiğiniz cafe-bar‘da da sosyalleşebilirsiniz.

   Yemekler; efsane yemekleri var. Koca koca etler, köfteler, kebaplar, boşnak büreki(böreğe bürek diyorlar), pizzalar, hamburgerler acayip ucuz ve lezzetli . Gittiğimiz, beğendiğimiz ve mutlaka tavsiye edeceğimiz yerler ise;

 • Kotor’da Konoba Akustik(Deniz Kenarı’nda Canlı Müzik ve Yemek), Moja Kafanica(Taverna),

 • Saray Bosna‘da City Pub, Buregdzinica Bosna(Boşnak Böreği), Marcaffe(Açık havada kahve keyfi),
 • Belgrad‘da Ljutic(Büyük Bahçesinde Keyif), Svetozar(Kahve ve Bira Keyfi), Izlog(Lounge ve Kaliteli Koteyl),

,

 • Üsküp’te DM (Balkan köftesi ve Makedon Rakısı), Kohak(Öğrenci Barı), Kantina(Lounge ve Kokteyl), Silbo(Ucuz ve kaliteli Unlu Mamüller ve Kahvaltı),

 • Ohrid‘te Tino Pub(Uygun fiyatlı Yemek ve Bira)

   Başka yerler keşfettiyseniz eğer bir dahaki sefere denememiz için yorum olarak bizimle paylaşırsanız seviniriz.

   Sırbistan sınırına geldiğimizde ilk başta bir korku hadisesi bir yusuf yusuf‘luk belirdi. Daha önce okuduğumuz yazılarda ve postlarda Sırbistan sınırında herkes bir kötü muammeleye maruz kalıyordu. Sınıra geldik çantaları arıcaklar, acaba kaç para green card ücreti vericez ne kadar oyalayacaklar acaba derken birden görevli pasaportları onaylayıp geri uzattı iyi tatiller dedi ve biz şok  😯 . Green card falan diye sorduğumuzda “just go!” diyerek kovalandık birde. Bende onayı aldık ulan diyerek adeta need for speed yarışında tüm lambalar sönmüş gibi son sürat kaçtım. 😀 😀

   Belgrad‘da sabah kalktık kahvaltılık almak için yolda giderken silecekte bir zarf fark ettik. Tabi hava yağmurlu olduğundan biz onu uçunca fark ettik ve acaba neydi diye kafayı yedik. Çünkü ev kiraladık “acaba ev sahibi mi bildirmedi mi, araba arnavutluk plaka o mu sorun oldu, girişte green card parası almadılar şimdi mi isticekler acaba?” diye 1 gün kafayı yedik resmen.

   Ertesi gün kalktığımızda gene aynı zarf meğer park cezasıymış 😀 Ödedik mi? Hayır 🙂 Çıkışta sistemde gözükürse görmedik deriz öderiz dedik. Sırbistan çıkışında kimse bişey demedi 😀

   Tavsiye edilecek aslında çok şey var yazıların altında tek tek belirttik burada da birkaç şeyi özet geçelim.

 • Kotor‘da Old Town sokaklarında dolaşın,

 • Mevsim yazsa Kotor‘da denize girin,

 • Cesaretiniz varsa Mostar Köprüsü‘nden atlayın,

 • Saray Bosna‘da Umut Tüneli’ne gidin

 •  Belgrad gece hayatında eğlenin, Nikola Tesla Müzesi‘ni gezin,

 • Makedonya‘da makedon havalarıyla tevernada makedon rakısı içip eğlenin,Ohrid‘te göle girin.
 • Bosna kahvesini deneyin,

   Bizim için doya doya gezemeyip bir dahaki sefere kesin yapacaklarımız ise şunlar;

 • Karadağ için bir daha Bar ve Budva‘da konaklama ve Kotor‘a biraz daha vakit ayırma, hatta schengen vizemiz olursa Bar-Bari feribotuyla İtalya‘ya geçmek, Kotor Kalesi‘ne çıkmak, Old Town sokaklarındaki barlarda eğlenmek
 • Arnavutluk‘un sahil şehirlerine gitmek,
 • Saraybosna‘da Başçarşı değil şehrin diğer yakasını keşfetmek, Umut Tüneli’ni gezmek.
 • Belgrad yeni şehire gitmek, eski Yugoslavya Meclis Binası‘na gitmek, mevsim yazsa Ada’ya gidip nehirde yüzmek,
 • Üsküp‘te teleferikle tepeye çıkıp tarihi manastırı ziyaret, Makedonya‘nın doğu tarafı Manastır tarafına gitmek, Üsküp-Ohrid arasını Debar yolunu kullanarak Mavrova Milli Parkı‘nı ziyaret etmek,Sadece Makedonya‘ya vakit ayırarak Makedonya Turu yapmak.
 • Old City‘de triliçe yemek, Ohrid Kalesi‘ne çıkmak, Ohrid Gölü’nde yüzmek,
 • Kosova’ya gidip Prizen ve Piriştine‘yi gezmek. 

   Hediyelik eşya için tavsiyemiz çarşılarında değil çarşının dışında seyyar satıcılardan almanız çünkü çarşıda turist kafasına biraz daha pahalı olabiliyor.

   Gitmeden önce market alışverişi yapacaksanız eğer(uygun fiyata alkol almak ya da yiyecek almak için) aşağıda yer alan wikipedia adresinin linkine tıklayıp ülke seçerek marketleri tek tek görebilir internet sitesi yönlendirmesi ile güncel kataloglara bakabilirsiniz. 😉

   Avrupa’daki süpermarketler >>

 

       Gelelim bize göre bizim En’lerimize;

 • En Ucuz ülke: Arnavutluk
 • En Ucuz Yemek: Makedonya
 • En Ucuz Sigara : Sırbistan
 • En Ucuz Gece Hayatı: Makedonya
 • En Ucuz Alkol: Makedonya
 • En Ucuz Free Shop : Tiran Havaalanı
 • En Ucuz Konaklama: Saray Bosna
 • En Ucuz Rent a Car: Arnavutluk
 • En Fazla Çeşitli Marketler: Sırbistan
 • En Avrupai Şehir: Sırbistan
 • En Kötü Yerler: Arnavutluk, Saraybosna-Başçarşı, Makedonya-Old City
 • En Doyurucu Yemekler: Makedonya
 • En Başbelası Yer: Arnavutluk

 

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar

Takip Et GeziciBlog:

Son yazıları

4 Responses

 1. Mahmut k

  Teşekkürler. Yazınından ikinci defa faydalanıyorum, biraz geç oldu ama çok sağolun.

 2. Burak

  Merhaba Belgrad dan Bosna Hersek e geçeceğiz Green card konusuna kafamız takıldı arabayı geri getireceğiz aldığımız yere, hem kiraladığımız firmaya hem de sınır kapısında mı para ödüyoruz

  • GeziciBlog

   Selamlar
   Öncelikle kiraladığınız firma size green card(trafik sigortası) sunuyorsa ve bunu size veriyorsa sorun yok. Fakat green card’ı ücret dahilinde vermiyor kiralarken sizden ücretini alıp içerdiği ülkeleri ve ödendiğine dair bir belge veriyorsa yine bir sorun yok. Ama green card ödendisi vermeyip sınır geçiş izin belgesi veriyorsa bizim gibi sınırlarda her ülkeye ait green card bedellerini ödeyerek sınır geçişi yapıyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir