MOSTAR

Kategori: BALKANLAR | 0

     Balkan seyahatimizin 3. durağı olan Mostar. Savaşın acılarını yaşayan Bosna-Hersek‘in müslüman kenti olan Mostar küçük bir yer. Eğer rotanız üzerinde mola verecekseniz 1-2 saat mola verip, birşeyler yiyip içebilirsiniz. Eğer geç vakitte Mostar‘a gelecekseniz yolu riske etmeden konaklama yapabilirsiniz. Fakat fazla birşey beklemeyin, bize göre köprüsü ve çarşısı hariç gezilecek pek birşeyi yok.

   Önceden belirtelim Bosna-Hersek‘te Bosna Markı(Konvertibl Mark -KM-) kullanılıyor. 1 euro yaklaşık 2,2 KM, 1 TL ise 0,53 KM. Fakat heryer 1 euro‘yu 2 KM‘den hesaplıyor. Bu kur üzerinden euro olarak ödeme yapılabiliyor ve para üstü KM verilebiliyor. Kur farkından zarar etmemek için Ziraat Bankası Kartı’nızla Ziraat Bankası ATM‘lerinden KM olarak ekstra ücret vermeden çekebilirsiniz.

   Mimar Sinan‘ın öğrencisi Mimar Hayrettin tarafından yapılan savaşta yıkılıp daha sonradan tekrar inşaa edilen Mostar Köprüsü şehrin simgesi ve herşey onun etrafında. Küçük bir çarşıya sahip olan Mostar‘da çarşısından alışveriş yapabilirsiniz. Köprünün üstünden geçerken yeşillikle dolu manzarası sizi hayran bırakacaktır.

   29 metre yükseklikte olan köprüden atlayan gençlere ya da gönüllülere denk gelebilirsiniz. Sevdiği kıza cesaretini ve sevgisini ispatlamak için şehrin gençleri bunu adet haline getirmiş ve atlamak isteyenlere yardımcı oluyorlar. Atlayacaksanız suyun soğukluğuna dikkat! 🙂

   Kule ve Tramplen Atlama sporunda birçok Milli Sporcu ve Antrenörlük kariyeri buluna Türkiye Atlama Federasyonu Eski Asbaşkanı ve Öğretmenim Cem Görgül köprü tekrar inşaa edildiğinde açılış adına gösteri sunmak için atlama gösterisine katılmış. Anlattığına göre; “Atlayışı gerçekleştirdikten sonra adeta buz kovasına atladım sandım. O su eriyen kar sularından dolayı Temmuz ayında bile buz gibiydi.”

   Biz köprüden karşıya geçtik ve diğer yakada bulunan merdivenlerden sola dönerek köprüye alttan bakmak için aşağı indik.Yukarı çıkarkende beğendiğimiz cafenin birine oturduk.

   Mostar Köprüsü manzarasında Bosna Kahvemizi yudumladık. Türk kahvesi gibi cezvede pişen Bosna Kahvesi‘nin Türk Kahvesi‘nden farkı kaynayan suya dökülerek pişirilmesi. Suya kahve ve biradan daha fazla para verdiğimiz bu mekanda 2 kahve, 1 su, 1 Heineken birasına 10 KM yani yaklaşık 5 euro ücret ödedik.

   Ardından karnımızın acıktığını farkettik ve Cevapcici(Cevapi) denilen Balkan Kebabı‘ndan yedik. Aşağı yukarı heryerde 6-8 KM bandında olan Cevapcici için güvendiğiniz yere oturun heryerin tadı aşağı yukarı aynı.

   Ardından dilerseniz köprüdeki Savaş Resimleri Galerisi‘ni gezebilirsiniz, köprünün üzerindeki sokak sanatçılarını dinleyebilirsiniz ve Mostar Çarşısı‘ndan hediyeliklerinizi alarak yola koyulabilirsiniz.

   Yaklaşık 2 saat dinlenip vakit harcadığımız Mostar‘dan sonraki durağımız Saray Bosna‘ydı. Yaklaşık 130 km olan yolu biz 2 buçuk saatte aldık.

   Saray Bosna yazımız için tıklayınız >>

 

              Mostar için tavsiyeler;

  • 1 euro 2.2 KM, 1 TL 0.53 KM. Genelde insanlar 1 euro’yu 2 KM diye çeviriyorlar. Zarar etmemek için Exchange Office’ten çevirin ya da Ziraat Bankası Kartınızla Ziraat Bankası ATM‘sinden kur farksız para çekimi yapın.
  • Köprü‘nün üzerinden manzarayı izleyip, aşağı inip birde aşağıdan bakın.
  • Yaz mevsiminde Neretva Nehri’nin buz gibi sularında serinleyin.
  • Doya doya Cevapcici (Balkan Kebabı) yiyin.
  • Cesaretiniz varsa Mostar Köprüsü‘nden atlayıp sevdiğinizi ispatlayın.
  • Nehrin yanında Mostar Köprüsü‘ne bakarak Bosna Kahve‘nizi yudumlayın.
  • Eskilerden savaş hikayelerini ve gerçeklerini dinleyin.

 

        İyi Eğlenceler…

Yorumlar

Yorumlar

Takip Et GeziciBlog:

Son yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir