AMSTERDAM’DA YEME-İÇME ALIŞVERİŞ

Kategori: AMSTERDAM | 2

     Sokaklarında keşfedeceğiniz bir çok şeyle dolu olan Amsterdam‘da turistik olan belirli başlı yerler vardır. Şunu yemeden dönme, buraya uğramadan ayrılma gibi. Bizde bizce olanları yazmak istedik.

   Öncelikle fast-food kültürünün yaygın olduğunu belirtelim. Belirli yerli bir yemeği yok fakat acayip güzel fast-food ve sokak yemekleri lezzetleri sunmakta Amsterdam size. Nedense! 🙂 devamlı aç gezeceğiniz ya da gezdiğiniz için sürekli acıkıyorsunuz 🙂 bu sebepten her köşe başında bir atıştırmalık ya da fast-food dükkanına rastlayabilirsiniz.

 

   Bizim için olmazsa olmaz ilk yer FEBO. Popüler her noktada bulabileceğiniz FEBO; bozuk para otomatlarıyla çalışan, hamburgerinden tutun, içi dolu tavuk kroketlerine kadar değişik yemeklere sahip hazır yemek dükkanı.

   Sadece bozuk paralarla çalışan otomatlarda seçtiğiniz yemeğe ait otomatına parayı atıp, açıp yemeğinizi sıcak sıcak alıp yemeğe başlıyorsunuz. Bozuk paranız yoksa dert etmeyin dükkanın girişinde kağıt parayı bozuk paraya dönüştüren otomatlar mevcut. Atın kağıt paranızı size küçük centler halinde geri versin.

 

   New York Pizza; Her köşe başında bulabileceğiniz ister take a way sistemi isterseniz oturup yiyebileceğiniz enfes pizzalara sahip pizza zinciri. Favorimiz Hawaii Pizza. Dilimi 2,5 euro‘dan başlayan pizzaları inanılmaz lezzetli ve doyurucu.

 

   Menneken Pis; Patates kızartmacısı. Damrak‘ın tam karşısında bulunan önünde kuyruklar oluşturulan meşhur patates kızartmacısında önce boyutunu seçiyorsunuz. (tavsiyemiz 2 kişi için küçük boy seçmeniz, eğer çok açsanız orta boy seçmeniz. Aç gözlülük yapıp büyük boy seçmeyin biteremiyorsunuz.)

   Kendiliğinden ketçap ve peynir soslu mayonez veriyorlar. Üstüne istediğiniz sosu ücret karşılığında ekliyorlar. Alıp elde yiyebileceğiniz gibi önünde bulunan bistro masalarda yiyebilirsiniz. Biz marketten 2 tane bira alıp bistroda Bira-Patates yaparak değerlendirdik. Seçim sizin 🙂

 

   Burger Bar: İnanılmaz lezzetli ve devasa hamburgerlere sahip restorant. Şehrin çeşitli yerlerinde mevcut. Önce et seçimini ve gramajının seçimini yapıyorsunuz. Ardından içereğini domates, yeşillik, karemelize soğan gibi. En sonda soslarını ve ücretini ödüyorsunuz. Evet ücreti biraz yüksek çıkabiliyor ama en az 3-4 saat birşey yiyemezsiniz. Ekstra patates söylemeyin yanında veriyorlar.

 

   Hamburger demişken Burger King‘ten mutlaka Double Chessburger XXL‘ı mutlaka deneyin. 3 chedar peynirli 2 köfteli bu lezzet Türkiye’de yok. O yüzden gitmişken Double Chessburger XXL‘ı hamburgeri deneyin.

DOUBLE SHESSBURGER XXL (TEMSİLİ)

 

   Pancake Corner Bar: Sports Bar konseptindeki bu barda şehirdeki en ucuz içki içebileceğiniz bir yer. İçerideki her televizyonda canlı canlı tüm spor branşlarının tüm liglerinden maçlar yayınlanmakta. Hollandalı sporseverlerle maçların heyecanına kapılıp ücretsiz maç izleyip sosyalleşilecek enfes bir yer.

   Leidsepelein‘in ortasında yer alan bu barda sınırsız domuz kaburgası 12,90 euro. Domuz eti yiyebilenler uğrasın ve patalayana kadar yesinler 🙂 

 

   Amsterdam‘ın kendine özgü markaları olan biralarından mutlaka tadın. Dünyaca ünlü lager birası Heinekein‘den başka pilsener tarzı olan Amstel‘de meşhur diğer birası.

   Adını şehrin doğu tarafı Amstel’den alan Amstel Beer‘ın dışında Bavaria tercih edilen diğer bira markalarından biri.

   Tarihi ve orjinal açma kapağını değiştirmeyip bu sebepten bi ara zarara uğrayan Türkiye‘de de satılan Grolocsh birasınıda deneyiniz. Son zamanlarda piyasaya çıktığı  ve gençler tarafından sevildiği söylenen Jupiler birasıda denenebilir 25 cc olarak satılıyor ve içimi rahat.

 

   Süper marketlerde yüksek alkollü içecekler satılmıyor. Onun için özel Alchol Shoplar ve Şarap Evleri mevcut. Dam Square‘in arkasında bulunan Albert Hejin‘in giriş kapısının yanında bulunan kapıdan aşağı indiğinizde bir tane Alchol Shop bulunmakta. Aynı şekilde Albert Cuyp Markt‘ın tam ortasında sol tarafta paralel sokakta bulunan Albert Hejin‘in yanında da aynı markanın Alchol Shop‘u bulunmakta.

   Jordaan bölgesinde Anne Frank House‘un önünde bulunna kanalın karşısına geçtiğinizde köşede küçük Şarap Evi bulunmakta, kendi özel şaraplarınıda yapan bu Alchol Shop‘ta pek fazla yüksek alkollü içecek yok. Aynı sıradan kanalı solunuza alıp ana caddaye doğru yürüseniz sağınızda bir tane daha Alchol Shop bulabilirsiniz ama burasıda sizi tatmin etmeyebilir.

   En uygun fiyatlı Alchol Shop ise Albert Cuyp Markt‘a girmeden solundaki sokakta ilerlediğinizdyaklaşık 150 metre ileride sağ tarafta bulunan Alchol Shop sanırız.(daha uyugununu bulamadık eğer varsa yorumlara yazın bizde bir dahaki seferi ziyaret edelim). Bu küçücük dükkanda çeşit çeşit ve yıllanmış alkol bulabilirsiniz. Burası aynı zamanda kendi tekila ve viskilerini üretiyor 😉

 

   Ayrıca süpermarketlerde basit kokteylerin örneğin; cin-tonik, jack daniels-kola, bacardi-kola vb. kutu içecek verisyonlarınıda uygun fiyata bulabilirsiniz.

 

   Kahve içmek isterseniz Jordaan bölgesindeki cafeleri deneyin deriz. Küçük ve samimi cafelerde lezzetli espresso çekirdeklerinden oluşan kahvelerinizi yudumlarken, yerli halkla kaynaşabilir, genelde üniversite gençlerinin takıldığı cafelerde eğlenceli anlara şahitlik edebilirsiniz.

 

   Extra Cold Ice Bar: Her yeri ve herşeyi buzdan oluşan bu bar için özel termal mont veriyorlar ve içeride 25 dakikadan fazla kalmak sağlınız için zararlı. İçerideki konsepti merak edenler içeri girip içkilerini buz gibi ortamda yudumlayabilirler.

 

   Şehrin her yerinde küçük yerel cafe-bar tarzında yerlere denk gelebilirsiniz. Eğer bu tarz mekanlardan hoşlanıyorsanız Dam Straat, Remberterplein, Leidseplein, Jordaan, Harlemstraat size göre. Bunun için hotelinizden ya da hostelinizden Pub Crawl satın alabilirsiniz.

 

Amsterdam Gece Hayatı için size önerebileceğimiz 10 gece kulübü var;

10. Odeon(Central Canal)

9.Sugar Factory(Central Canal)

8.Bitterzoet(Red Light Discrict)

7.Club Air(Rembrandtplein)

6. Studio 80(Rembrandtplein)

5.Melkweg(Leidseplein)

4.Chıcago Social Club(Lediseplein)

3.Clubnl(Leidseplein)

2.Jımmy Woo(Leidseplein)

1.Paradiso(Leidseplein)

 

   Birde hem keyif verici madde alıp hem de alkol alıp eğlenmek isteyenler için şehirdeki tek seçenek gibi duran Leidseplein‘de ki Bull Dog Coffee Shop‘u tavsiye ederiz. Alt katta(bodrum kat gibi) bulunan coffee shop‘tan birşeyler alıp 2. katta bulunan(hemen yan kapı) Bull Dogg Coffee Shop-Bar‘da alkol alıp eğlenebilirsiniz.

 

   Alışveriş yapmak isteyenler hediyelik eşya için en uygun yer aslında Volendam. Eğer Volendam‘ı ziyaret edecekseniz mutlaka hediyeliklerinizi Volendam‘dan alın Amsterdam’dan daha da ucuza aynı hediyelikleri alabilirsiniz.

   Volendam ziyareti için Volendam sayfamıza göz atabilirsiniz >>

 

   Onun dışında en uygun fiyat Centraal Station tarafından Dam Straat‘a paralel olan Nieuwendjik sokağının girişinde bulunan hediyelik eşyacı en uygun fiyatlı hediyelikçi. Tabelasında da zaten kocaman “Discount” yazıyor. Bu sokakta bulunan sağlı sollu hediyelikçiler ve dünya markalarından alışveriş yapabilirsiniz.

   Dam Straat’ın üzerinde bulunan hediyelik eşya dükkanlarıda hediyelik eşya ihtiyacınız karşılayabilirsiziniz. Fakat pek uygun fiyatlı olduğu söylenemez, sadece turistlere hitap ediyor. 😉

 

   Kalvarstraat: Trafiğe kapalı sağlı sollu H&M, Zara, Rivrer Island, Top Shop gibi dünya markalarının olduğu Dam Square’den başlayıp Flowermarkt‘ın karşısında biten alışveriş caddesi.

 

   Kalvarstaraat‘ın bittiği yerde önünüze gelen köprüden karşıya geçitiğinizde Flowermarkt‘tan lale tohumu ya da çiçek tohumları satın alabilirsiniz. Uçak yolculuğu yapacağınızı söylediğinizde size vakumlayarak veriyorlar.

   Yalnız Türkiye‘den geldiğinizi söyleyin bazı tohumlar Türkiye‘de büyümüyor ona göre size öneride bulunuyorlar. Özenle alacağınız çiçek tohumlarınızın yetişemediğinizi gördüğünüzde boşu boşuna üzülmeyin sonra.

 

   Leidseplein‘in köşesinde küçük bir hediyelik eşyacı var fiyatları uygun ve orjinal hediyelikler bulunabiliyor. Aynı zamanda Leidseplein‘in diğer köşesinde bulunan Apple Store‘dan Iphone ya da Ipad‘leriniz için aksesuar ya da yeni bir teknolojik alet alabilirsiniz.

 

   Müzelere özel Museum Shop‘lardan hediyelik alabilirsiniz ama acele etmeyin deriz bazı ürünler hediyelikçilerde yarı fiyatına satılmakta. Ayrıca Museumplein‘de bulunan hediyelikçilerde uygun fiyatlı anahtarlık gibi küçük hediyelik eşyalar uygun fiyatlı.

 

   Kıyafet alışverişi için yerle markalar arıyorsanız Dam Square‘in arkasında yer alan Magna Alışveriş Merkezi’nde yerel markaları bulabilirsiniz.

 

    Lüks çanta, takı aksesuarları ve giyim için Dam Square‘in köşesinde buluna De Bijenkorf tam sizlik bizdeki Boyner‘e benzeyen 5 kattan oluşan mağazada kendinize uygun birşeyler bulabilirsiniz. Eğer I Amsterdam Card’ını varsa direk 5. kata çıkın ve info desk‘e gidin I Amsterdam Card’a özel olan küçük ücretsiz hediyenizi alın 😉

 

   Eğer dünyanın sayılı markaları Prada, Bvlgari, Louis Vitton vb. markalar ilginizi çekiyorsa; Pieter Cornelisz Hooftstraat caddesi tam size göre. Museumplein tramvay durağının hemen arkasında bulunan bu cadde de dünyaca ünlü pahalı markalar Louis Vitton, Bvlgari, Prada, Tommy Hilfiger gibi markalar bulunmakta. Sokak hemen Museumplein‘in arkasında yer almakta her 2 paralel sokakta dünyaca ünlü tüm markalar bulunmakta.

 

   Süpermarket tarzı alışverişleriniz için her yerde bulunan Alber Hejin‘ı kullanabilirsiniz. Aslında en pahalı marketlerinden tabir-i caizse bizdeki Migros gibi fakat her yerde bulunması sizi cazip ediyor.

   Fakat Avrupa’nın BİM‘i LİDL Amsterdam‘da bulunmakta Vondelpark‘ın arka sokağında ve Albert Cuyp Markt‘ın bitiminde karşı sokağında birer tane LİDL bulunmakta. LİDL‘in ucuzluğuna örnek vermek gerekşrse eğer; biz dışarıda yaklaşık 250 gramı 8-10 euro arasında değişen Gouda Peyniri‘nin 475 gramını LİDL‘den 2.75 euro‘ya aldık.

 

   Hediyelik eşya ya da seyyar alışverişi seviyorsanız eğer Albert Cuyp Markt tam sizlik. Bizdeki halk pazarı haftanın 7 günü kurulan bu pazarda meyve-sebzeden, giyime, hediyelik eşyadan, kozmetiğe kadar brçok seçenek bulunmakta. Seyyar yemeklerden tatmayı da sakın unutmayın.

 

   Amsterdam‘ın 2. el pazarları için en iyi 2 seçenekten biri Waterlooplein ve Noord Amsterdam‘da bulunan IJ Hallen.

   Waterlooplein için metroyu kullanabilir ve Waterlooplein Durağı’nda inebilirsiniz. Açık havada bulunan bu pazarda 2. el eşyalara rastlayabilirsiniz.

    Noord Amsterdam‘daki IJ Hallen için Amsterdam Centraal Station‘un arkasından hareket eden feribotlarla Buiksloterham tarafına geçince hemen arkasında bulunan kapalı alanda her haftasonu kurulan 2. el pazarına giriş ücretli. Ücreti ise 5 euro.

 

   Amsterdam Gezilesi Yerler sayfamızda belirttiğimiz gibi Amsterdam tam sokak sokak kaybolarak keşfedilecek bir yer her gittiğimizde ayrı bir yerini keşfediyoruz. O yüzden alışveriş yaparken artık nerede ne ucuz az çok biliyoruz bu konuda size elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalıştık. Ama damak tadı size ait o yüzden sokaklara dalarak yeni tatlar keşfedebilirsiniz.

     İyi Eğlenceler…

Yorumlar

Yorumlar

Takip Et GeziciBlog:

Son yazıları

2 Responses

  1. Özden

    Tebrik ederim. Çok güzel ve detaylı bir çalışma ile her şeyi anlatmışsınız. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir