STUTTGART ULAŞIM REHBERİ

Kategori: STUTTGART | 0

     Almanya Federal Cumhuriyeti‘nin altıncı,  Baden eyaletinin en büyük ve Türklerin nüfus olarak fazla yoğun olmadığı Stuttgart‘a direk olarak Türk Havayolları ile İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen Havaalanları‘ndan tüm yıl, yaz sezonunda Adana, Ankara, Antalya, Kayseri ve Trabzon Havaalanları‘ndan; Onur Air ile İstanbul Atatürk Havaalanı‘ndan ve yaz sezonunda Antalya Havaalanı’ndan, Pegasus Havayolları ile; İstanbul Sabiha Gökçen Ankara, İzmir ve Kayseri Havaalanları‘ndan; Sun Express ile İzmir Havaalanı‘nda tüm yıl; yaz sezonunda ise, Antalya ve İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanları‘ndan; Eurowings-Germanwings Havayolu ile yaz sezonunda; Ankara, Antalya, İstanbul Sabiha Gökçen ve İzmir Havaalanları‘ndan; Condor ve Corendon Havayolları ile Antlaya Havaalanı‘ndan ve Borajet ile Adana Havaalanı‘ndan ulaşabilirsiniz.

   Stuttgart Havaalanı hakkında daha fazla bilgi almak için Stuttgart Havaalanı sayfamızı ziyaret edin >>

     HAVAALANINDAN ŞEHİR MERKEZİNE ULAŞIM

   Almanya‘nın hemen hemen her havaalanında olduğu gibi Stuttgart Havaalanı‘ndan da şehir merkezine raylı sistem mevcut ve gördüğümüz kadarıyla şehir merkezine taksi ve S Bahn hariç bir ulaşım bulunmamaktadır.

 

     S BAHN İLE ULAŞIM

   Gümrük kontrolü’nden geçip valizinizi teslim aldıktan sonra çıkış kapısının hemen solunda bulunan tourist information ücretsiz şehir haritası ve şehir hakkında bilgi alabilirsiniz. Tourist information’ın karşısında bulunan yürüyen merdivenlerle 1 kat aşağı indiğinizde solunuzda kart otomatları kalıyor.

   Buradan tek yön ya da günlük kart alarak bir kat daha aşağı iniyorsunuz ve S Bahn istasyonundasınız. Turnike beklemeyin kartınız sarı cihaza okutuyorsunuz. Okutup okutmamak size kalmış şahsen denetlemeye denk gelmedik ola ki gelirseniz yüklü bir miktar ödemeye hazırlıklı olun. 🙂

   Peronda bulunan ve şehir merkezine giden S2 veya S3 numaralı S Bahnlar ile yaklaşık 30 dakikalık yolculuk ile şehir merkezinde bulunan tren garı Stuttgart HBF‘a ulaşıyorsunuz. Dikkat Stuttgart HBF son durak değil!

 

     TAKSİ İLE ULAŞIM

   Stuttgart Havaalanı ile şehir merkezi arası yaklaşık 14-15 km. Taksiler çıktığınız terminal kapısının hemen önünde bekliyorlar.

   Yaklaşık 30 dakika süren yolculuk için 30 euro civarı bir tutar ödüyorsunuz. Pazarlık yapmayın malum Almanya coğrafyası pazarlık bu durumda söz konusu olmuyor.

 

     TREN YOLU İLE STUTTGART’A ULAŞIM

   Eğer tren yolu ile Stuttgart‘a gelmeyi planlıyorsanız doğru bir tercih diyebiliriz. Çünkü Stuttgart merkez tren garı olan Stuttgart HBF tam şehir merkezinde yer alıyor.

   Hemen karşısında bulunan Stuttgart’ın alışveriş merkezi ve tek canlı yeri olabilir dediğimiz Könlikstrabe Ceddesi önüne çıkıyorsunuz.

   Alt katta bulunan S Bahn ya da  U Bahn‘lar ile gideceğiniz semte çok rahat ulaşabilirsiniz.

   Otobüs tercih ederseniz garın hemen çıkışında bulunan otobüslerle yolculuğunuza devam edebilirsiniz.

 

     OTOBÜS İLE ULAŞIM

   Eğer kullandığınız otobüs firması Flixbus-Meinfernibus ise ineceğiniz istasyona dikkat edin çünkü bu firmanın otobüs durakları şehrin otobüs terminali olan Stuttgart Havaalanı‘nında bulunan Stuttgart SAB haricinde bir kuzeyde biri güneyde olmak üzere 2 adet daha mevcut.

   Önemli değil panik yapmayın! Her 2 otobüs durağı’da S Bahn ve U Bahn istasyonları’nın önü, siz sadece ineceğiniz saate dikkat edin gece inerseniz biraz sıkıntı olabilir.

   Flixbus-Meinfernibus otobüsünüzün bus stop durağı güneyde bulunan Vaihingen Station ise önünde bulunan S Bahn Vahingen İstasyonu‘ndan, 10 dakikada bir hareket eden; S1,S2 ve S3 hatlarıyla yaklaşık 15 daikakalık yolculukla Stuttgart HBF‘a varıyorsunuz.

   Kuzeyde bulunan bus stop olan Kornwestheim’dan ise; önünde bulunan S Bahn istasyonu‘nda 15 daikada bir hareket eden S4 ile yaklaşık 12 daikakalık bir yolculukla Stuttgart HBF’a ulaşabilirsiniz.

   Flixbus-Meinfernibus otobüs firması dışında firma kullanacaksanız genelde firmalar Stuttgart Havaalanı‘nda bulunan Stuttgart Airport SAB’ta indiriyor. Stuttgart Airport SAB ise hemen Stuttgart Airport S Bahn istasyonu‘nun önünde bulunuyor.

   Havaalanı‘ndan ulaşım için sayfanın üstündeki yazıyı okuyabilirsiniz.

 Eğer kullandığınız Flixbus-Meinfernibus otobüsü Stuttgart Airport SAB‘ta indiriyorsa sorun yok.

 

     STUTTGART ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

   Stuttgart kasabalara ayrılmış bir şehir tam tamına 7 bölgesi var ve her bir ayrı zone için ulaşım ücretleri ve ulaşım imkanları mevcut.

   Eğer konaklamanız  merkezdeyse pek fazla taşıt kullanmayabilirsiniz fakat genede bazı müzeler şehrin biraz dışında yer alıyor ve toplu taşıma kullanımı gerekiyor.

   Toplu taşıma için Stuttgart’ta U Bahn ve S Bahn‘lar ile otobüsler mevcut.

S Bahn ve U Bahn Haritası(Büyük resim için resme tıklayınız)

 

   Toplu taşıma için eğer gideceğiniz mesafe 5km ve altındaysa yani 3 durak ise tek seferlik kullanılan bilet ücreti 1.30 euro, bunu aldığınız otomat zaten son durağa göre teyit ediyor arada kullanamıyorsunuz.

   Diğer türlü tek kullanımlık ve 2 saat içinde bir seferlik aktarma hakkı bulunan biletler ise Zone 1 için 2,40 euro, Zone 2 için 2,80 euro, Zone 3 için 4 euro, Zone 4 için 5,10 euro, Zone 5 için 6,30 euro, Zone 6 için 7,50 euro, Zone 7 için ise 8,40 euro. Bunları otomatlardan alabileceğiniz gibi otobüs şöförlerinden de alabiliyorsunuz.

   Eğer daha fazla aktarma yapacaksanız 4 aktarmaya izin veren 4-er yazılı biletler mevcut bunların ücreti ise Zone 1 için 9,10 euro, Zone 2 için 10,60 euro, Zone 3 için 15,20 euro, Zone 4 için 19,40 euro, Zone 5 için 23,80 euro, Zone 6 için 28,50 euro, Zone 7 için ise 31,80 euro.

   Tavsiyemiz günlük bilet almanız nedenine gelince Zone 1 ve Zone 2 için geçerli günlük bilet 6,80 euro, Zone 3 ve Zone 4 için geçerli günlük bilet 10,80 euro, Zone 5 ve üzeri günlük bilet ise 15 euro.

   Eğer haftalık kullanım düşünürseniz  Zone 1 için 21,60 euro, Zone 2 için 27 euro, Zone 3 için 37 euro, Zone 4 için 46,60 euro, Zone 5 için 55,20 euro, Zone 6 için 64,40 euro, Zone 7 için ise 71 euro.

   Tüm güncel bilgiler ve on-line satın almak için tıklayınız >>

 

Yorumlar

Yorumlar

Takip Et GeziciBlog:

Son yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir