ADANA GEZİLESİ YERLER

Kategori: ADANA | 2

     Buram buram kebap kokan her köşe başında ya kebapçı ya da bilumum et ürünleri lokantası olan rahmetli Sakıp Sabancı‘nın izlerinin olduğu Türkiye‘nin en sıcak ili Adana için gezilecek tarihi turistik pek yeri olmasa da gezilip kebapa doyulup 4-5 kilo almalık bir rehber hazırlamak istedik.

 

   Buyrun efendim;

   Öncelikle konaklama için ETS Tur‘un resmi sitesi www.etstur.com üzerinden otelimizi ayarladık. Normalde konaklama için ilk tercihimiz booking.com fakat ETS Tur‘un sitesinin daha uygun olması ve taksit seçenekleri cazip geldi.

   ETS Tur üzerinden yorumları da değerlendirip Emir Royal Hotel‘de rezervasyonumuzu yaptırdık. Gidecek olanlara tavisyemiz merkezi olan bu hoteli tercih etmeleri. Otel personeli’nin ilgisi,sıcak kanlılığı, ve yardım severliği; otel odasının ferahlığı, devasa yatağı, oda menüsünün uygun fiyatlı olması; kahvaltının doyurucu ve lezzetli olması ve Otel’in şehir merkezinde yer alması bir sonraki seyahatimizde başka yer tercih etmeyecek olmamıza sebeptir.

   Bir başka güzelliği Adana‘dan ayrılma saatiniz geç ise check-out‘tan sonra çantalarınızı ücret ödemeden emanet bırakabiliyorsunuz.

   Ayrıca artı puan kazandıran odaya birşeyler alabilir miyiz dediğimizde “Tabi abi. Biz de zaten marketten alıyoruz siz de alabilirsiniz” denmesi ve otel personelinin bu tutumu acayip hoşumuza gitti. 

 

   Adana‘da gezilecek neresi var derseniz eğer, biz gezip görebildiğimiz yerleri sizin için yazdık.

 

   Küçük Saat: Tarihi meydan olan Adana’nın çarşısı. Etrafında bulunan esnaftan alışveriş yapılıp konaklama için uygun seçenekli otellerin olduğu ve güvenli bir yer. Meydanında ortasında bulunan Tarihi Saat ise görülmeye değer.

   Bebekli Kilise: Küçük Saat Meydanı‘nın hemen arkasında bulunan, tepesinde bulunan 2,5 metrelik  Meryem heykelinin bebeğe benzetilmesinden dolayı halk arasında Bebekli Kilise denilen katolik kilisenin asıl adı St. Paulus Kilisesi.

   Adana Etnografya Müzesi: Küçük Saat’e yakın olan Ziya Paşa Bulvarı üzerinde yer alan Adana Etnografya Müzesi; Kilikya Bölgesi Kültürü için gezilesi bir yer.

   Tarihi Taş Köprü: Seyhan Nehri‘nin iki yakasını bir araya getiren, dünyanın şehir içi trafikte kullanılan (tabiki otomobil vb. araç geçişine kapalı, sadece motorsiklet vb. araç trafiğine açık) en eski köprüsü olan Roma Dönemi mimarisine sahip bu eser Adana‘nın simgelerinden biri.

   Adana Film Müzesi (Yeşilçam Müzesi): Adana Altın Koza Film Fesitvali‘ne özel olan ve Yeşilçam‘ın önemli eserlerinin yer aldığı Adana ve çevresinde çekilen filmlerin olduğu, sinema ve tarih meraklıların uğraması gereken bir yer.

   Sabancı Merkez Camii: Rahmetli Sakıp Sabancı‘nın aile adını taşıyan Ortadoğu ve Balkanların en büyük camiisi olduğu söylenen, Adana‘nın bir başka simgesi olan bu muhteşem eseri görmeden ve gezmeden Adana‘dan ayrılmayın.

   Merkez Park: Seyhan Nehri‘nin beslediği verimli arazide yer alan adeta cennet bir köşe olan bu yeşillik parkta oturup dinlenin, bir şeyler atıştırın(eğer kebaptan yeriniz kalırsa 🙂 ), sonra tekrar gezip dinlenin çünkü çok büyük bir yer.

   Büyük Saat: En başta Küçük Saat dedik “E bunun büyüğüde mi var?” dediyseniz evet var. Ali Münif Caddesi üzerinde bulunan Büyük Saat adeta kule gibi yükseliyor, görememek imkansız.

   Ziyapaşa Bulvarı: Adana Tren Garı‘ndan Küçük Saat‘e kadar olan sağlı sollu markalarla dolu bulvar. Kahvenizi yudumlayabilir, birşeyler atıştırmak için mola verebilirsiniz. AVM alışverişini sevmeyenler ve alışveriş yapmak isteyenler Ziyapaşa Bulvarı‘na uğrayın.

   Şinasi Efendi Caddesi: Halk adıyla “Hayat Sokakta” cafe-barların olduğu bu sokakta akşam hava karardıktan sonra hareketlilik başlıyor.

   Yeşil Kapı Kabap: Yerli halkın mutlaka uğrayın dediği Merkez Park’ın arka sokağında yer alan bu köhne yer biz gittiğimizde kapalıydı, gitmeyi düşündüğünüzde pazar günü olmasın. 🙂

   Eyvan Kebap: Küçük Saat’e yakın olan meşhur kebapçı Eyvan Kebap’ı ilk geldiğimizde otele yakın diye tercih ettik. Tercih ettik ve memnun kaldık, Hizmeti, lezzeti, sıcakkanlılığı ve samimiyetli aile restorantında alkol yok bizden söylemesi ama uğramadan Adana‘dan ayrılmayın.

   Cik Cik Ali: Külbastı‘sı meşhur olan bu restorant biraz kuytu köşede kalıyor ama Havaalanı yolu üzerinde görebilirsiniz. Biz ayrılmadan kebap yiyip öyle ayrılalım hem de havaalanına yakın diye tercih ettik.

   Kazım Büfe: Muzlu sütü meşhur olan bu büfeye zamanımız kalmadığı için uğrayamadık ama bir dahaki sefere soluğu burada alacağımıza şüphe yok.

   Adana‘dan ayrılmadan şalgam alacaklara tavsiye Ziya Paşa Bulvarı’nın Küçük Saat tarafındaki başlangıcında Ziraat Bankası‘nın yanında bulunan Kuruköprü Şalgam ve Vişnecisi‘ne uğrayın. Yerel halkın tavisyesi üzerine uğradığımız bu şalgamcıdan öğrendiğimiz taneleri ayrı poşette içeceğiniz zaman bardağa koyun ve acı sosuda gene aynı şekilde bardağa koyun 😉

 

   Adana seyahat planınıza ek olarak Mersin‘i katabilirsiniz. Adana-Mersin arası banliyö trenleri var ve yaklaşık 1 saat yolculuk sonunda Mersin‘e varabiliyorsunuz.

Yorumlar

Yorumlar

Takip Et GeziciBlog:

Son yazıları

2 Responses

    • GeziciBlog

      Biz teşekkür ederiz Hasan Bey. Keyifli seyahatler dileriz. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir