BARSELONA GEZİLESİ YERLER

Kategori: BARSELONA | 0

     Akdeniz’in tüm sıcaklığını hissedeceğiniz, Barselona‘nın hemen hemen her yerinde imzası olan Gaudi’nin muhteşem şehri Barselona. Sahilleriyle, tarihiyle, Gaudi eserleriyle baştan başa bu sıfatı hak ediyor. 

   Flamenko sanatıyla, yemekleriyle anlat anlat bitmez bu şehir siz iyisi mi gideceğiniz zaman en az bi 3-4 gün dolu dolu ayırın Barselona için. Mevsim yazsa birde en az yarım gün deniz keyfini unutmayın.

   Bu zaman zarfında “Hangi şehir kartını kullanırız?” , “Ulaşım nasıl?” diye sorarsanız Barselona Ulaşım sayfamıza bir göz atın deriz.

   Barselona‘nın sokaklarını yürüye yürüye arşınlayın deriz. Sokak aralarında ne çıkar bilemezsiniz. İndirimde olan yerel mağazalar, kapanmakta olan tüm mallarını satan mağazalar gibi. Bunları hep sokakları keşfederken bulabilirsiniz. Biz yürümeyi tercih ettik ve inanılmaz şeyler keşfettik.

 

     BARSELONA GEZİLESİ YERLER

   Sagra da Familia: Bitmeyen kilise yapmışlar 😀 . Şakası bir yana halk arasında bitmeyen kilise olarak adlandırılıyor. Sebebi ise ilk olarak tamamen halktan gelen paralarla yapılması, ikincisi ise Gaudi‘nin  yarattığı karmaşık mimari tarzının çözülememesi.

   Öyle ki; Gaudi, Sagra da Familia‘ya başladığında başka proje almayı durdurmuş, varını yoğunu, tüm bilgi ve becerisini bu kiliseyi bitirmeye adamış. Tüm bilgisini kullanarak 20. yy. kilisesini tamamlamak istemiş fakat bu eseri incelerken tramvay altında kalıp vefat etmiş. Mezarı bile Sagra da Familia‘da bulunuyor.

20150831_125944-MİNİ

SAGRA DA FAMILIA(DIŞ GÖRÜNÜM)

   İçi dışı tam bir sanat harikası olan hayran olunmayacak gibi olmayan bu kilisenin 2026-2028 yıllarında bitirilmesi hesaplanıyor. İçine girdiğinizde sanki ormanda geziyor hissi uyandıran kolonlar ağaç dalları gibi düşünülmüş. İçerideki ışığın halleri ise camların işçiliğinden kaynaklanmakta.

maxresdefault-mini

SAGRA DA FAMILIA(İÇ GÖRÜNÜM)

   Bu muhteşem eseri gezmek isterseniz kiliseye giriş ücreti 15 eruo.

 

   Casa Mila: Gaudi‘nin en bilindik eserlerinden UNESCO Miras Listesi‘nde olan bu eser zamanında ofislerden ve dairelerden oluşan bir rezidans olarak tasarlanmış. (Sene 1912 siz düşünün) Fakat Barselona Belediyesi‘nden sürekli ceza yemiş şehir yapısına uymuyor diye 🙂 .

20150831_161048-mini

CASA MILA

   Günümüzde hala daha şaşırarak baka kaldığınız bu apartman Gaudi tarafından deniz düşünerek yapılmış. Hatta apartmandaki dökme demirler bile dalga efekti verilsin diye özel tasarlanmış. İçeri giriş 20.50 euro civarı.

 

   Pesseig de Gracia: Barselona‘nın en pahalı yeri, tüm dünya markaları burada. En pahalı restorantlar, en pahalı oteller hep burada. Casa Mila‘dan aşağı doğru inip Plaça de Catalunya Meydanı‘na yürüyün, yürürken mağazalar bakının. Pahalı dediysek H&M, Benetton gibi markalar aşağı yukarı Türkiye fiyatının biraz altında alışveriş yapabilirsiniz. Ayrıca Türk Konsolosluğu da bu caddede ama yerde aramayın 2. katta 🙂

paseo_de_gracia_2_place-full-mini

PESSEIG DE GARCIA CADDESİ

 

   Casa Batllo: Masal evini andıran bir Gaudi evi daha size. Pesseig de Gracia caddesiniden aşağı doğru indiğinizde sağınızda kalan ev. Dışı bir kertenkeleyi andıran (Kertenkele Barselona‘nın simgesidir.) ev, dış dizaynından iç dizaynına, kapı numarsaından camlarına, merdiven basamaklarından apartman boşluğuna kadar kendini hayran bırakacak.

20150831_163026-mini

CASA BATTLO

   Hayran kalınmak için bir iki küçük şeyden bahsedelim. Merdiven tutacakları elin şeklini alsın diye kavis verilmiş. Apartman boşluğundaki parkeler ışık verimli kullanılsın diye koyudan açığa döşenmiş…. Daha fazlasını ziyaret ettiğiniz zaman görürsünüz. Ziyaret tabikide ücretli ve ücreti ise 22,50 euro.

 

   Plaça de Catalunya: Barselona‘nın kalbi, en büyük meydanı. Bizdeki Taksim, Kızılay, Gündoğdu gibi. Gece otobüsleri buradan kalkar, ana arterlere otobüsler buradan hareket eder, Hop On-Off turların başlangıç yeridir. Gece hayatı için gençlerin takıldığı yerler buradadır, Tapas restorantları burada bulunur. Kısaca Barsolana‘nın kalbi burada atar ve eğlenmek için burada mekanları tercih edebilirsiniz.

20150831_172518-mini

PLACA DE CATALUNYA MEYDANI

 

   La Ramblas: Plaça de Catalunya Meydanı‘ndan sahile doğru giden en işlek ve turistik cadde. Cadde üzerinde dikkatli olun turistlik olduğu için hırsızlıkta çok olmakta. Ara sokaklarında kalan yerlerden alışveriş yapabilirsiniz hatta Katedral‘e ve Old Barcelona‘ya giden Carrer de la Portaferrissa caddesinden uygun fiyata alışveriş yapabilirsiniz.

20150831_211156_LLS-mini

LA RAMBLAS CADDESİ

   Cadde üstünde bulunan restorantlardan Tapas, Paella ve Sangria keyfi yapabilirsiniz. Hediyelik eşya dükkanlarından ya da çiçekçilerden orjinal bir şeyler alabilirsiniz. Sokak sanatçılarını izleyin, resim çekilmek isterseniz ücretli malesef 🙂 . Gece pek fazla dolaşmanızı önermeyiz. Gece hayat kadınları burada dolaşmaya çıkıyor. “Iyy!” diye korkmayın bizdeki gibi musallat olmuyorlar, durdan anlıyorlar. Arada bir zenci yanaşıp “Do you want a marijuana, extacy?” diyebilir, korkmayın! “No, tahnks” dediğinizde ısrar etmiyorlar, edemiyorlar 🙂

20150831_211233_LLS-mini

 

   Font de Canaletes: La Ramblas caddesinin Plaça de Catalunya Meydanı tarafından girişte yer alan çeşme. Çeşme diye bizdeki gibi mimari birşey beklemeyin 🙂 . Küçük birşey fakat rivayete göre buradaki çeşmeden su içen bir daha Barselona‘ya geliyormuş. Biz içtik deneyip göreceğiz, doğru çıkarsa şiddetle tavsiye ederiz. 😀

canaletes1-mini

FONTE DE CANALETES ÇEŞMESİ

 

   Plaza Real: La Ramblas Caddesi‘nde ilerlerken solunuzda kalan bir yer apartmanların arkasında yer alan bir meydan ve içeri girdiğinizde sizi hayran bırakacak bir alan. Bizdeki hanlara benzeyen bir yapısı var. 3 katlı bir yer, ortada meydan, alt katta bulunan kafe ve restorantlar, üst katta hotel ve hosteller.

20150831_204415_LLS-mini

PLAZA REAL

 

   Barselona Katedrali: Carrer de la Portaferrissa caddesinden mağazalara bakına bakına ilerlerseniz tam karşınıza çıkacak yapı. İçeri girmek ücretsiz, girin gezin tabi Sagra da Familia‘yı gezdikten sonra biraz yavan gelebilir ama olsun.

20150831_190143-mini

BARSELONA KATEDRALİ

   Gezdikten sonra yanındaki daracık sokaklarda harita kullanmadan ilerleyin, çünkü sokaklar buram buram tarih kokuyor ve çok güzel. Küçük butik kafelerde Sangria ya da kahve içip dinlenin sonra yeniden ara sokaklardan La Ramblas Caddesi’ne çıkın ve sahile doğru inin.

20150831_191609-mini

20150831_191731-mini

BARSELONA KALESİ’NİN SOKAKLARINDAN GÖRÜNTÜLER

 

   Colomb Meydanı(Heykeli): Cristof Colomb‘un Amerika‘yı keşfinden sona Avrupa ana karasına ayak bastığı ilk yere yıllar sonra dikilmiş heykeli. Meydanın ortasında yer alan bu heykel La Ramblas Caddesi‘nin sahil kısmının bitiminde Barselona Limanı‘nın hemen önünde yer alır. Heykele asansörle çıkılabilmektedir. Asansörün üceti ise 3 euro‘dur.

   Barselona Marina: Barselona Yat Limanı başlı başına alışveriş merkezidir. Geceleri Kolomb Heykeli’nin önünde Marina girişinde zenciler yere tezgah açar en uygun fiyatlı hediyelikleri buradan alabilirsiniz. Deniz kenarına doğru ilerlediğinizde büyük bir alışveriş merkezi sizi karşılayacak. İçinde çeşitli markaların olduğu bu alışveriş merkezinde ayrıca birde akvaryum bulunmaktadır. Biz girmedik vaktiniz varsa girin deriz. Marina’nın yanındaki banklarda oturup sahil keyfi yapmak daha cazip geldi.

20150831_213127-mini

BARSELONA MARİNASI

   Marinası ve Limanı çok büyük gezmek aşağı yukarı 1-2 saatinizi alabilir. Marina’dan sola doğru ilerlerseniz sahile doğru gidersiniz. Mayonuz yanınızdaysa durmayın.

 

   Katalanya Tarih Müzesi: Marina’nın bitiminde yer alan tarihi müze katalanya hakkında bilgilerle doluymuş biz buraya girmek yerine denize girmeyi tercih ettik 🙂 . Siz girmek isterseniz sizin tercihiniz fakat bizim tercihimiz Palaça de Espanya yakınında yer alan Museu d’Art de Catalunya Müzesi‘nin yanında yer alan Barselona Etnografya Müzesi ve Barselona Arkeoloji Müzesi idi.

   Arco de Triunfo de Barcelona: Barselona Parlamento Binası‘nın yer aldığı Ciutadella Park‘ın girişinde yer alan tak.

   Parc de la Ciutadella: İçinde Barselona Hayvanat Bahçesi ve Barselona Parlamento Binası‘nı barındıran muazzam bir bahçe. Girin gezin özellikle içinde yer alan çeşmenin mimarisine vurulacaksınız.

   Plaça d’Espanya: Şehrin diğer önemli meydanı, Etrafında yer alan hoteller, alışveriş merkezi ve Barselona içi önemli müzeleri barındırması sebebiyle  önemini sağlamış. Havaalanı otobüslerinin ilk durağıdır. Genelde buraya kadar gelinir ve metro ile transfer yapılır. Detaylar için Barselona Ulaşım sayfamıza bir göz atın.

20150902_123829-mini

PLACA D’ESPANYA

   Bu arada en uygun hediyelik eşyaların birkaçını burada bulunan gazete bayi gibi duran hediyelik eşya dükkanından almıştık umarım kapanmamıştır. 🙂

 

   Katalanya Ulusal Sanat Müzesi: Adamlar yapmış ya diyeceğiniz bir yer daha. Tepeye müze dikmişler ardından insanlar nasıl rahat çıkabilir diye düşünmüşler ve rahat çıkabilmeleri ve her yeri rahat rahat görebilmeleri içinde kademe kademe yürüyen merdiven yapmışlar.

20150902_130018-mini

KATALANYA ULUSAL SANAT MÜZESİ

   İçinde sayısız Barselonalı ve Katalan sanatçının eserlerinin yer aldığı bu müze bizim için Barselona‘da Gezilesi yerlerden.

 

   Katalanya Etnografya Müzesi: İçinde Katalan ve Barselona hayatını anlatan eserlerin yer aldığı müze.

   Katalanya Arkeoloji Müzesi: Barselona‘nın tarihini yansıtan heykel ve buluntuların sergilendiği müze.

 

   Olimpiyat Alanı: Katalonya Ulusal Müzesi‘nin hemen arkasında yer alan 1992 Olimpiyatları‘na ev sahipliği yapan (yaklaşık 40 sene sonra Madrid’i geçerek almışlar bu onlar için aşırı guru verici bir olay) Barselona’nın Olimpiyat Stadı‘nın, Barselona kulübünün voleybol takımının maçlarını yaptığı salon, Beyzbol sahası ve Olimpiyatlarda kullanılan çoğu spor dalının alanlarına ve bir adette Spor Müzesine sahip yer.

BCN-EstadiOlimpic-4860-mini

1992 OLİMPİYATLARINA EV SAHİPLİĞİ YAPAN BARSELONA’NIN OLİMPİYAT ALANI(TEMSİLİ RESİM)

   Ulaşmak için dilerseniz Barselona Ulusal Müzesi‘nin yanından yürüyerek ya da otobüsle Plaça d’Europa‘ya ya da Teleferik ile şehir manzarası izleyerek ulaşabilirsiniz.  

 

   Teleferic de Montjuic: Barselona‘nın tek yüksek yeri olan Montjuic‘e çıkmak için yapılmış olan teleferik Barselona Marina‘dan kalkıyor ve Mountjuic‘e gidiyor. Kullanın Barselona ayaklarınızın altında harika birşey 😀

   Agbar Tower: Tipini neye benzetirseniz benzetin malesef Barselona‘nın her yerinden görülen bu plaza Barselonalılar için gezilip görülecek birşeymiş. Neyini göreceksek gördük göreceğimizi 🙂

Torre-Agbar-Barcelona-710x532-mini

AGBAR TOWER(TORRE AGBAR)

 

   Camp Nou: Barselona olurda Barselona Futbol Takımı‘nın mabedi Camp Nou Satdı (Nou Camp değil Nou Camp dediğinizde aval aval bakıp Camp Nou mu? diyorlar) olmaz mı? Giriş ücreti biraz yüksek olan (tam 23 euro, öğrenci 17 euro) ama her kuruşuna değen bir yer.

20150901_130344-mini

CAMP NOU(İÇERİDEN GÖRÜNÜM)

   Tek tek Camp Nou ve Barcelona yazımızda belirteceğimiz gibi(henüz yapım aşamasında) efasane oyuncuların formaları, kupalar, ödüller, soyunma odaları, 3D görseller, önemli anların videoları, tribünler, stadyum… gez gez anca yarım günde gezilebilen bir yer. Barselona‘ya gidipte burayı görmeden ayrılırsanız Barselona‘ya gezdik demeyin.

20150901_121608-mini

CAMP NOU MÜZESİ’NDEN SADECE BİR GÖRÜNTÜ ŞAMPİYONLAR LİGİ KUPALARI

 

   Park Guell: Gaudi ile başladık Gaudi ile bitirelim. Çünkü Barselona Gaudi‘siz, Gaudi Barselona‘sız düşünülemez. Adam baştan başa şehri yaratmış ömrü vefa etmemiş erken ölmeseymiş kim bilir neler yaparmış diyorsunuz, heleki Park Guel‘i gezerken 🙂

Parque-Güell-Barcelona-España-mini

PARK GUELL

   Tamı tamına müze dahil 1 günü ayırın burası için. İnanılmaz derecede kendinizi masallarda hissettirecek bir yapıya sahip burası. Park’a giriş ve parkı gezmek ücretsiz fakat içinde Gaudi Müzesi var burayı gezmek ücretli, biz gezemedik uçağımız kaçacaktı gezseydik ama La Ramblas Caddesi‘nin başındaki çeşmeden içtiğimiz suyun rivayetine güveniyoruz ve bir daha ki sefere gezip detayları yazmak için söz veriyoruz 😉

 

     BARSELONA’DA DENİZ KEYFİ

   Barselona‘ya yaz aylarında giderseniz mayosuz ve havlusuz gitmeyin. Bu mevsimde Barselona‘da denize girmezseniz ayıp etmiş olursunuz. Şehir merkezinin içinde yer alan Marina’nın bitiminde yer alan Plaça dels Voluntaris Olimpics Meydanı‘ndan başlayan ve uzayıp giden kumsalları görüp denize girmemek imkansız.

IMG-20150901-WA0000-mini

BARSELONA SAHİLLERİNDEN BİR KARE

   Şehir merkezinde yer alan bu plajlarda istediğiniz yerden denize girebilirsiniz.Ben kalabalık istemem daha elit olsun diyorsanız biraz daha ileride bulunan Badalona bölgesinde kalan plajları tercih edebilirsiniz. Otobüslerle bu plajlara ulaşabilirsiniz. Otobüs kullanılıp denize mi gidilir demeyin şöförler bu duruma alışık yarı çıplak halde bindiğinizde kimse birşey demiyor. Yalnız klimalar çok kuvvetli çalışıyor denemeyin hasta olabilirsiniz. 🙂 

20150901_182911-mini

BARSELONA PLAJLARINDAN BİR KARE

   Sahilde yer alan su sporlarına katılabilir, plaj voleybolu oynayabilir ya da hemen arkada yer alan marketlerden soğuk birşeyler alıp sahile yayılabilirsiniz. Dilerseniz akşam gelip sahilde denizi dinleyebilir Beach Club‘lardaki partilerde eğlenebilirsiniz.

 

Yorumlar

Yorumlar

Takip Et GeziciBlog:

Son yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir