PARİS GEZİLESİ YERLER

Kategori: PARİS | 2

     İsteseniz de istemeseniz de sizi kendine aşık edecek, kendisi için romantizm diyen herkese hakkını verdirecek, Avrupa‘nın en çok turist çeken şehri Paris.

   Bir kere gittikten sonra sizi bir daha çağıracak olan sokakları, meydanları, caddeleri ister 1 gün ister 1 ay gezin yinede içinde keşfetmeyi bekleyen birçok güzellikle dolu yere sahip Paris.

   Bizim dolu dolu tam 48 saatimiz mevcuttu Paris‘te Amsterdam‘dan trenle Gare du Nord‘a gelip 2 gece konaklayıp Paris Orly‘den Barselonaya geçtik. Bu zaman zarfında elimizden geldiğince birkaç yer görüp sizin için kaleme aldık.

   Gezemediğimiz içimizde uhte olarak kalan birkaç yeri aşağıda belirttik. Pairs‘te buraları ve başka güzellikleri keşfederseniz sizden bir dahaki gezimiz için haber bekliyoruz.

 

     PARİS GEZİLESİ YERLER

   Biz bir yürüyüş rotası oluşturup sabah Cite‘den başlayıp gün batımında Eiffel Kulesi‘nde tamamlayıp Sein Nehri’nin kuzeyini gezdik. Dilerseniz 1 gününüzü buna ayırarak ulaşım kartı kullanmayarak dinlene dinlene kullanabilirsiniz.

   Cite: İlk Paris. Fransa Krallığı‘nın kurulduğu yer olan Cite; 2 küçük adadan oluşmuş Sein Nehri üzerinde yer alan Paris‘in ilk oluştuğu yer. Etrafta yer alan tarihi dokuyu izlediğiniz dizilerden ya da filmlerden tanıdığınız Fransa‘ya ait olduğunu bildiğinizde şaşırabilirsiniz.

20150829_102102-mini

CİTE

   Notre-Dame Cathedrale: “Bana su verdi!” repliğini hatırlayanlar var mı acaba? ya da “Quasimodo” karakterini? Hatırlamayanlar ya da bilmeyenler Notre-Dame’ın Kamburu filmini ya da çizgi filmini izlesin. Sizi kendine hayran bırakacak olan bu tarihi eserin çan kulesine çıkın, Paris‘i izleyin, küçük heykelleri, o heykellerdeki işçiliği görün, sonra Notre-Dame’ın Kamburu filmini canlandırın gözlerinizde.

20150829_103948_Richtone(HDR)-mini

NOTRE-DAME KATEDRALİ

   Katedrali gezmek ücretsiz. İçeride bulunan Fransa Kralları ve Fransız Kardinalleri‘nin eşyalarının sergilendiği müzeye girmek isterseniz karşılığı 3 euro. Çan kulesine çıkmak ise 8 euro.

   Musee National d’Art Moderne: Cite’den Republique doğru yürüken karşınıza çıkan Modern Sanat Galerisi. Şehir kartlarınızdan biri varsa girin, yoksa boşuna vakit kaybetmeyin çünkü bu şehirde bir sanat müzesi gezilecekse eğer o da Louvre Müzesi bizce. Şehir kartları için Paris Şehir Kartları sayfamıza bir göz atın.

   Republique: Şehrin özgürlük meydanı. Gidin etrafındaki kafelerde oturun ya da meydandaki heykelin basamaklarına oturup soğuk birşeyler için. İçerken etrafınızda prosteoculara denk gelebilirsiniz.

20150829_124313-mini

REPUBLIQUE MEYDANI

   Bu meydan dediğimiz gibi özgürlük meydanı. İnsanlar burada eğitim hakları, yabancı hakları,.. vs. gibi protesto amaçlı pankartlarla protesto ediyorlar. Kesinlikle bağırma, taşkınlık falan yok, rahat olun 🙂

   Etrafta bulunan dükkanlardan alışveriş için uygun fiyata çanta, giyim eşyası alabilirsiniz.

   Republique Meydanı’nın önünde bulunan St. Martin Bulvarı’ndan(Boulevard Saint-Martin) Opera’ya doğru ilerlerken; Ponte St. Martin Takı‘nı, Çikolata ve Kakao Gurme Müzesi (Musee Gourmand du Chocolat-Choco Story), Grevin Müzesi (Musee Grevin) ve şehir tiyatrolarını görebilirsiniz.

   Eğer çikolata tutkunuysanız Çikolata Müzesi‘ni kaçırmayın deriz. Grevin Müzesi ise sadece içindeki muhteşem mimarlık ve resimler için ziyaret edilir, bizden söylemesi.

   Opera: Şehrin ana merkezi konumunda Opera, birçok ulaşım ağının kesiştiği, sanatın kalbinin attığı yerdir. Opera binasını ve önündeki meydanı görüp hayran kalmamak elde değil. İçeri girmek için gişeden bilet alabiliyorsunuz aynı gişeden indirimli olarak 10-12euro‘ya bilet alıp bir gösteri izleyebilirsiniz.

Opéra-Garnier-mini

OPERA MEYDANI ve OPERA BİNASI

   Bu indirimli biletler sadece gişede satılıyor. İçeri girdiğinizde sanat sever olmasanız bile “o kadar gelmişken keşke birşeyler izleseydik” diyebilirsiniz ve şanslıysanız içeride gösteri provasını ücretsiz izleyebilirsiniz.

   Opera Meydanı‘nın önünde bulunan Louvre Caddesi’nden (Avenua de l’Opera) ilerlediğinizde solunuzda kalan Palais Sarayı’nı (Palais Royal) ziyaret edebilirsiniz.

   Dinlenmek için 2 sokak geride kalan Nelson Mandela Bahçesi’nde (Jardin Nelson Mandela) mola verebilirsiniz ya da Louvre Müzesi‘nin önündeki meydanda soluklanabilirsiniz.

   Louvre Müzesi (Musee du Louvre): Dünya’nın en çok ziyaret edilen müzesi. Gitmek mi istiyorsunuz kesinlikle 1 gün ayırın hatta tüm eserleri inceleyeceğim ben derseniz 2 gün ayırın çünkü müze gez gez bitmiyor malesef. İçinde 400 bin‘e yakın sanat eseri olan müzenin en bilindik eseri Mona Lisa.

20150829_141433_Richtone(HDR)-mini

LOUVRE MÜZESİ

   Mona Lisa tablosuda gittiğinizde bu muymuş ya diyeceğiniz birşey. Görsellerde kocaman gösterilen tablo aslında küçük bir tablo ve önünde milyon tane kişi fotoğraf çekmek için uğraşıyor. Bi taraflarınıza selfie çubuğu değmeden fotoğrafını biraz zor çekebilirsiniz.

IMG_20130401_131028-mini

MONA LİSA TABLOSU’NUN ÖNÜ

   Mona Lisa‘dan başka; İsa’nın Son Yemeği tablosu, Dünya’nın en büyük tablosu olan Cana’nın Düğünü tablosu, Haros Kardeşlerin Yemini tablosu, Venüs Heykeli‘nin orjinali(hani şu kolları olmayan kadın 😉 ), Halka Yol Gösteren Özgürlük tablosu, Hamurabi Kanunları Yazıtı, Mısır Firavunları’nın Mumyaları, Göktürk Hitabeleri‘nin orjinalleri ve daha nicesi.

   Louvre Müzesi‘ne girerken eğer bahçesinde bulunan Piramit‘ten girecekseniz yaklaşık 1 saat bilet sırası+güvenlik kontrolü sırası beklemeye hazır olun. Bu işin bu kadar beklemeden yapılanı yok mu derseniz elbette var 🙂 Louvre Müzesi‘nin 5 tane girişi var ve en az yoğun olanı Palais Royal önünde bulunan metro istasyonu’ndaki girişi kullanmak 😉

20150829_141909-mini

LOUVRE MÜZESİ PİRAMİT GİRİŞİ

   2. seçenek 1 euro daha fazla vererek önceden bilet almak bileti önceden internet üzerinden almak için tıklayınız. 3. seçenek ise Paris Pass ve Paris Museum Pass. Paris Pass ve Paris Museum Pass ile sıra beklemeden giriş yapabilirsiniz. Paris Pass hakkında bilgi için Paris Şehir Kartları sayfamıza bir göz atın deriz.

   Louvre Müzesi‘nin biletleri günlük olarak satılmakta ve ücretide 12 euro, Kraliyet bölümü ise 13 euro, her ikisini içeren kombine bilet 16 euro. Günlük bilet olmasının avantajı dilediğiniz kadar gir-çık yapabiliyorsunuz. Avantajı karnınız acıktığında ya da sigara içmek için dışarı çıkıp tekrar girebiliyorsunuz ve aynı zamanda müze gez gez bitmiyor 🙂

   Şimdi gelelim Louvre Müzesi’ne nasıl ücretsiz girebiliriz bölümüne. Bunun için ilk şart her ayın ilk pazar günü olması ya da 14 Temmuz olması. Cuma günleri 26 yaş altına ise saat 18:00’dan sonrası ücretsiz giriş var 18 yaş altındaki herkes ücretsiz girebiliyor.

   Ayrıca sanat öğrencisi iseniz Öğrenci Kartınız (ISIC Card) ile ücretsiz girebiliyorsunuz. “Sanat öğrencisiyim ben” demek size kalmış 🙂 . En son seçenek ise çıkanlardan bilet istemek 😀 . Biletler gün boyunca geçerli olduğu için çıkanlardan biletini rica edebilirsiniz 😉

   Tuileries Bahçesi (Jardin des Tuileries): Louvre Müzesi‘nden çıktıktan sonra ya da gezmeyip gördükten sonra Sen Nehri‘nin yanından yürüyerek Tuileries Bahçesi‘nde çimlere yayılmanızı tavsiye ederiz. Şahsen güneşli bir günde herkes öyle yapıyor.

20150829_152011-mini

TUILERIES BAHÇESİ

   Orangerie Müzesi (Musee Orangerie): Tuileries Bahçesi’nden Concorde Meydanı‘na doğru ilerlerken Bahçe’nin bitiminde Concorde Meydanı‘nın köşesinde kalan bir müze şahsen ne olduğu hakkında bilgimiz yok sadece önündeki bankta 5 dakika mola verdik girsek mi girmesek mi diye düşündük ve girmemeye karar verdik tercih sizin girerseniz bizede nasıl bir yer olduğunu söyleyin lütfen.

   Concorde Meydanı (Placa de Concorde): Etrafında bulunan mimari eserleriyle, dört köşesine oturtulmuş heykellerle Paris‘in en büyük meydanını izlerken dikkat edin araba çarpabilir. Fotoğraf çekelim derken az kalsın çarpılıyorduk oradan biliyorum 🙂

20150829_153226-mini

CONCORDE MEYDANI

   Meydanda bulunan Roue de Paris(dönme dolap) ile Paris‘i tepeden fotoğraflayabilir ya da izleyebilirsiniz. Bizim tavsiyemiz akşamüstü gidin gün batımı ve gece fotoğrafları çekin.

   Çar Aleksandır Köprüsü (Port Alexandre III): Rusya Çarı olan 3. Alexandre için yapılan bu köprüdeki heykellerin som altından yapıldığı söylenmekte. Tarihi olayları nedir bilinmez ama bu köprü bizim için Paris‘te gezilesi yerlerden.

20150829_155509-mini

ÇAR ALEXANDRE KÖPRÜSÜ(PORT ALEXANDRE III)

   Port Alexandre III‘ten karşıya geçerek yolu dümdüz takip edip Eyfel Kulesi‘ne ilerleyebilir ya da geriye dönerek caddenin üst kısmında yer alan Champs-Ellysees Caddesi‘ne çıkabilirsiniz. (Bizdeki ismi Şanzelize)

   Champ Ellysees Caddesi‘ne doğru ilerlerseniz sağınızda küçük olan Petit Sarayı, solunuzda ise ondan büyük olan Grand Sarayı‘nı görebilirsiniz.

20150829_160116-mini

ÇAR ALEXANDRE KÖPRÜSÜ’NDEN GRAND SARAYI ve PETİT SARAYI GÖRÜNÜMÜ

   Eyfel Kulesi‘ne doğru ilerlerseniz önünüzde Savaş Müzesi(Musee des Plans-Reliefs) çıkacak onunda arkasında bulunan UNESCO binası ve hemen yanında olan Paris Askeri Okulu (Paris Military School) mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Paris Askeri Okulu‘nun ön tarafı ise Eyfel Kulesi’nin önünde bulunan yeşillik alan olan Champ de Mars.

20150829_155824_Richtone(HDR)-mini

ÇAR ALEXANDRE KÖPRÜSÜ’NDEN SAVAŞ MÜZESİ GÖRÜNÜMÜ

   Biz yolumuzu Champ-Ellysees Caddesi‘ne çevirdik ve bu yoldan giderek Eyfel Kulesi‘nde sonlandrıdık.

   Champ-Ellysees: Türkçemizde karşılığına şanzelize denen Dünya Markaları’nın hatta araba markalarının bile boy gösterdiği, Paris‘in en pahalı cafe ve restorantlarına sahip olan bu cadde de buram buram Paris Sosyetesi kokmakta.

20150829_162614-mini

CHAMP-ELLYSEES BULVARI

   Mağazalara girin hatta Araba Mağazalarında son model arabaları ya da yarış arabaları sergileniyor ve fotoğraf çekimi serbest 🙂 Paris Saint Germain futbol takımının 2 katlı mağazası bulunmakta buradan birşeyler alabilirsiniz.

   Arc de Triomphe: Paris‘in zafer takı olarak adlandırılan Paris‘in en büyük bulvarlarının kesiştiği noktada yer alan tak. Caddeden geçmek yok alt geçitle ulaşıyorsunuz aynı zamanda dilerseniz alt geçitte bulunan asansörle en üstüne çıkabiliyorsunuz ücreti 8 euro. İçinde Fransa ve Paris için önemli zamanların ve kişilerin işlendiği duvarlarını görebilirsiniz.

20150829_170731-mini

ARC DE TRIOMPHE

   Arc de Triomphe‘den Eyfel Kulesi’ne doğru ilerlemek için en kısa yol Avaneu Kleber ya da Avaneu d’Lena caddelerinden birini kullanmak her iki cadde de Chaillt Sarayı‘nın önüne çıkıyor. Dilerseniz sarayı gezin dilerseniz sarayın bahçesi olan Trocadero Bahçesi‘nin basamaklarından Eyfel Kulesi‘ni izleyin.

eiffel_tower-mini

TROCADERO BAHÇESİ’NDEN EYFEL KULESİ

   Eyfel Kulesi (Tour Eiffel): Zamanında fuar giriş kapısı olarak yapılan Paris‘in ve Fransa‘nın simgesi, Paris‘te her yerden görebileceğiniz mimari eser. Yaz yaz bitmez şöyle güzel, böyle tarihi diye.

   En güzeli önündeki çimlere yayılın alın fransız şarabınıza marketten, (seyyarlardan almayın onlarda 2 sokak arkadaki marketten 1 euroluk şarabı alıp size 5 euroya satıyorlar 🙂 ) oturun çimlere bu güzelliği seyredin. Akşam ışıklı halini, her saat başı yanıp sönmesini, özel günlerde özel renklerle süslenilmesini izleyin.

Champs-de-Mars-mibi

EYFEL KULESİ’NİN ÖNÜNDE BULUNAN ÇİMLER(CHAMPS DE MARS)‘DEN GECE EYFEL KULESİ

 

    Yok ben çıkacam tepesinden Paris‘i izliyeceğim diyorsanız Eyfel Kulesi 3 kattan oluşuyor. İlk ve ikinci kata ister yürüyerek ister asansörle çıkabiliyorsunuz, üçüncü kata ise yürüyerek çıkılmıyor. Asansör ücretleri ise 1. Kat için 4,10 euro, 2. Kat için 8 euro, 3. Kat için ise 13 euro‘dur. Yürüyerek çıkacaksanız 1. Kat ve 2. Kat 4,50 euro.

Tour_eiffel_-_paris-mini

EYFEL KULESİ

   Sacre-Cour Bazilikası: Paris‘in kuzeyinde yer alan bu bazilika bembeyaz haliyle ve önündeki merdivenleri ile sizi kendine hayran bırakacaktır. Merdivenlere yayılın, insanlarla sohbet edin, Paris‘i birde buradan izleyin.

Paris_-_Sacré-coeur_04-mini

SACRA-COUR BAZİLİKASI

   Louxemburg Bahçesi: Floransa‘nın rönesansı başlatan ailesi Medici‘ler burada da karşımıza çıktı 🙂 (Floransa aşığı biri olarak hiç sevmeyiz kendilerini) Floransa‘daki Pitti Sarayı‘nın bir benzeri için zamanında burada yer alan Louxemburg Hoteli‘ni satın almışlar ve sarayı yapmışlar. Sarayın bahçesini büyüte büyüte bu halini almasını sağlamışlar.

Luxemburg-Garden-mini

LOUXEMBURG BAHÇESİ

   Çimlere ya da banklara yayılın dinlenin, Özgürlük Heykeli‘nin küçük bir modelini ve Medici Çeşmesi’ni görün. Bahçenin içinde gezinirken kendinizi Floransa’da hissedebilirsiniz. Floransa yazımız için sizi Floransa sayfamıza bekleriz.

 

   Pentheon: Roma’daki kadar cazip olmasa da Louxemburg Bahçesi’nin yakınında bulunan bu tarihi yer bizim için gezilesi yerlerden.

   Paris Mezarlığı (Pere Lachaise Cemetery): Biraz ürkütücü gelebilir ama birçok ünlü kişinin mezarını ziyaret etmek istersiniz diye düşünerek yazdık. Şahsen gitmedik ama gitmek isterseniz başta Victor Hugo olmak üzere; Balzac, La Fontaine, Moliere, Edith Piaf, Oscar Wilde, Jim Morrison ve Türkiye‘den ise Yılmaz Güney ve Ahmet Kaya‘nın mezarları bulunmakta.

   Ayrıca klasik müzik santçısı olan Chopin‘in ise vücudu buradaki mezarında kalbi ise Varşova‘daki Kutsal Haç Kilisesi‘nin sütunlarından birindedir.

 

   Bassin de la Villette: Paris‘in kuzey doğusunda yer alan bu kanal akşamları oturmak için mükemmel bir yer. Kaldığımız hostel olan St. Christopher’s Inn Canal Hostel burada olduğu için bir akşam burada vakit geçirdik ve memnun kaldık.

20150828_223515-mini

20150829_002520_LLS-mini

BASSIN DE LA VILLETTE

   Sizinde yolunuz buraya düşerse eğer; akşam çıkıp kanal etrafında gençlerin yaptığı müziği dinleyerek bir şeyler içebilirsiniz, insanlarla hoş sohbetler ederek eğlenebilirsiniz, fazla içenlerin ya da iddaaya girenlerin kanala atladığına şahit olabilirsiniz, kanal etrafında bocce oynayanlarla bocce oynayabilirsiniz ve akşam güzelce vakit geçirebilirsiniz.

   Versay Sarayı: Louvre Müzesi’ni 1 günde gezebildyseniz ulaşım dahil buraya da 1 gün ayırın. Çünkü saray ve bahçesi çok büyük ve Paris‘in 1-5 zone bölgesinde kalmakta. Paris 1-5 Zone ulaşım bilgisi için Paris Ulaşım Sayfamıza bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

   Nasıl gidileceği bizden, nasıl gezileceği sizden. Çünkü Paris için kısıtlı vaktimizde Versay için vakit ayıramadık ama siz  Versay Sarayı‘na gidip gezmek isterseniz, RER C5 hattını kullanabilirsiniz. RER trenleri ve biletler için Paris Ulaşım Sayfamıza göz atın.

   Disneyand: Burasıda Paris‘in yaklaşık 1 saat uzağında kalan bir bölgede ve malesef burayı da gezemedik fakat bir sonraki gezimizde emin olun ballandıra ballandıra anlatacağız. Disneyland‘da Versay Sarayı gibi Paris 1-5 bölgesinde kalmakta ve Disneyland‘a ulaşım RER A4 hattıyla olmakta. Disneyland bilet bilgileri ve detaylı ulaşım için tıklayınız.

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar

Takip Et GeziciBlog:

Son yazıları

2 Responses

    • GeziciBlog

      Merhabalar Mevhibe Hanım. Öncelikle madem Louvre Müzesi’ni geziceksiniz bunun için 1 gün ayıracak şekilde planınızı yapın. Eğer biletinizi internet üzerinden alacaksanız her zaman müzelerin resmi web sitesini bulun ve oranın yönlendirdiği yerden almaya çalışın. Genelde biz öyle yapıyoruz bunun ilk sebebi bu tarz siteler aynı şekilde bileti sizin adınıza alıp üzerine kar koyuyorlar. İkincisi resmi web sitesi varken diğerlerine neden güveneyim? algısıdır. BU sebeple Louvre Müzesi’nin resmi web sitesi olan https://www.louvre.fr/en sitesinden sağ üstte bulunan “buy ticket” bölümünden dilediğiniz bileti güvenle alabilirsiniz. Şimdiden keyifli, sanat dolu geziler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir