BERLİN GEZİLESİ YERLER

Kategori: BERLİN | 0

     Bir başkent düşünün; tarihte bir çok olaylar atlatmış, Alman disiplini ile kültüre edilmiş, başkent olmasına rağmen hiç keşmekeş ve karmaşık olmayan, gecesi ile gündüzü bambaşka olan.

   İşte bu düşündüğünüz yer Berlin‘den başka bir yer olamaz.

   1900-2000 arası (20.yüzyıl’da) yaşamadığı savaş, acı ve tahribat kalmayan buna rağmen çok kısa sürede toparlanıp atağa kalkan ve şu an Avrupa‘nın en turistik şehirlerinden biri olan Berlin…

   Berlin‘i gezmek için en az 3-4 güne dolu dolu ihtiyacınız var belirtelim. (yarım günde Potsdam). Bizce gezinizi; Soğuk Savaş, 2.Dünya Savaşı ve kültürel müzeler olarak planlarsanız vakit konusunda sıkıntı yaşamazsınız.

   Berlin Ulaşım sayfamızdan hatırlayacağınız gibi Berlin A,B ve C Bölgeleri diye 3’e ayrılmış durumda. Bu yüzden gezeceğiniz yere göre bilet almanızı öneririz. Potsdam ve  Berlin‘e yakın Nazi Kampı olan Sachsenhaus Memorial and Museum C Bölgesinde kalmaktadır.

Berlin-Tarif-Zones-mini

BERLİN ZONE HARİTASI

   Ayrıca bilet alırken “+Museumsinsel(Museum Island) seçeneğini de unutmamak gerekir.

   Tüm ulaşım kartlarından hangisi işimize yarar diyorsanız Berlin Şehir Kartları sayfamıza bir göz atın deriz.

   Berlin Duvarı için birşeyler söylemek gerekirse şehrin çoğu yerinde temsili olarak birkaç parçası sergilenmekte. Orjinal yerinde olanları ise “Berlin Gezilesi Yerler” başlığımızda bulabilirsiniz.

 

     BERLİN GEZİLESİ YERLER

   Brandenburger Tor: Berlin‘in simgesi olan bu yapıyı görmemezden gelemezsiniz. Tarihte üstünde bulunan “Nike(Zafer Tanrıçası)” heykelini ilk Napolyon savaş ganimeti olarak Paris‘e götürmüş, çeşitli zamanlarda Berlin-Paris arası bu heykel gidip gelmiş ve en son Nazi‘lerin Paris‘i işgalinde alınıp Brandenburger Tor’un üstüne konmuş ve tuttuğu asaya Alman Askeri Sembol’ü işlenmiş. Paris‘teki Louvre Müzesi‘nde olanı ise bunun bir benzeri olan “Nike”‘dır.

20150823_142957-MİNİ

BRANDENBURGER TOR GÜNDÜZ GÖRÜNÜMÜ

   Brandenburger Tor’un etrafındaki kafelerde oturun, önündeki çimlere yayılın, özel zamanlarda giderseniz önünde verilen konserlere ya da partilere katılın. Akşam sakin zamanda gidip akşam bir daha izleyin.

20150824_233138-MİNİ

BRANDENBURGER TOR GECE GÖRÜNÜNÜMÜ

     Reihstag Building: Alman Parlemento Binası. Bildiğiniz meclis ama bizimki gibi değil halka açık, halka açık olduğu için çok yoğun bu yüzden ziyaret için randevu almanız gerekmekte. On-line olarak alırsanız en az 2 gün sonrasına gün veriyorlar. “Ya ne gerek var kapıda gireriz biz” derseniz eğer; ancak kontejyanların boş olması durumunda girebiliyorsunuz. Onda da en az 2 saat sonrası için randevu verilmekte, kontejyanlar doluysa maalesef elden başvuru yapıp gene 2 gün sonrasına ziyaret edebiliyorsunuz.

20150823_144548-MİNİ

ALMAN PARLEMENTO BİNASI

   Girişinde kocaman “Parlemento, Halk içindir!” yazan parlemento binasının cam kubbesinde sarmal olarak ilerleyip yukarı çıkıyorsunuz. Aşağı baktığınızda meclis çalışanları, parlementerler ordan oraya koşuşturmakta. En üstte ise malumunuz halk var. Kubbenin en tepesinde ise sizi güzel bir Berlin manzarası beklemekte.

     Potsdamer Platz: 2.Dünya Savaşı sonrası ve Soğuk Savaş öncesi Avrupa Ticareti’nin kesişme noktası ve en hareketli meydanıymış. Doğu-Batı çekişmesi içinde bu alan Doğu Almanya‘da kalıyor ve önemini yitiriyor. Şu an bu canlılığını korumaya çalışan meydanın etrafında Alman bankası Deutsche Bank‘ın merkezi olan gökdelen binası, Legoland ve Dali Müzesi‘nin yanında Alman elektronik devi Sony‘nin merkezi olan Sony Center ve Sony Mağazası ile Sony tarafından kurulan ve buraya ait Alman Filmleri Müzesi bulunmakta. Biz bu müzeleri ziyaret etmedik fakat sizin ilginizi çekebilir.

20150823_135859-MİNİ

POTSDAMER PLATZ(POTSDAMER MEYDANI)

   Aynı zamanda meydanda ilginizi çekebilecek diğer şey Avrupa Kara Kıtası‘nda kullanılan ilk trafik lambası. Evet yanlış duymadınız Avrupa Kara Kıtası yani İngiltere hariç Avrupa Kıtası‘nın ilk trafik lambası burada kullanılmış ve meydan da bu lambanın bir temsili durmakta. Bu temsili lamba da ilk kullanılan lambanın 100.yılı anısına tekrar aynı yere konmuş. Ayrıca Berlin Duvarı’nın birkaç parçasına burada da rastlayabilirsiniz.

20150823_140035-MİNİ

KARA AVRUPASI’NIN İLK TRAFİK LAMBASI (TEMSİLİ)

     Katledilen Avrupalı Yahudiler Anıtı: Almancası Denkmal für die Ermordeten Juden Europas, İngilizcesi Memorial to the Murdered Jews of Europe olan mimarı tarafından yapımı kafa karıştırıcı ve oldukça rahatsız edici olarak tasarlanmıştır. Potsdamer Platz’la Brandenburger Tor‘un arasında kalan bu anıt her iki noktayada 500 metre uzaklıktadır.

-MİNİ

KATLEDİLMİŞ AVRUPALI YAHUDİLER ANITI(MEMORIAL TO THE MURDERED JEWS OF EUROPE)

   2.Dünya Savaşı’nın bitişinin 60. yılını temsilen 10 Mayıs 2005’te açılan ve her biri 2.38 metre uzunluğunda, 0.95 metre genişliğinde ve 0.2 ile 4.8 metre arası değişen yüksekliğe sahip bu stel kütlelerin üzerinde Yahudi medeni kanunu, tören kuralları ve efsanelerini kapsayan dini metinlerden oluşan Talmud’un birer sayfası yer almaktadır.

     Check Point Charlie: Berlin Duvarı giriş-çıkış noktaları’ndan biri(Amerikan Bölgesi giriş-çıkış noktası) olan hali hazırda orjinal hali bozulmadan saklanan kontrol noktası. Kontrol noktasında temsili olarak Amerikan askerleri bulunmakta, bunlarla fotoğraf çektirmek ücrete tabi. Amerikan Sektör tarafında köşede açık hava müzesi var burada Berlin Duvarı‘nın parçaları durmakta.

20150824_115901-MİNİ

CHECK POİNT CHARLIE AMERİKAN SEKTÖR GİRİŞİ(TEMSİLİ)

 

   Aynı zamanda Doğu-Batı arasında ajan alışverişlerininde yapıldığı bu noktanın tarihi hakkında bilgi almak isterseniz hemen köşedeki Check Point Charlie Museum‘u gezebilirsiniz. Bu müzede zamanında duvarı aşmak isteyen insanların neler yaşadıklarını, duvarın ardında bölünen hayatlara dair izler bulabilirsiniz.

20150824_120221-MİNİ

CHECK POİNT CHARLIE AÇIK HAVA MÜZESİ

   Bu arada canınız Türkiye‘den birşeyler çekerse bir arka sokakta U-Bahn istasyonunun karşısında Türk Marketi bulabilirsiniz. Ayrıca en uygun fiyatlı hediyelik eşya dükkanları buradaki hediyelik eşya dükkanları belirtelim.

     Alexander Platz: Yerlilerin adıyla “Alex” her çeşit insana rastlayabileceğiniz gençlerin takıldığı, dünyaca ünlü markaların büyük mağazalarına ev sahipliği yapan meydan. Meydanda gezinin(dikkatli olun çingene çok fazla), basamaklara oturup birşeyler için, mağazalara bakının, dünya saatlerini izleyin. Dikkat edin Alexander Platz Berlin‘in gösteri ve miting alanı bir mitinge denk gelebilirsiniz. Korkmayın! orada biber gazı ve  toma yok 🙂

20150824_200516-MİNİ

ALEXANDER PLATZ

     Berlin TV Kulesi: Berlin‘in her yerinden görünen kule.Girişinde hediyelik eşya dükkanından uygun fiyata temsili birşeyler alabilirsiniz. Buraya kadar ücret yok. Asansörle yukarı çıkmak isterseniz ücret 8 euro (zam gelmediyse) veriyorsunuz.

   Çıktıktan sonra Berlin ayaklarınız altında (bizde çıkanlardan duyduk). Açıkçası o kadar para vermek istemedik ve kullanmadıkta ama Berlin manzarası izlemek isterseniz.; Berlin‘in her yerinden görünen Alexander Platz‘ın yanı başında olan bu TV Kulesi‘ni kullanabilirsiniz.

20150823_134229-MİNİ

BERLİN TV KULESİ

     East Side Gallery: Berlin Duvarı‘nın yıkılmayan en büyük parçası. Şu an açık hava müzesi olarak kullanılmakta ve duvarın üstü ünlü sanatçıların Berlin Duvarı hakkında yaptığı resimlerle süslüdür. Yaklaşık 1,5 km uzunluğunda olan bu duvarda bol bol resimleriniz olacaktır.

20150824_104119-MİNİ

20150824_110819-MİNİ

EAST SIDE GALLERY

   Duvarın sonunda bulunan seyyar olarak 4 dil bildiğine şahit olduğumuz Alman askeri üniformalı sokak sanatçısından. Yaklaşık 3 euro karşılığında Doğu-Batı arası geçişlerin nasıl olduğu, hangi mühürle kaç gün ve ne amaçla kalındığı, hangi kapıdan hangi mühür vurulduğu hakkında bilgi ediniyorsunuz. Bunları anlatırken o zamanın kağıdına mühürleri vuruyor. Temsili 20 Alman Markı, Kartpostal ve Soğuk Savaş’taki Berlin’in sektör sektör olan haritasınıda hediye ediyor.

20150824_112019-MİNİ

20150824_112122-MİNİ

EAST SIDE GALLERY SONUNDAKİ SOKAK SANATÇISI

     Berlin Mauerpark: Berlin Duvarı‘nın hali hazırda kalan bütün parçalarının olduğu park. Eğer buraya giderseniz kullanacağınız U-Bahn’da ineceğiniz Bernauer Str. durağında bulunan resimlerde Doğu-Batı ayrımını U-Bahn’da duvar örülmesine kadar nasıl yapıldığına şahit oluyorsunuz ve aynı halktan olan insanların birbirine nasıl bu kadar düşman olabildiklerine hayret ediyorsunuz.

20150824_132641-MİNİ

BARNAUER STR. U-BAHN DURAĞI

   Çıktığınızda ise hem duvarı hem ara bölgede kalan güvenlik alanına ait; tel örgüleri, kum alanları, güvenlik şeritlerini falan aynı şekilde muhafaza edildiğini görüp o ana tanıklık ediyorsunuz.

20150824_130231-MİNİ

BERLİN MAUER PARK

   Tüyleriniz diken diken daha olmasın çünkü; ortada bulunan uzunca bir pano dikkatinizi çekecek ve bu panoda Duvar’dan geçmeye çalışırken resmi olarak hayatını kaybeden insanların resimlerini göreceksiniz.

20150824_125942-MİNİ

BERLIN MAUER PARK (DUVAR’DA HAYATINI KAYBEDENLER HATIRATI)

     MUSEUMSINSEL(MUSEUM ISLAND)

   Berlin‘de bulunan Spree Nehir‘inde bulunan adaya kurulmuş Müzeler Adası; başta Pergamon Museum(Bergama Müzesi) olmak üzere, Altes Museum (Eski Müze), Neus Museum (Yeni Müze), Alte Nationalgalerie(Eski Ulusal Galeri) ve Bode Museum(Bode Müzesi)‘den oluşmaktadır.

     Pergamon Museum(Bergama Müzesi): Berlin‘e gidipte burayı ziyaret etmeden Berlin‘i gezdim demeyin. 3 katlı müze’nin ilk katı giriş-çıkış ve müze mağazasına ayrılmış. 2. kat ise Antik Bergama eserleriyle sizleri adeta büyülüyor. Özellikle şehir kapısı, Aslanlı Yol ve şehir sütunları ile kemerler ağzını açık bırakmaya yetiyor. Müze’nin 3. katı ise İslam Tarihi Eserleri‘ne ayrılmış.

20150825_114509-MİNİ

20150825_120402-MİNİ

PERGAMON MUSEUM (BERGAMA MÜZESİ ESERLERİ)

     Altes Museum(Eski Müze): Kraliyet Müzesi olan bu müze, kraliyet ailesinin eserleri sergilenmekte.

     Neus Museum(Yeni Müze): Antik Mısır eserleri başta olmak üzere Antik Dönem  eserlerinin sergilendiği müze.

     Alte Nationalgalerie(Eski Ulusal Galeri): 19. yüzyıldaki tabloların, heykellerin sergilendiği galeri.

     Bode Museum(Bode Müzesi): Bizans ve Roma eserlerinin sergilendiği bu müzede birçok heykel koleksiyonu bulunmaktadır.

   Museumisland‘ı gezmek için isterseniz müzelerin içinden tek tek bilet alabilirsiniz, isterseniz bir müzeden kombine bilet alıp diğer hepsini gezebilirsiniz. Dilerseniz aldığınız şehir biletinin yanında esktra seçenekle +Museuminsel şeçeneğinide seçebilirsiniz. Şehir Kartları için Berlin Şehir Kartları sayfamıza göz atabilirsiniz.

   İnternet üzerinden on-line randevulu bilet alırsanız eğer randevunuza 1 dakika bile geç kalmayın. Geç kaldığınız takdirde kapıdaki görevliler sizi yaklaşık 1 saat süren sıraya sokuyorlar ve “biletiniz üstünde yazan saatini geçtiniz üzgünüz” diyorlar.

     Berliner Dom: Museumsinsel’in yanıbaşında Berlin‘in en büyük katedrali olan bu katedrali ziyaret etmek isterseniz giriş ücreti … euro. Biz şahsen dışından fotoğraf çektik çünkü dış güzelliği bize daha güzel geldi, içini görmek isterseniz içi hakkında bize de bilgi verin. 🙂

20150825_102955-MİNİ

BERLINER DOM

     Sachsenhausen Memorial and Museum: Berlin‘e en yakın olan ve ilk kurulan Nazi Kampı. Her ne kadar Berlin‘e yakınlığından dolayı nefretle tahribata uğrasada hala daha gittiğinizde etkilenmemeniz ve gözleriniz dolmaması olanaksız.

20150824_154257-MİNİ

SACHSENHAUSEN MEMORIAL AND MUSEUM GİRİŞİ

   Bu Nazi Kampı Berlin‘in C Bölgesinde bulunuyor. Bu yüzden biletinizi ona göre alın. Oranienburg kasabasında olan bu Kamp’a Berlin‘den RE5 treni ile 25 dakikada S1 numaralı S-Bahn ile 1 saatte Oranienburg BHF‘a gelip buradan dilerseniz yürüyerek 20 dakikalık bir yürüyüşle dilerseniz de istasyonun önünde bulunan otobüslerle 5 dakikada ulaşabiliyorsunuz.

20150824_153125-MİNİ

SACHSENHAUSEN MEMORIAL AND MUSEUM

   İçeri giriş ücretsiz. Girdiğinizde içerisi bomboş bir arazi gözükebilir. Çünkü Berlin‘e yakınlığından nefretle çok tahrip edilmiş, kalanlarda restore ile kurtulmuş ve yeni baştan hiç birşey yapılmamış. Dilerseniz girişte buluna info’dan 1 euro‘ya buranın haritasını alabilirsiniz. Gezip tüyleriniz diken diken olup lanet ettikten sonra, birde buranın dışındaki 2.Dünya Savaşı hallerini anlatan müzeyi gezip turunuzu yaklaşık 1 saatte tamamlıyorsunuz.

20150824_153230-MİNİ

SACHSENHAUSEN MEMORIAL AND MUSEUM CANLI OTOPSİ ODASI

20150824_162917-MİNİ

SACHSENHAUSEN MEMORIAL AND MUSEUM İNSAN FIRINLARI

   Sizin anlayacağınız bu gezi için yaklaşık yarım güne ihtiyacınız bulunmakta.

     Potsdam: Berlin eyaletine bağlı Prusya(Germen) Kralları‘nın yazlık kasabası olan bu şehri Potsdam başlığımızda ya da Potsdam yazımızda inceleyebilirsiniz. Bize göre Berlin gezinizde Potsdam için vakit ayırın pişman olmazsınız.

20150825_162230-MİNİ

POTSDAM SANSSOUCİ

 

   Berlin sizin zevkinize göre daha nice fazla gezilecek yer sunmakta. Sporsal, tarihi, kültürel birçok yeri Berlin‘de gezebilirsiniz.

   Berlin‘de “Uygun fiyatlı ne yenir, ne içilir?” “Uygun fiyatlı nerede alışveriş yapılır?” diyorsanız sizi Berlin Yeme-İçme Alışveriş sayfamıza bekliyoruz.

 

 

Yorumlar

Yorumlar

Takip Et GeziciBlog:

Son yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir