VOLENDAM

Kategori: VOLENDAM | 0

     Kuzey Hollanda eyaletinin kasabası, geleneksel Hollanda köyünü bire bir hissedeceğiniz, Kuzey Denizi’nin Hollanda balıkçı köyü Volendam, Amsterdam’a çok yakındır.

   Volendam’a gitmek için önce Amsterdam’a daha sonra Amsterdam Centraal’den kalkan Volendam otobüsleriyle sağlanmaktadır.

   Amsterdam Centraal’e ulaşım hakkında bilgi almak için Amsterdam Ulaşım Rehberi sayfamıza göz atabilirsiniz.

 

     VOLENDAM’A ULAŞIM

     Volendam’a Otobüs Yolu İle Ulaşım

   Amsterdam Centraal’in kuzey cephesinden(deniz tarafı) kalkan 312, 316, 110 numaralı Volendam otobüsleri ile yaklaşık 30 dakikalık yolculukla Volendam’a ulaşabilirsiniz.

   Volendam otobüs bileti almak için Amsterdam Centraal’in içinde bulunan çarşıdan diğer cephesine geçin. Tam orta bölümde bulunan NS International ofisinde Volendam için EBS Bileti satılmaktadır.

   10 euro ücret karşılığında alacağınız bu biletle gün boyunca Volendam, Marken ve Edam kasabaları arasında ve kasabaların içinde ulaşımı sağlamak için otobüsleri sınırsız kullanabilirsiniz.

.

     Volendam’a Bisklet İle Ulaşım

   Holanda ve özellikle Amsterdam ulaşımda bisiklet üstünlüğüne sahip tek yer hatta yayalardan bile bisiklet öncelikli. Yaklaşık 22 km uzaklıkta bulunan Volendam’a yolun kenarında bulunan bisiklet yoluyla ulaşabilirsiniz.

   Avantajınız; yol üstünde bulunan diğer kasabalara uğrayıp oraları görmek ve mola verip dinlenmek.

   Dezavantajınız ise; hava şartları, malum kuzey bölgesi ,hava biraz soğuk (ki özellikle volendam ağustos ayında atlet, sweet-shirt üstüne yağmurluk giydirmiştir) havanın yağışlı olma ihtimali ve deniz kenarı soğukluğunu hesaba katmak bisiklet yolculuğu için düşündürücü olabilir.

   Fakat bisiklet yolculuğu ve bisiklet kullanımından zevk alıyorsanız otobüsle hiç uğraşmayın

.

     VOLENDAM İÇİ ULAŞIM

   Merkez bölgesi ve iskele civarını yürüyerek keşfedebilirsiniz.

   Fakat kasabanın geri kalan yaşam alanlarını keşfetmek için bisikletle gitmediğiniz taktirde otobüs için aldığınız EBS bileti ile otobüsleri sınırsız şekilde kullanarak kasabanın diğer bölgelerine ulaşabilirsiniz.

.

     Volendam’dan Marken ve Edam’a Ulaşım

   Volendam’dan Marken veya Edam kasabasına ulaşmak için iki yol vardır.

   İlki aldığınız EBS bileti ile kasaba arası çalışan otobüsleri kullanmak, diğer seçenek ise hava şartlarına göre(genellikle yazın) çalışan gemilerdir.

boatfor_marken-mini

   Geminin fiyatı tek yön 7,50 euro, gidiş-dönüş 10 euro’dur. Gemileri kullanarak geçecekseniz tavsiyemiz önce Edam’a sonra Volendam’a uğrayıp tek yön bilet alıp Marken’e geçin oradan da otobüs kullanarak Amsterdam’a dönersiniz.

.

     VOLENDAM’DA NERELERİ GEZERİZ?

   Amsterdam Centraal‘den bindiğiniz otobüslerle Volendam‘a geldiğinizde Volendam Centrum durağında ineceksiniz. Biraz geriye yürüyüp(yaklaşık 30 metre) döner kavşaktan sola dönün, sokaktan içeri doğru yürüdüğünüzde sağ tarafınızda tourist information‘ı göreceksiniz. 

   Tourist information‘dan haritanızı alın ve başlayın gezmeye.

   Volendam Müzesi: Tourist information’ın yanında bulunan bu müze Volendam şehrinin tarihini anlatan ve geçimini balıkçılıkla sağlayan Volendam halkının balıkçılıkla ilgili eserleri sergilenmekte.

   Şehir Merkezi: Tourist information’un sokağı olan Zeestraat’tan aşağı doğru yürüdüğünüzde karşınıza çıkacak olan küçük bir alan. Köşede bulunan markettten alışverişinizi yapabilir ya da meydanın etrafında bulunan kafelere oturabilirsiniz.

20150827_113829

VOLENDAM ŞEHİR MERKEZİ

   Eski Liman: Sizi masal şehirlerini andıracak bu yeri mutlaka görmelisiniz. Üstünde bulunan Zuideinde caddesindeki hediyelikçilerden Amsterdam‘dan daha ucuza hediyelik eşya alabilirsiniz.

20150827_115945-mini

VOLENDAM ESKİ LİMAN

   Haven: Eski Limanı’ndan sola doğru ilerlediğinizde liman bitiminde kalan cadde kafeleriyle, lokantalarıyla, hediyelik eşya dükkanları ve aydınlatmalarıyla burada yürüyünüz.

20150827_122632-mini

VOLENDAM HAVEN

   Cheese Factory Volendam: Meşhur hollanda peynirlerinin envai çeşidini tadabileceğiniz ve alabileceğiniz bir yer liman’da sola doğru ilerlediğinizde liman bitiminde sağ tarafta karşınıza çıkacaktır.

ce31c5cb-cf65-4a82-a06f-8416e1b8230b-mini

CHEESE FACTORY VOLENDAM

   De Koraalvis: Limanın sağ köşesinde kalan bu yerde irili ufaklı deniz canlıların sergilendiği ufak akvaryumlar bulunmakta. Değişik bir deneyim özellikle çocuklu gezginler uğrayabilir.

   Volendam Marina: Eski Liman’dan sağ tarafa ilerleyip yaklaşık 5 dakika yürüdüğünüzde marinaya varıyorsunuz. Etrafındaki kafelere oturup bu masalsı kasabanın tadı çıkabilir.

MarinaVolendam-steigers2-mini

VOLENDAM MARİNA

   Ve asıl önemlisi bırakın rehberi falan Volendam‘ın sokaklarına dalın, istediğiniz gibi özgürce gezin yorulduğunuz zaman bi kafeye oturup birşeyler için gene sokaklara dalın. O mimariyi masalsı yapıları görün ve hayran olun.

20150827_123944-mini 20150827_124257-mini 20150827_124814-mini

VOLENDAM SOKAKLARI

.

     VOLENDAM’DA NE YENİLİR NE İÇİLİR?

   Volendam bir balıkçı kasabası. Bu yüzden her yerde balık yenilebilir. Sokakta satılan ve elde yiyebileceğiniz balıklar gayet lezzetli ve taze “denizden babam bile çıksa yeriz” diyenlere burada balık yemeden mutlaka dönmeyin diyoruz.

5520710-Volendam_fish_seller-0-mini

   Sokakta satılan taze taze yapılan ve süslenen waffle ve pancake’lerden yenir. Tatlıdan bayar diyebilirsiniz fakat yedikten sonra bir tabak daha alabilirsiniz bizden söylemesi 🙂

IMG-20160318-WA0002

   Bira içilir. Hollandalı ve Amsterdam merkezli olan bira markaları Heineken ve Amstel‘i her yerde tüketebileceğiniz Eski Liman ve Volendam Marina’da bir çok kafe var. Biralar pahalı değil ücretleri 2-2,50 euro arası değişiyor.

   Şöyle oturayım güzelce bir yemek yiyeyim güzelce birşeyler içeyim derseniz Eski Limanı’nın sağ tarafında kalan cafeleri ya da Volendam Marina’daki cafeleri tercih edin bunlar biraz daha sakindir.

20150827_120839-mini

    Eğlenmek için ise Eski Limanı’n solunda kalan kafeleri tercih ederseniz daha çok eğlenebilirsiniz. Volendam‘daki genç nüfus genelde burdaki kafelerde.

.

     VOLENDAM’DAN NE ALIRIM?

   Amsterdam‘dan daha uyguna hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Eski limanı’n etrafında bulunan hediyelik eşya dükkanlarından Amsterdam ve Volendam‘a özgü hediyelik eşyalar alabiliriniz.

   Volendam Chesse Factory‘den peynir alabilirsiniz. Holldanda‘nın Gouda ve Edam peynirleri meşhur. Chesse Factory’den damak lezzetine uygun olan peynirleri tadıp alabilirsiniz.

img_0559-mini

   Gouda ve Edam peynirleri için biraz bilgi vermek gerekirse Gouda peyniri biraz yumuşak ve tuzlu Edam peyniri ise daha sert ve tuzludur ikiside inek sütünden yapılmaktadır.

   Gouda alırken hangisi gouda diye telaş yapmayın gouda peynirlerinin mevcut yaş dayalı çeşit bir dizisi mevcut.

   Genç diye tabir edilen yeni yapımlardan eskiye doğru bunlar; “Graskaas”, “Jong”, “Jong belegen”, “Belegen”, “Extra belegen”, “Ud” ve “Overjarig” diye adlandırılıyor. Eski peynir, sert ve tuzlu yenisi ise biraz yumuşaktır.

   Edam peynirleri ise Gouda’dan daha serttir ve Edam Peynirleri Hollanda’da satılmakta ve ülke dışına ithal edilmemekte.

   Tattığınız peynirler damağınıza uygun gelmedi ya da pahalı geldi ve illa arkadaşlarınız ya da aileniz sizdenHollanda Peyniri” istiyor. Dert etmeyin Amsterdam‘da bulunan Lidl markette girin Gouda ve Edam peynirleri burada satılıyor. hemde 350 gramı 2.75 euro 🙂

   Masalsı şehir Volendam‘a günübirlik Amsterdam‘dan gidilmeli ve dönülmeli ki tadı damağınızda kalsın 🙂 Edam kasabası da Volendam‘a çok yakın hatta dip dibe ama bize kısmet olmadı Edam‘a gitmek. Umarız bir sonraki seferde Edam yazımızı görürsünüz.

.

.

Yorumlar

Yorumlar

Takip Et GeziciBlog:

Son yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir