ROMA GEZİLESİ YERLER

Kategori: ROMA | 0

     Roma… Kelimelerin yetmeyeceği güzellikte sokakları, her köşe başında bir tarih olan sıcacık bir o kadar da keşmekeş başkent.

   Biz Roma’yı üç büyük ilimize benzettik. İzmir gibi sıcak, İstanbul gibi kalabalık, turist dolu ve tarihi, Ankara gibi başkent keşmekeşliği üstünde.

   Her yerinden tarih fışkıran, daracık sokaklarıyla sizi kendine hayran bırakacak Roma‘da başlıca gezilecek yerlerden bahsedeceğiz fakat diğer yerleri sokakları keşfetmek size kalmış. Bu keşif için kaç gün yeter diyorsanız Roma‘ya dolu dolu 3-4 gün yeter.

   Roma seyahatine karar verdiniz. Roma‘ya nasıl ulaşırım acaba dediniz ve Roma Ulaşım Sayfamıza göz attıktan sonra gelelim nereler gezilebilir Roma‘da.

     ROMA GEZİLESİ YERLER

   Şunu belirtelim biz Roma‘da Camping Plus’ta kaldık ve inanın 5 yıldızlı tatil köyü gibiydi. Plus Camping’ten Roma gezimize Piazza del Popolo‘dan başlayıp yürüyerek keşfetmeyi denedik o yüzden yazıya Piazza del Popolo‘dan başlayacağız ve yürüme rotamıza göre ilerleyeceğiz.

   Piazza Del Popolo: Şehrin kuzey girişi olan ve en büyük meydanı olan Piazza Del Popolo‘da yılbaşı kutlamaları ve özel günler kutlanmakta. Bu meydanın asıl önemli yapan ise rönesans sanatçısı olan Rapheal‘in mezarının buradaki Santa Maria Del Popolo Bazilakası’nda olmasıdır. Ayrıca özel günlerde ve yılbaşlarında eğlenceler bu meydanda yapılmakta. Meydanın sağında ve solunda yer alan çeşmeler ve heykellerini görmelisiniz. Ayrıca meydanın güzel bir panoromik fotoğrafı içinse; kuzey giriş kapısının solunda bulunan merdivenlerden yukarı çıkıp çekim yapabilirsiniz.

20150814_170630-mini

PİAZZA DEL POPOLO KUZEY GİRİŞİ

   Santa Maria in Montesanto ve Santa Maria Dei Miracoli: İkiz kilise olan ve simetrik yapıya sahip bu iki kilise Popolo Meydanı‘nın güney cephesinde bulunmakta.

20150814_171300-MİNİ

SANTA MARİA İN MONTESANTO VE SANTA MARİA DEİ MİRACOLİ İKİZ KİLİSELERİ

   Leonarda Da Vinci Müzesi: Piazza del Popolo Meydanı‘nın batısında kalan bu müzede Leonardo Da Vinci‘nin icatları, yaptığı eserler bulunmakta.

   Piazza di Spagna: Piazza del Popolo’daki ikiz kiliselerin solundaki Via del Babuino caddesinden dükkanlara baka baka aşağı yürüdüğünüzde solunuzda kalacak olan İspanyol Merdivenleri. Oturun akşam gün batımında etrafındaki leylak kokularıyla dinlenin, turistleri izleyin, marketten aldığınızı yiyecek içecekle mola verin, akşam bir daha gelin sokak eğlencesini yaşayın.

   Direk İspanyol Merdivenleri’ne gelmek isterseniz Metro‘nun A hattıyla “Spagna” durağında inebilirsiniz.

20150814_173507-MİNİ

İSPANYOL MERDİVENLERİ

   Trinita dei Monti: İspanyol Merdivenleri’nin tepesinde kalan kilise. Biz gittiğimiz zaman tadilattaydı gezmek isterseniz diye not düşelim buraya.

   Şunu belirtelim en uygun fiyatlı hediyelik eşyacılar, kafeler ve marketler İspayol Merdivenleri civarında 😉

   Fontana di Trevi: Meşhur Aşk Çeşmesi, eğer arkanızı dönüp sol omzunuzdan bozuk para atarsanız Roma’ya tekrar geleceğinize inanılan bu çeşme’ye herkes gibi bizde para attık ama boşa attık çünkü tadilata denk geldik 🙂 Şu an tadilatın bittiğini belirtelim.

ROMA AŞK ÇEŞMESİ

   Piazza Venezia: Şehrin merkezi hemen hemen tüm otobüsler buradan kalkıyor gece otobüsleri dahil. Önünde bulunan Vittora Emanuele Sarayı olan ve bu beyaz binadan tanıyacağınız meydan Termini’den sonra şehrin diğer merkezi noktası.

20150814_185802-MİNİ

PİAZZA VENEZİA ve VİTTORA EMANUELE SARAYI

   Vittora Emanuele Sarayı: Roma‘nın her yerinden görünen bu beyaz bina ne kadar ihtişamlı olsa da Romalılar’a göre şehrin silüetini bozan bir ucube imiş. Bizce içine girilip gezilmesi teraslarında ki manzaradan 7 tepeli şehir izlenmeli. 

   Santa Maria in Ara Coeli Bazilikası: Piazza Venezia‘da bulunan Vittorio Emanuele Sarayı‘nın arkasında bulunan bu bazilaka tavan süslemeleri, altın varank işlemeleri ile görülmesi gereken yerlerden biri.

   Collesseum(Collosseo): Roma’nın simgesi, gladyatör dövüşlerinin merkezi, Spartacus dizi ile filmlerinden, Russel Crowe‘un oynadığı Gladyatör filminin sahnelerine gördüğünüz Kolezyum’a giriş için internetten on-line bilet almanızı tavsiye ederiz. Sıraya girmeden rahatlıkla içeri girebilirsiniz.

20150814_193308-MİNİ

KOLEZYUM(COLLESEUM, COLLOSEO)

   Roma Forum: Roma İmparatorluğu‘nun merkezi olan bu yere 1 gününüzü ayırabilirsiniz. Şehrin tüm yapısını inceleyebileceğiniz bu yerin biletleri Kolesyum biletiyle ortak satılıyor.

20150814_190630-MİNİ

ROMA FORUM’DAN BİR KESİT

   Arc of Constantine: Kolezyum’un giriş için yapılan bu kapı şu an tak olarak Kolezyum‘un hemen yanında yer almakta.

20150814_194444-MİNİ

ARC OF CONSTANTINE

   Circus Maximus: Roma İmparatorluğu‘nun hipodromu olan bu alan Roma Forum‘un içinde yer almaktadır.

   Piramid: Piramidler bir tek Mısır’da var sanmayın Roma‘nın piramidinide görün.

   Vatikan: Vatikanı ayrı olarak incelediğimiz için sizi Vatikan sayfamıza bekleriz.

   Piazza Novana: Roma’nın en büyük ikinci meydanı olan Piazza Novana‘da sanatçıları izleyebilir, Bernini tarafından yapılan Fiumi Çeşmesi’nin önünde mola verebilirsiniz. Meydanda bulunan Sant’Agnese in Agone kilisesi‘ne giriş ücretsiz. Kilisenin içini gezebilirsiniz.

20150815_123603-MİNİ

PİAZZA NOVANA

   Pantheon: Roma‘nın hırıstiyanlığı kabul etmeden önceki Pagan inancına göre ibadet ettiği ve bugüne kadar kalan bu ibadethane mutlaka gezilmesi gerek diyoruz. Tepesinde bulunan delikten giren güneş ışığının açısına göre 12 saatlik zaman dilimini ayıran bu yer bir aralar rönesans sanatçısı Rapheal‘in mezarına da ev sahipliği yapmıştır.

20150815_130555-MİNİ

PENTHEON

   Bizim gezip gördüğümüz turistik yerler maalesef bu kadar. Maalesef diyoruz çünkü Roma‘nın her yeri tarih ve her sokağı keşfedilmeyi bekliyor. Yürürken kendiniz sıcacık bir espresso cafede bulabilir ya da bir kilise ile karşılaşabilirsiniz. O yüzden Roma sokaklarında kaybolun ve tadını çıkarın.

   Roma‘da “ne yiyebilirim, ne içebilirim?” ve “nereden uygun fiyata alışveriş yapabilirim?” diyorsanız, sizi Roma Yeme-İçme Alışveriş sayfamıza bekliyoruz.

   Roma şehir içi ulaşımı için ve Roma Pass hakkına bilgi almak için Roma Ulaşım sayfamızı ziyaret edin.

Yorumlar

Yorumlar

Takip Et GeziciBlog:

Son yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir