FLORANSA GEZİLESİ YERLER

Kategori: FLORANSA | 0

     Çocukluğumun hayal şehri, dünyanın en uzak yeri gelen ve görmek istediğim ilk şehir. Her Dome Katedrali resmi gördüğümde heyecanlandığım ve mutlaka gideceğim dediğim Floransa.

   Rönesans‘ın başlangıç yeri olduğundan her yerinin rönesans eserleriyle dolu olması ve buram buram rönesans kokmasıyla eminizki sizide kendine hayran bırakacak.

   Floransa’ya gidişimiz biraz sıkıntılı oldu ama değdi diyebiliriz. Sabah 6.15’teki 9 euro’ya bilet aldığımız ekspres treni uyuya kalıp kaçırınca 7.28 regionale treni için bilete 21 euro ödeyip, 1,5 saatlik yolu 3,5 saatte aldık. (9 euro’ya nasıl mı ekspress tren bileti aldık? Cevabı Tren İtalia Deneyimi)

   Floransa’ya gitmeye karar verdiniz Floransa Ulaşım Rehberi sayfamıza göz attınız. Şimdi aklınızdaki tek soru bizce “Ne kadar vakit ayırmalıyım?”  Tüm rönesans eserlerini inceleyip, tüm müzeleri gezecekseniz Floransa için 3 gün size yeterli olacaktır. 1 gün ekstradan Pisa’yı da eklerseniz 4 gün diyelim.

   Floransa’da nereye elinizi atsanız altından Medici Ailesi çıkıyor. Rönesansın başlamasına sebep olan Medici Ailesi  sanata çok düşkün ve bu düşkünlüğü de rönesansın başlamasına neden oluyor. Floransa’yı gezerken bu aileye hayran kalmamak mümkün değil.

     FLORANSA GEZİLESİ YERLER

   Santa Maria del Fiore Cathedral: Şehrin simgesi, her Floransa fotoğrafında parlayan turuncu çatısıyla soluğu ilk alacağınız yer.  Dünya’nın en büyük 4. Katedrali ünvanına sahip olan bu katedrali gezmek istiyorsanız sabah erkenden sıraya girmenizi öneririz. Giriş ücreti ise 10 euro.

20150817_133811-mini

SANTA MARİA DEL FIORE CATHEDRAL VE GİOTTO’S BEL TOWER(DOME KATEDRALİ VE SOLDA GİOTTO’S BEL TOWER)

   Giotto’s Bel Tower: Katedral’in çan kulesi olan bu bölüm biz gittiğimizde tadilattaydı. Siz gittiğinizde muhtemelen tadilat bitmiş olur ve girmek isterseniz giriş ücreti 10 euro.

   San Lorenzo Bazilikası: Dome Katedrali’nin çaprazında yer alan bazilika rönesans dönemi eserlerinden girmek isterseniz giriş 3,50 euro.

   Medici Şapeli: Floransa’nın her yerinde olduğu gibi Medici Ailesi için özel olarak yapılan bu şapel Dome Katedrali’nin hemen yanında ve giriş ücreti 4 euro. Medici Şapeli’nden Dome Katedrali’ne gizli geçit olduğu söyleniyor. Bu geçit şu an için turistik geziye açık değil maalesef.

kapella-01-mini

MEDICI ŞAPELİ

“İnsan özgür olmadan, huzurlu ve mutlu olamaz.” 

   Dante Alighieri Evi: Yukarıdaki sözlere sahip olan Dante bize tüm gezilerimizde bu sözlerle ilham verdi umarız size de ilham verir.

home-museo-casa-di-dante-mini

DANTE’NİN EVİ

   Yolunuz Floransa‘ya düşmüş ise ve hayatında sadece 2 kere gördüğü kadına(Beatrice’e) delicesine tukun olan ve bu tutkulu aşkla en önemli eseri İlahi Komedya’yı yazan Dante‘nin evine uğramınızı tavsiye ederiz. Eserlerini okuduysanız ya da bir adam bu kadar mı tutukulu sever diyorsanız Dante’nin Evi‘ni mutlaka ziyaret edin. İçindeki Dante maskını görmek için bile gidilebilir. Giriş ücreti 4 euro.

   Bargello Ulusal Müzesi: Rönesans sanatçısı olan Bargello’nun eserlerinin sergilndiği bu müze Dome Katedrali’ne çok yakın ve giriş ücreti 4 euro.

   Piazza Della Repubblica: Şehrin tam orta noktası olan bu meydanın etrafında tüm ünlü İtalyan ve dünya markalarının dükkanları bulunmakta. Kaybolursanız bu meydanı baz alın Dome Katedrali, şehir sokaklarının yapısına ters şekilde yapılmış. Dome Katedrali yerine Piazza Della Repubblica’yı baz alırsanız kaybolmazsınız.

20150817_135143-mini

PIAZZA DELLA REPUBBLICA

   Piazza Di Santa Maria Novella: Santa Maria Novella  Tren Garı’nın tam karşısında bulunan Santa Maria Novella Kilisesi’nin önünde bulunan bu meydanda çimlere yayılıp ya da önündeki banklara oturup dinlenebilir ya da köşesinde bulunan illy cafe’den 1 euro karşılığında espresso içebilirsiniz.Santa Maria Novella Kilisesi’ne giriş ücreti ise 3,50 euro.

20150817_184200-mini

SANTA MARIA NOVELLA MEYDANI

   Accademia Gallery: İçinde sayısız şekilde Michelangelo ve rönesans eseri bulunduran Gallery Accademia’ya girmek için ya sabah erken gidin ya da internetten rezervasyon yapın.  Academia Gallery için giriş ücreti 6,50 euro.

8841791608_7f5270b334_b-mini

GALERY ACADEMIA (GALERIA ACADEMIA)

   Floransa’da 3 tane davut heykeli bulunur ama sadece bir tanesi orijinal Davut Heykeli’dir. O da Michelangelo’nun 26 yaşında yaptığı Gallery Academia’da sergilenen Davut Heykeli’dir. Başlı başına sizi kendine hayran bırakacak bu eserin diğer iki kopyası ise Piazza Signoria(Signoria Meydanı) ve Piazale Michalengelo(Michelangelo Meydanı)’dadır.

SIGNORIA MEYDANI’NDA BULUNAN ÇAKMA DAVUT HEYKELİ

   Piazza Signoria: Gençliğin takıldığı meydan, etrafı kafelerle dolu ve Uffizi Galerisi’nin hemen yanında bulunan bu meydanda bazı Uffizi eserleri açık alanda sergileniyor ama meydanın en büyük eseri çakma Davut Heykeli.

20150817_201302-mini

PIAZZA SIGNORIA(SIGNORIA MEYDANI)

   Uffizi Gallery: Michelangelo, Giottoi, Da Vinci ve daha nice rönesans dönemi sanatçılarına ev sahipliği yapan bu müze Vatikan Müzesi’sinden sonra  içinde barındırdığı eserlerle dünya’nın en büyük sanat müzesidir. Bu yüzden sabah erken gidin ya da 4 euro’ya internetten rezervasyon yapın. Uffizi Gallery giriş ücretis ise 6,50 euro ve sanat severseniz bu gezi size 1 güne mal olabilir.

20150819_095100-mini

UFFIZI GALLERY(GALERIA UFFIZI)

   Ponte Vecchio: Dıştan bakınca şirin içinde yürüyünce sokakta hissi veren “ne ara geçtik köprüden” dedirten yer. Köprü üstünde kuyumcu ve pahalı hediyelik eşyacılar var. Trafiğe kapalı olan bu köprü günlük yaşamına devam ediyor.

20150817_194726-mini

PONTE VECCHIO(VECCHIO KÖPRÜSÜ)

   Pitti Sarayı: Toskana Dükü’nün yaşadığı bu saray, Dome Katedrali tarafından Ponte Vecchio köprüsü kullanılarak nehiri geçtikten sonra dümdüz ilerlediğinizde karşınıza çıkıyor. Muhteşem mimarisi olan bu sarayı gezmek ise 13 euro.

   Boboli Bahçeleri: Pitti Sarayı’nın arka bahçesi olan Boboli Bahçeleri içinde gezinmek, durup durup dinlenmek, içinize kokularını çekeceğiniz renkli renkli çiçekleriyle mutlaka gezmeniz gereken bir yer diyoruz. Boboli Bahçleri’ne giriş ücreti ise 7 euro.

Boboli-Garden-in-Florence-mimi

BOBOLI BAHÇELERİ

   Piazzale Michelangelo: Michelangelo Meydanı ya da Michelangelo Tepesi. Kesinlikle ama kesinlikle gidilesi yer. Özellikle güneş batmadan gidilmeli. Merdivenlere oturulup Toscana Şarabı alınmalı ve gündüz, gün batımı ve gece manzarası eşliğinde Floransa izlenilmeli. Bazen merdivenlerin üstünde sokak sanatçıları müzik dinletisi sunuyor buna denk gelirseniz tadından yenmez 🙂

20150818_183454-mini

   Şehrin tüm panaromik fotoğraflarının çekildiği bu tepeye çıkmak sizi biraz yorabilir. Merdivenlerle çıkılan bu yolun sonunda ise gördüğünüz manzara size “değdi” dedirtecektir.

   Şarap Turları: Toscana bağlarına yapılan şarap yapımı, tüketimi ve şarap tadımı yapılan bu etkinlikler şehrin hemen hemen her yerinde satılıyor fiyatları ise 17 euro civarı.

    Floransa‘da rönesans eserlerini gezdiniz ve gördünüz, doğal olarak karnınız acıktı veya sevdiğinize ya da sevdiklerinize hediye almak istiyorsunuz o zaman yazımızın devamı olan Floransa Yeme-İçme Alışveriş sayfamıza sizi bekliyoruz.

🙂 İYİ TATİLLER 🙂

Yorumlar

Yorumlar

Takip Et GeziciBlog:

Son yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir