SAKIZ ADASI ULAŞIM REHBERİ

Kategori: SAKIZ ADASI | 2

 

     Ege Denizi‘ndeki yunan adaları içinde İzmir‘e en yakın olan Sakız Adası‘na ulaşım doğal olarak sadece hava ve deniz yolu ile sağlanmaktadır.

 

 

DENİZ YOLU İLE SAKIZ ADASI’NA ULAŞIM

   Deniz yolu ile Sakız Adası‘na Çeşme Limanı‘ndan yazın hergün sabah ve akşam olmak üzere, kışın ise firmalarına göre değişmekte olan fakat genellikle cumartesi ve pazar günleri, sabah ve akşam olmak üzere karşılıklı seferler düzenlenmektedir.

   Çeşme Limanı‘ndan hareket eden 3 tane firma ile yaklaşık 1 saatlik yolculukla Sakız Adası‘na ulaşabilirsiniz. Yalnız Ertürk Lınes‘ın hızlı katamaranı 15-20 dakikalık bir yolculukla ulaşmaktadır.

20150912_073203

SAKIZ ADASI LİMANI(EN SOLDAKİ YER 🙂 )

 

     Çeşme-Sakız Adası Arasında Çalışan Firmalar

     Ertürk Lines

   Çeşme-Sakız Adası arasında çalışan ilk firmadır. Çeşme-Sakız Adası arası hızlı katamarana sahip olan şu an tek firmadır.

    Normal feribotu’un fiyatı kişi başı tek yön, gidiş-dönüş, gidiş-dönüş(dönüş açık) farketmeksizin 24 euro + 2 euro‘da liman vergisidir. 

dsc02080-mini

   Bisikletinizle ücretsiz binebileceğiniz feribota; motorsikletle tek yön 32 euro, gidiş-dönüş 52 euro, otomobilinizle binecekseniz tek yön 75 euro, gidiş-dönüş ise 90 euro fiyatla binebilirsiniz.

   Hızlı katamaran ise sadece kişisel yolculuklar için kullanılmakta ve ücreti ise tek yön, gidiş-dönüş, gidiş-dönüş(dönüş açık) farketmeden 30 euro + 2 euro Liman Vergisi’dir.

   Çeşme‘den Sakız Adası‘na sabah 9.25‘te hızlı katamaran, 9:30‘da ve akşam 17:30‘da da feribot hareket eder. Sakız Adası‘ndan Çeşme‘ye ise sabah 8:30‘da ve 16:30‘da feribot, 17:00‘da ise hızlı katamaran hareket eder.

   Erürk Lines feribot seferleri ve biletler için >>

 

     Ege Birlik

   Çeşme-Sakız Adası arasında sefer yapan ikinici firmadır. Kışın ve ara sıra şehir fırsatı sitelerinde indirim yapmaktadır, takip edip uygun fiyata bilet alabilirsiniz.

   Ege Birlik feribot fiyatları liman vergileri dahil tek yön 21 euro, gidiş-dönüş ise 25 euro‘dur.

cesme-sakiz-a-tur-yetismiyor-1455767-mini

   Bisikletinizle ücretsiz kullanabileceğiniz feribota; motorsikletinizle binmek isterseniz tek yön 27 euro, gidiş-dönüş ise 44 euro, otomobilinizle binmek isterseniz tek yön 70 euro, gidiş-dönüş 90 euro ücreti var.

   Ege Birlik feribotları Çeşme‘den Sakız Adası‘na sabah 09:20‘de, Sakız Adası’ndan ise Çeşme’ye akşam 17:00‘da hareket etmektedir.

   Ege Birlik feribotları sefer saatleri ve bilet almak için >>

 

     Sunrise Lines

   Sakız Adası firması olan Sunrise Lines, Çeşme-Sakız Adası arasında çalışan şu an için en son firmadır.

   Sunrise Lines‘ı kullanmak isterseniz fiyatı liman vergileri dahil tek yön 22 euro, gidiş-dönüş ise 25 euro‘dur.

IMG_0218

   Bisikletinizle yine ücretsiz bineceğiniz Sunrise’ın binek araçlar tarifesi biraz yüksektir;

   Motorsikletiniz 250 CC altındaysa tek yön 27 euro, gidiş-dönüş 32 euro, 250 CC üstündeyse tek yön 32 euro, gidiş-dönüş 44 euro. Otomobilinizin uzunluğu 4,25 metrenin altındaysa tek yön 60 euro gidiş-dönüş 100 euro. 4,25 metre üstündeyse eğer tek yön 70,00 euro gidiş-dönüş ise 120 euro.

   Sunrise Lines; Çeşme‘den Sakız Adası‘na sabah 09:30 akşam 17:30‘da, Sakız Adası‘ndan Çeşme‘ye ise sabah 08:30′da ve akşam 16:30‘da hareket etmektedir.

   Sunrise Lines feribot sefer saatleri ve bilet almak için >>

 

   Liman’dan inip gümrük kontrolünden geçtikten sonra sola doğru ilerleyin şehir merkezindesiniz.

 

     HAVA YOLU İLE SAKIZ ADASI’NA ULAŞIM

   Türkiye‘den herhangi bir şekilde Sakız Adası‘na hava yolu ulaşımı mevcut değildir. Sakız Adası‘na ise sadece Atina‘dan ve Selanik‘ten küçük pervaneli uçaklarla ulaşım sağlanmaktadır.

Chios_Airport_IMG_6213-mini

SAKIZ ADASI HAVAALANI

 

   Astra ve Olympic Airlines uçuşlarının olduğu Sakız Havaalanı‘na uçakla gelirseniz şaşırmayın herhangi bir anadolu şehirler arası otogarı buradan daha büyüktür. 😀

   Sakız Havaalanı şehir merkezine 3 km. uzaktadır. Dilerseniz sahil kenarından yürüyerek dilerseniz çıkışta bulunan otobüs durağından merkeze giden otobüslere binebilirsiniz. Taksi ücreti ise yaklaşık 5-6 euro tutarındadır.

 

     ADA MERKEZİNDE ULAŞIM

   Ada merkezinde ulaşım tercihiniz yaya olarak ulaşmak olacaktır.  Çünkü ada merkezi küçük ve birbirine yakındır. Ada merkezine uzak olan yerleşim birimlerine otobüs çalışmaktadır.

2-mini

 

   Bunlar için en önemli bilgiyi ada merkezinde bulunan tourist information‘dan öğrenebilirsiniz.

   Tourist information‘ın yeri ise; limandan merkeze doğru yürüyüp liman yolu bitiminden sola dönüyorsunuz, sağ tarafınızda bulunan sokaklardan ikinci sokakağa girdiğinizde 10-15 metre ileride sol tarafta kalıyor.

   İkinci tercihiniz hava durumuna göre bisiklet kiralamak olabilir. Adada bisiklet kiralayabileceğiniz yer liman caddesinde  limandan merkeze giderken sağ tarafta kalan Point Rent A Bıke’dır.

20150911_154749

İLK SEYAHATTE KİRALANAN BİSİKLETİMİZ

 

   Günlük 8 euro‘ya kiralayacağınız bisikletle adanın merkeze yakın bölümlerini rahatlıkla gezebilir. Bisikletinizi kilitleyip denize girebilirsiniz. Ayrıca kiraladığınız yerden size bir adet bisikletle gezilebilecek rotaya sahip bisiklet haritası veriyorlar. Bununla rotanızı belirleyebilirsiniz.

 

     ADA KÖYLERİNİ GEZMEK

   Eğer tur şirketiyle anlaşmadıysanız ya da feribot biletinin yanında Ada Turu satın almadıysanız size önerimiz kesinlikle araba kiralayın.

   Ada turları günübirlik 20 euro‘dan başlıyor.

   Köylere toplu taşıma var fakat saatleri, rotaları ve saatleri size uygun olmayabilir. Adada liman caddesinde ve havaalanında araba kiralayan firmalar var ekonomi sınıf araçlar 25 euro‘dan başlıyor.

   Tavsiyemiz(ki biz böyle yaptık :)) rentalcars.com sitesi üzerinden on-line olarak indirimli araba kiralamanız. rentalcars.com gideceğiniz şehirde seçtiğiniz özelliklerde sizin yerinize araç kiralama şirketlerini tarayıp size en uygun fiyatı çıkartıyor.

IMG_0328

25 ERUO’YA KİRALADIĞIMIZ FIAT PANDA

 

   Eğer daha önceden konaklama yeri ayarlamadıysanız ya da çadırınızla geldiyseniz dilediğiniz yerde konaklayarak kiraladığınız araba ile birlikte köyleri dilediğiniz kadar ve dilediğiniz rotada gezebilirsiniz.

   Aynı zamanda yine konaklama yeriniz yoksa veya çadırlıysanız bisikletle hava şartlarına göre bu yolculuğu bisikletle de dinlene dinlene gerçekleştirebilirsiniz.

   Seyahat sizin seyahatiniz, macera ve keşfetme duygusu sizin maceraperstliğiniz, karar sizin 🙂

 

   Sakız Adası için blog yazımızı Yazılar sayfamızda Calimera Chios başlığıyla okuyabilirsiniz.

 

Yorumlar

Yorumlar

Takip Et GeziciBlog:

Son yazıları

2 Responses

 1. Safis35.5

  Merhabalar..cok detayli aciklamissiniz ne guzel…ancak bisiklet kirasi ne kadar,bisikletten memnun kaldiniz mi yazmamissiniz

  • GeziciBlog

   Teşekkür ederim.

   Yazının “Ada Merkezi’nde Ulaşım” başlığının son paragrafında bisiklet kiralama fiyatını 8 euro olarak belirtmiştim:) . Kiralamada bisiklet rotası olan bir harita verdiler ve ona göre adanın kuzeyinden güneyine birçok defa gel git yaptım (yaklaşık 50km civarı) çok yorucu oldu fakat değdi.

   Diğer bisiklet kiralamamda ise elektrik destekli bisikleti yanlışlıkla verdiler. Hatta ada polisi dahil çalındı diye aramışlar 🙂 o bisiklete de aynı ücreti ödedim fakat o 12 euro’ymuş günlüğü.

   Ada fazla yokuş değil fakat yorgun olunca en ufak rampa bile sizi yoruyor o yüzden elektrik destekli bisiklet çok ama çok iyiydi tavsiye edebilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir