POTSDAM

Kategori: POTSDAM | 0

     Alman krallarının yazlık kasabası olan ve Alman mimarisini bire bir hissedebileceğiniz Postdam, Berlin eyaletinde yer almaktadır. Berlin’e çok yakın olmasından dolayı Postdam, Berlin C Bölgesi’nde yer alır.

   Postdam’a ulaşmak için önce Berlin’e oradan da S7 numaralı Postdam-Berlin HBF S Bahn’ı ile yaklaşık 40-45 dakikalık bir yolculukla ulaşabilirsiniz.

s-bahn-berlin-s7-br-481482-862547-mni

 

     POSTDAM İÇİ ULAŞIM

   Berlin ABC+Postdam özellikli ulaşım kartları ile Postdam’da bulunan tramvay ve otobüsleri kullanabilirsiniz.

   Berlin ABC+Postdam ulaşım kartları için Berlin Ulaşım Kartları sayfamıza bakabilirsiniz.

   Postdam küçük bir yer olduğu için genelde yürüyerek dolaşmanızı tavsiye ederiz. Postdam HBF’da bulunan tourist information’dan alacağınız şehir haritasındaki mesafeler gözünüzü büyütmesin haritanın ölçeği çok büyük

 

     Tramvay

   Tramvayların hemen hemen hepsi Postdam tren istasyonu Postdam HBF’dan geçmektedir.

eine-combino-strassenbahn-steht-an-304942-mini

   Tramvaylarla dilediğiniz yere gidebilirsiniz. Tramvaylar Postdam HBF’da inipte çıkşa doğru yöneldiğinizde sol taraftaki kapıda kalıyor.

     Otobüs

   Tramvayların çalışmadığı yerlere Postdam University tarafına ring otobüsleri çalışmakta.

   Otobüslerle ulaşım çok kısa sürmekte. Duraklarda saat bilgileri yer almakta.

…….

   Dilerseniz günlük 10 euro’ya tren istasyonu’ndan bisiklet kiralayabilir ya da Berlin’den kiralayabileceğiniz bisikletle S Bahn’a binerek  Postdam’a gelip bisikletle de dolaşabilirsiniz.

   Size tavsiyemiz kesinlikle bisikletle dolaşmanız şehir çok küçük bir şehir olduğu için sabah erkenden gelinip akşama kadar tüm sokakları bisikletle doya doya gezilebilir.

 

     POSTDAM’DA NERELER GEZİLİR?

     Park Sanssouci: Germen krallarının yazlık sarayı’nın bulunduğu yeşillikler ve süs havuzlarıyla dolu bu alan başlı başına gezilecek yerdir.

20150825_154712-mini

   Bu alanda yer alan eserleri tanıtırken biz; Brandenburger Tor tarafındaki girişten girilip Hauptallee adı verilen ve boydan boya parkı tam ortasından ikiye bölen yolda önce kuzey sonra güney tarafını dolaşıp oval bir yürüme rotası ile anlattık.

     Lustgarden: 2005 yapımı Aenflux filminin giriş sahnesinde yer alan bu bahçe Sanssouci Sarayı‘nın bahçesidir ve sarayla birlikte bu bahçe UNESCO Miras Listesi‘nde bulunmaktadır.

     Sanssouci Palace: Kral Federik şanına yakışır bir saray yaptırmak istemiş ve bu sarayı yaptırmıştır. Fakat yaptırırken küçük bir sorun çıkmıştır. Sorunu merak ediyorsanız Potsdam Tarihi Yel Değirmeni yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

20150825_154844-mini

     Sanssouci History Museum: Saryın yanında bulunan yeşil alanın kraliyet yazlığı olarak kullanıldığını gösteren müze.

     Orangery Palace: Sanssouci Sarayı’nın yanında kalan bahçenin diğer sarayı.

     Botanik Bahçesi: işte sizi kendine hayran bırakacak bir dinlenme yeri bahçede bulunan çiçekler, çiçeklerin düzeni oturup sessizliği dinleyin

20150825_163110-mini

     Tarihi Değirmen: Hikayesi hayli ilginç olan bu tarihi değirmen Almanya‘da adeletin simgesidir. Potsdam Tarihi Yel Değirmeni yazımızı  Yazılar ya da Potsdam sayfalarımızda bulabilirsiniz.

     Antikentempel ve Freundschaftstempel: Neues Sarayı’nın girişinde yer alan asker kapıları.

     Neues Palace: Bahçenin en sonunda olan bu saray en son yapılan krallık sarayıdır. Bahçenin en sonunda sizi ihtişamı ve önündeki çimlik alanıyla karşılar. Çimlerine uzanıp mimariyi seyretmek paha biçilmezdir. İçini gezmek isterseniz gezebilirsiniz.

20150825_172403-mini

     Potsdam University: Bahçenin bitiminde Neues Sarayı’nın arkasında bulunan üniversite binası tarihi bir yapıya sahiptir. Girip gezebilirsiniz kimse sizden öğrenci kartı sormaz 🙂

20150825_173248-mini

     Charlottenhof Palace: Geldiğiniz yolu geri dönerken sağınızda kalacak olan bu sarayda krallar için yapılan bir diğer saraydır. Bu rotadaki son saray olduğu için Germen Krallık’ının ihtişamını göremeniz için son yerdir.

   Gölün kenarında mola verdikten sonra yukarıya yürüyün. Gölün sessizliği sizi dinlendirecektir emin olun.

     Chinesisches Haus im Park Sanssouci: İçinde çin sanat işleri olan mutlaka görülmesi gereken bir bina. Zaten mimarisi bile size resmen “gel” diyor.

     Church of Peace: Sanssouci Park’a girişte sol tarafta yer alan, Potsdam’ın ilk Protestan kilisesi olan bu kilise mimari olarak tek kelimeyle muhteşem.

   Barış Kilise’sinden çıktıktan sonra parktan da çıkarak sağ tarafınızdaki Brandenburger Tor‘a doğru ilerleyin. Brandenburger Tor‘un önündeki sokak olan Brandeburger Strabe Potsdam’ın merkezidir. Brandenburger Strabe‘deki dükkanlar 19:00’da kapanıyor alışveriş saatinizi ona göre ayarlayın 😉

20150825_192252-mini

   Burada mağazaları gezdikten sonra yolun sonunda karşınıza St. Peter Kilisesi çıkacak buraya bir göz atıp sol tarafta bulunan Brandenburger Müzesi’nden (Museumsverband des Landes Brandenburg) Brandenburger tarihini inceleyibilirsiniz. Müze giriş ücreti 3 euro.

   Yukarı doğru çıktığınızda 50 metre ileride sağ tarafınızda kırmızı Hollanda mimarisi evleriyle Dutch Quarter sokağı bekliyor. Bu mimari evlerle kendinizi Hollanda sokaklarında hissedebilirsiniz.

20150825_194420-mini

   Dutch Quarter sokağından tekrar caddeye dönüp yukarı çıktığınızda size Disneyland etkisi yaratacak olan Nauener Tor‘la karşılaşacaksınız.

20150825_194648-mini

   Nauener Tor‘u arkanıza alıp aşağı doğru ister tramvayla ister yürüyerek ilerlediğinizde Postdam HBF’a gelmeden Postdam Tarihi Müzesi, Film Müzesi, Bilim Müzesi gibi müzeleri göreceksiniz.

   Postdam Tarihi Müzesi ve Film Müzesi‘ne giriş ücreti 5 euro, Bilim Müzesi’ne giriş ücreti ise 6 euro’dur.

 
1990 senesinde Alman Hükümeti ve Berlin Eyalet Başkanlığı‘nın teşvikiyle yeniden oluşturulan Potsdam için sabah erkenden gidip akşam dönün. Bu süre Potsdam‘a aşık olmanız için yeterli olacaktır. 🙂

 

 

Yorumlar

Yorumlar

Takip Et GeziciBlog:

Son yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir