PİSA GEZİLESİ YERLER

Kategori: PİSA | 0

     Eğri kulesiyle aklımıza kazınmış Pisa şehri İtalya‘nın Toscana Bölgesi‘nde yer alıyor. Her ne kadar eğik kulesi aslında bir kilisenin çan kulesi olsa da kiliseden çok kulesi konuşulmakta.

   Yolunuz Pisa‘ya düşecekse şehirde aslında gezilecek ve çokça vakit harcanacak bir eser yok bunun için Floransa‘dan trenle günübirlik gelinebilir.

   Pisa’ya nasıl ulaşırız diye düşünüyorsanız Pisa Ulaşım Rehberi sayfamıza bir göz atın deriz.

PİSA GEZİLESİ YERLER

   Pisa’ya trenle ulaştığınızı varsayıyoruz (ki genellikle tur şirketi ile gitmiyorsanız trenle geçersiniz.) Tren istasyonu’ndan yürüme hızınıza bağlı olarak yaklaşık 15-20 dakikalık bir yürüyüşle Mucizeler Meydanı‘na doğru yola çıktınız.

   Chiesa di S.Domenico: İstasyon’dan yaklaşık 250 metre uzaklıkta bulunan bu meydanda oturup dinlenebilir ya da etrafında yer alan cafelerde espresso keyfi yapabilirsiniz.

20150818_115225-mini

   Chiesa di S.Maria del Carmine: Trafiğe kapalı olan bu mağazalarla dolu cadde de yürürken kalabalık olmayan bi alışveriş keyfi sunabilir.

-mini

   Ponte di Mezzo: Her Pisa resminde bir kere bu köprüden çekilen fotoğraf görürsünüz. Sizde çekin hatta isterseniz gidişte isterseniz dönüşte sol çaprazında bulunan marketten soğuk bir şeyler alıp duvarlarına oturup keyif yapabilirsiniz.

20150818_121411-mini

   Yol’un devamında karşınıza kale duvarı çıkacak işte Old Pisa‘dasınız. Bu alanda gördüğünüz her şey Pisa Kalesi içinde yer almakta.

   Mucizeler Meydanı(Piazza del Duomo): UNESCO Tarihi Miras Listesi’nde bulunan bu alan büyük bir katedralden oluşmakta. Bu meydanın en büyük eseri eğikliği ile meşhur Pisa Kulesi. Fakat katedralin diğer yerleri emin olun daha göz kamaştırıcı. Çimlerine girmenin yasak olduğu(polis tarafından kovalanıyorsunuz 🙂Bu meydandaki katedralin karşısında bulunan tourist information’dan şehir haritasını ücretsiz alabiliriniz.

20150818_130806-mini

   Bu haritada bulunan indirim kartları ile belirli noktalarda indirim fırsatı yakalayabilirsiniz. Katedrali gezmek için aynı yerden bilet alabiliyorsunuz.

   Pisa Kulesi: Eğikliğyle meşhur kuleyi görünce ilk tepkiniz ” harbiden yamukmuş ya!” oluyor 🙂

20150818_123317-mini

   Önündeki çimlerde değişik poz verenleri izleyin bir süre sonra sizde o pozu vereceksiniz. Doğu tarafındaki çimlere yayılmak serbest fakat Mucizeler Meydanı‘nda bulunan çimlere girmek yasak.

20150818_125521-mini

Kenardaki demirlerin üstünden poz vereceksiniz artık.

   İster geldiğiniz yönden dönün isterseniz girdiğiniz noktadan sağa dönüp istasyona doğru ilerleyin. Eğer sağa dönüp ilerlerseniz birkaç yer daha görebilirsiniz.

   Piazza dei Cavalieri: Dönüş yolunda karşınıza çıkacak olan bu meydanda oturup birşeyler atıştırabilirsiniz.

     PİSA’DA NE YENİLİR NE İÇİLİR?

   Her İtalyan şehrinde olduğu gibi pizza, makarna, lazanya, tiramisu yenir; şarap ve espresso içilir. Özellikle Toscana bölgesinde bulunan Pisa‘da meşhur Toscana Şarabı mutlaka tadın.

   Pizza her ne kadar güneye ait olsada Pisa‘da da pizza yenilebilir. Lazanya ve spagetti için İtalya‘nın her yeri mübah 🙂 tiramisu Floransa‘da ki Gilli kadar olmasada Pisa‘da yenilebilir.

   Toscanadasınız yani meşhur İtalyan Şarapları’nın kucağında. Her yerden marketten bile şarap alıp içebilirsiniz. İstasyondan ilerlediğinizde ki cadde olan Chiesa di S.Marie del Carmine sokağında her yerde oturup espresso‘nuzu yudumlayabilirsiniz.

   Sadece şunu unutmayın İtalya’nın her yerinde olduğu gibi Pisa‘da da take a way ve oturarak yeme-içme fiyatı arasında fark mevcut.

     PİSA’DA ALIŞVERİŞ

   İstasyondan Mucizeler Meydanı‘na doğru yürürken geçtiğiniz Chiesa di S.Marie del Carmine sokağındaki mağazalarsan alışverişinizi yapabilirsiniz.

   Mucizeler Meydanı’nda bulunan hediyelikçilerden alışveriş yapmamanızı tavsiye ederiz. Biz denedik pazarlık yapmıyorlar ve gidiş ve dönüş yolunda üstünden geçtiğiniz Ponte di Mezzo köprüsünün hemen karşısında market var. Bu marketteki hediyelik eşyalar üçte biri fiyatına ve daha çok çeşitli.Ayrıca köprüden karşıya geçtiğinizde devam edeceğiniz sokakta da gift shop lar var. Bunlarda da uygun fiyata hediyelik alabilirsiniz.

   Bu marketten hediyeliklerinizi alabilirsiniz yanında da uygun fiyatlısından içeceklerinizi alarak nehir kenarındaki duvarlara oturup dinlenebilirsiniz.

   Chiesa di S.Marie del Carmine sokağında bulunan hediyelikçilerden de birşeyler alabilirsiniz.

   Pisa günübirlik gezilecebilecek bir yer sabahtan gelip akşamüstü hemen Floransa’ya dönün fazla vakit kaybetmeyin. 

Yorumlar

Yorumlar

Takip Et GeziciBlog:

Son yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir