PARİS ULAŞIM REHBERİ

Kategori: PARİS | 0

     Aşıklar şehri, Avrupa‘nın en turistik şehirlerinin başında gelen Paris‘e Türkiye‘den direk uçuşlar Türk Hava Yolları, Onur Air, Atlas Global ve Air France ile İstanbul Atatürk Havaalanı‘ndan Charles De Gaulle Havaalanı‘na, Pegasus Havayolları ile Sabiha Gökçen Havaalanı‘ndan Orly Havaalanı‘na vardır.

   Aktarmalı seçenekler ve uygun fiyat için skyscanner.com‘a göz atabilirsiniz.

   Paris‘te 3 adet havaalanı vardır. Yukarıda belirttiğimiz firmalar haricinde bir uçuş satın alacaksanız havaalanını iyi inceleyin.

 

     CHARLES DE GAULLE HAVAALANI’NDAN MERKEZE ULAŞIM

   Avrupa’nın en işlek havaalanlarından biri olan Charles De Guaulle Havaalanı aynı zamanda Paris’in en büyük havaalanıdır. Charles De Gualle Havaalnı‘nda 2 adet terminal bulunmaktadır. İneceğiniz terminali iyi araştırın.

Terminal_1_of_CDG_Airport-MİNİ

CHARLES DE GAULLE HAVAALANI

 

     Otobüs İle Paris’e Ulaşım

     Roissy Bus

   Charles De Gualle Havaalanı‘nın her iki terminalinden hareket eden RoissyBus otobüsleri Charles De Gualle ile Paris Opera arasında çalışmaktadır ve bilet fiyatı 11 euro‘dur.

Roissybus_opera2-mini

   Roissy Bus otobüsleri Paris-CDG arasında 05:15-00:30 arası, CGD-Paris arası 06:00-00:30 her 15 dakikada bir hareket etmektedir.

   Roissy Bus bileti satın almak için >>

     Air France Shuttleları

   Air France şirketinin işlettiği shuttlelar Charles De Gualle Havaalanı için 3 hatta çalışmaktadır.

l-mini

   Line 2: Charles De Gualle-Champs-Elysees arası çalışmakta ve fiyatı 17 euro.

   Line 3: Charles De Gualle – Orly Havaalanı arası çalışıyor ve fiyatı 21 euro.

   Line 4: Charles De Gualle – Gare de Lyon ve Gare Montparnasse arasında 17,50 euro’ya çalışıyor.

     City Bus’lar

   Şehir otobüsleri biletleri Paris‘in 1-5 Zone’unda bulunduğunuz için biraz pahalıdır. Charles De Gualle-Paris arası BUS350 ve BUS351 hattı çalışmakta ve fiyatı 6 euro tutarındadır.

bus350-mini

   BUS350 Gare de l’Est-CDG arası, BUS351 ise Paris-Nation-CDG arasında çalışmaktadır.

     Rer Trenleri İle Ulaşım

   Paris‘in banliyo hattı olan RER trenleri ile Terminal 2’de olan RER B istasyonu‘ndan Gare du Nord‘a gidebilirsiniz.

rer_b_cdg_terminal_2-min

   RER B trenlerinin fiyatı ise 9,75 euro.

   Tüm ulaşım seçenekleri için bilgi almak ve bilet almak için >>

 

     PARİS ORLY HAVAALANI’NDAN PARİS’E ULAŞIM

   Paris’in güneyinde yer alan ve büyüklük açısından Charles De Gualle’den daha küçük olan Orly Havaalnı‘ndan şehire ulaşmak için çeşitli seçenekler bulunmakta.

orly

ORLY HAVAALANI

 

     Otobüs Yolu İle Ulaşım

   Orly Havaalanı çıkışında bulunan OrlyBus otobüsleri ile Paris’in güneyinde bulunan Denfert-Rochereau bölgesine gidiyor. Yaklaşık yarım saat süren bu yolculuğun 7,70 euro bir ücreti var.

OrlyBus ParisteNet 3-mini

   Orly Bus ile ulaştığınız Denfert-Rocherau‘dan M4 ve M6 metro hatlarını ya da RER B trenlerini kullanabilirsiniz.

     Özel Metro İle Ulaşım

  Orly Havaalanı‘na özel sürücüsüz metro aracı olan OrlyVal; Orly Havaalanı-Anthony bölgesi arasında çalışmaktadır. 9,30 euro karşılığında alacağınız bilet ile yaklaşık 25-30 dakikada Anthony durağına ulaşabiliyorsunuz.

ORLYVAL ET ORLYBUS

   Anthony durağından RER B treni ile Paris‘e ulaşabilirsiniz havaalanından OrlyVal+RER B bileti alırsanız 12,05 euro bir ücret ödüyorsunuz.

     Tramvay İle Ulaşım

   Orly Havaalanı-Villejuif-Louis Aragon arası çalışan T7 hattı ile Louis Aragon durağına 2 euro karşılığında ulaşıp buradanda M7 metro hattı ile Paris‘e ulaşabilirsiniz.

tn_fr-Paris-T7-Orly-RATP-mini

 

     PARİS BEAUVAIS HAVAALANINDAN ŞEHİR MERKEZİNE ULAŞIM

   Ryanair ve Wizz Air‘in bizzat kullandığı ve diğer low coat firmalarının da severek kullandığı, yolculara ise zulüm gibi gelen Paris hayali kurularak inilen karşılaşılan manzaranın tatmin etmediği Paris‘in 85 km dışında kalan Beauivais Havaalanı‘ndan şehir merkezine ulaşmak Beauvais Shuttleları ile mümkündür.

paris-beauvais-airport-mini

PARİS BEAUVAİS HAVAALANI

 

   Yaklaşık 1 buçuk saat süren yolculuk ile ulaşılabilinen Paris‘e Beauvais otobüsleri Concorde Hotel’in önünde bulunan Porte Maillot’a gelmektedir ve buradan Beauvais Havaalanı’na hareket etmektedir. Bu yolculuk için ise yaklaşık 17 euro ödenmektedir.

   Uçak indikten yaklaşık 20-25 dakika sonra kalkan shuttle, havaalanına gitmek içi ise uçak kalkış saatinden 3 saat önce hareket etmektedir.

   Ryanair uçuşlarında onay ve kontrol için erken havaalanında bulunmak zorunda olunduğundan uçuşa yaklaşık 4 saat önce yola çıkmak gerekir.

   Zaman ve yoruculuk düşünüldüğünde bu havaalanını ya da Ryanair ile Paris uçuşu için bir kez daha düşünün deriz. Çünkü transfer ücreti aşağı yukarı Orly Havaalanı‘nı kullanan Transavia ve Easy Jet gibi low coast firmalarla aynı tutarı tutmakta zamanın ise size kalmakta.

 

     TREN YOLU İLE PARİS’E ULAŞIM

   Avrupa’nın merkezi ulaşım ağlarından biri olan Paris‘te 6 adet tren garı bulunmaktadır. Tüm tren istasyonlarından metro hatları ya da RER trenleri çalışmaktadır.

 

     Gare du Nord

20150828_182049-mini

   Paris’e kuzeyden gelen (Amsterdam, Belçika trenleri) ya da kuzeye hareket eden trenlerin kalktığı en işlek garıdır.

   Gare du Nord‘a indiğinizde alt kattan M2, M4, M5 ve M7 hatları çalışmaktadır. Ayrıca RER B ve RER D trenleri de Gare du Nord’tan geçmektedir.

     Gare De L’Est

Paris-to-Zurich-TGV-May-2010-4-mini

   Paris’in en işlek ikinci istasyonu olan Gare De L’Est tren garının alt katından M4, M5 ve M7 metro hatları çalışmaktadır. Bu hatlarla Gare du Nord’a aktarma yapabilirsiniz.

     Gare De Lyon

gare_de_lyon_blvd_diderot_optimize-mini

   Paris‘in kuzeyinde yer alan en işlek garlardan biri olan Gare De Lyon‘a genellikle doğudan gelen trenler ulaşmaktadır.

   Gare De Lyon‘un alt katından M1 ve M14 metro hatları ile RER A ve RER D trenleri hareket etmektedir.

     Gare St-Lazare

Gare-Saint-Lazare-mini

   Paris‘in kuzeyinde yer alan bu gara M12, M13 ve M14 metro hatları ile ulaşabilirsiniz.

     Gare D’Austerlitz

La-gare-d-Austerlitz-Paris0035-mini

   Paris’in güney doğu bölgesinde yer alan bu gara ulaşmak için M5 ve M10 numaralı metroları ve RER C trenlerini kullanabilirsiniz.

     Gare Montparnasse

12827d110-mini

   Paris‘in güney yakasının en işlek tren garı olan Gare Montparnasse‘a Paris‘in güneyine çalışan trenler gelmektedir.

   Gare Montparnasse‘a ulaşmak için M4, M6, M12 ve M13 numaralı metro hatlarını kullanabilirsiniz.

 

     PARİS ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

   Paris şehir içi ulaşımı ne kadar karışık görünsede emin olun kullandığınız anda ne kadar sistemli olduğunu göreceksiniz.

   Paris şehir içi ulaşımda metro, otobüs, tramvay ve banliyo trenleri olan RER(Reseau Express Regional) ile ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

   Tek dikkat etmeniz Paris ulaşımında biletler 2 bölgeye(aslında 5 ama kullanılan biletler 2 alanda sınırlı) ayrılmıştır. 1-3 zone ve 1-5 zone. Merkezdeki yerler 1-3 zone’da kalıyor ve 1-3 zone biletleri kullanıyor. Havaalanları, Disneyland, Versay Sarayı gibi şehir merkezine uzak alanalar ise 1-5 zone bilete tabi oluyor.

zone_deplacement_touristes_en-mini

PARİS ZONE MAP(TEMSİLİ)

 

     RER(Reseau Express Regional)

   Paris‘in banliyo tren hattı olan RER trenleri banliyo treni denildiği için aklınıza yer üstünde dakika başı duran eski trenler gelmesin.

   RER trenleri ekspress trenlerdir ve metronun bir altında kendi için yapılan RER demiryolunu kullanarak yer altından metro standartlarında çalışır. 

Paris-RER-Station-mini

   Şehri boydan boya kateden bu RER trenleri 5 hatta çalışır. RER A hattını kullanacaksanız RER A4 ile Disneyland’a ulaşabilirsiniz. RER B hattı ile Antony durağı ile Charles de Gualle Havaalanı arası çalışır Antony ya da Denfert Rochereau durapından Orly Havaalanı’na transfer yapabilirsiniz.Pontoise durağından kalkan  RER C hattındaki C5 treniyle Versailles Sarayı’na ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. RER D hattı ise şehrin en kuzeyi ile en güneyini birleştirmektedir.

   RER trenlerinde normal toplu taşımada kullanılan biletler kullanılmamakta ve özel RER biletleri kullanılmaktadır.

     Metro

   Yapımı 1900 senesine dayanan metro zaten başlı başına bir deneyim ve gezilip incelenesi bir yapı. Acayip bir metro ağı var Paris‘te.

   Aynı hat üzerinde birden fazla metro geçmesi, metro hatları arası geçişler(aynı semtte 1 girişi olan 2 ayrı metro hattı için arasında 3-4 dakikalık yürüyüş yapılabiliyor.), metro vagonları, aktarmalar… vb.

paris-mini

   Kafanız karışmış olabilir. Size Paris metrosu için işin püf noktası olan birkaç şeyden bahsedelim.

   Gideceğiniz yerin ismini ezberleyin. Metro’ya bilet bastıktan sonra tabelalarda gideceğiniz yeri bulun ve kullanacağınız metro hat numarasını öğrenin. Metro hattınızın tabelasıyla yönlendirmeleri takip edin.Metro tabelasında hat numaranız rengiyle ortada gösterilir sağındaki yazıda üstteki ilk kalkan durak alttaki ise gidecek yöndeki son istasyondur. Sortie yazısı ise çıkıştır.Buna göre istasyona inin ve metronuza binin.

chatelet_signs-mini

   Tek seferde gideceğiniz bir yere gitmiyorsanız eğer; aktarma yapacağınız duraktan diğer metro hattına binin ya da hatta geçmek için yönlendirmeleri takip edin. İstasyon başında bulunan tabeladan metronun gidiş yönüne iyi bakın.

   Yanlış yere mi geldiniz ya da yanlış durakta mı indiniz? Panik yapmayın ve korkmayın! metro’dan çıkmadığınız sürece metroları sınırsız kullanabilirsiniz. Yönlendirmeleri yanlış okudunuz ve karşınıza turnike çıktı hemen geri dönün ya da tabelaları bir daha inceleyin.

   Emin olun ilk seferinde bize de çok karışık geldi fakat biz bu şekilde yanlış yapmadık ve artık sizde yapmazsınız 🙂

 

     Otobüsler

   Metro varken otobüs kullanmazsınız. Çünkü bu kadar kalabalık ve bu kadar çok turist olan bu şehirde trafik sıkışıklığı olmakta ve otobüsler sizi dakik bir şekilde istediğiniz yer götürmeyebilir.

bus-long-mini

 

     Tramvaylar

   Şehrin belirli bölgelerinde çalışan tramvayları kullanmadık. Kullanırsanız da ulaşım için aldığınız biletler tramvaylarda da kullanılmakta ve tramvay hatları kullanmak isterseniz tramvay bilgileri için >>

Paris_tramway_T3_p1140675-mini

 

     Elimizden geldiğince kısa anlatmak istedik fakat yazımız uzun oldu 🙁 Bunun sebebi Paris‘in bu kadar turistik ve büyük olması. Aynı zamanda çok fazla şehir içi, şehirler arası ve ülke dışı ulaşım çeşitliliği olması. Daha şehir içi kullanılan kartları anlatamadık siz düşünün 🙂 ve bunun için ayrı sayfa yapmak zorunda kaldık.

   Paris‘te kullanılan şehir kartları için buyurun efendim Paris Şehir Kartları

     

Yorumlar

Yorumlar

Takip Et GeziciBlog:

Son yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir