PRAG GEZİLESİ YERLER

Kategori: PRAG | 0

     Orta Avrupa’nın gotik ve masalsı şehri Prag; mimarisiyle tarihte yaşadığı olaylar size gezilecek birçok seçenek sunuyor.

   Size gezmeden önce belirtmek istediğimiz tek şey Türkiye‘den gidecekseniz paranızı Türkiye‘de euro yaparak Prag‘a gidin.TL’yi kron‘a çevirmeniz zor fakat euro’yu çevirmeniz daha kolay. Aynı zamanda Euro-TL paritesi ve Kron-TL paritesi arasındaki farktan zarar görmemenizi istemeyiz.

   Paranızı kron‘a çevirirken biraz dikkatli davranmalısınız. Peki euro kullanılmıyor mu? Euro kullanabiliyorsunuz ama euro-kron paritesi şöyle 1 euro=26,5-27 kron fakat; kron’dan euro’ya çevrilirken kur farkı ya da komisyon alını 25′ten ya da 22′den çeviriyorlar. Buna hoteliniz dahil.

   Alışverişinizde etiketlerde hem euro hem kron olarak fiyatlar yazıyor. Restoran ya da kafelerin çoğunda menülerde fiyatlar kron ve euro olarak yazmakta yazmasa bile euro olarak ödeme alıyorlar fakat kur farkını 25’ten hesaplıyorlar.

   Size ilk tavsiyemiz “1 euro ne kadar?” diye sorun cevaba göre size ne kadar çevireceğinizi soracaklar kaç euro çevirecekseniz hesap makinasıyla hesaplatın. Tatmin ederse çevirin.

   İkinci tavsiyemiz kullandığımız exchange office. Old Town‘a giderken meşhur Powder Tower‘ın altından geçtikten sonra sol taraftaki kaldırımdan ilerleyin. Apartaman gibi bir yapının altından geçerken pasaj gibi dizili kaldırımdan geçeceksiniz o pasajın hemen sağ köşesinde küçücük bir dükkan var burada güvenle ister 1 euro ister 100 euro olsun 26.5’ten komisyonsuz çevirebilirsiniz.

   Bu dükkan 19:30-20:00 arası kapanıyor. Üzmeyin canınızı biraz ileride sağda camekanlı bir exchange office geç vakite kadar açık ve 26.2′den çeviriyor. Size hesap makinasıyla hesaplayıp ne kadar alacağınızı gösteriyor ve onay aldıktan sonra çeviriyor.

   Asıl dikkat edeceğiniz konu exchange office’ler dışında yanınıza yanaşacak olan insanlardan uzak durmanız. Bunlar 27’den hatta28’den euro‘nuzu çevirmek isteyebilirler. Kanmayın!, elinde eski macar kronlarını ya da sahte paraları değiştirebilirler. Teşekkür edip uzaklaşın 😉

   Paranızı krona çevirdiniz. Ulaşım için Prag Ulaşım Rehberi sayfamızı incelediniz o zaman sırada “nereleri gezebiliriz? ne yer ne içeriz?” gibi sorular kaldı. Buyrun cevaplar;

 

     PRAG GEZİLESİ YERLER

   Old Town: Prag’a gidipte old town meydanı ve çevresi gezilmezse olmaz. Şehrin tarihi yapısının yer aldığı old town bölgesi için ilk kez hitler abimize teşekkür ediyoruz çünkü; Prag‘a kıyamadığı söylenir ve bu eserleri kaybettirmeden görmemizi sağlıyor.

20150821_135037

   Chrám Matky Boží před Týnem(Church of Our Lady before Týn): Old Town Square’de yer alan bu kilise gotik mimarisiyle sizi gezmek için bekliyor.

   Kinsky Palace: Church of Our Lady before Týn’in yanında yer alan bu saray şu an ulusal galeri olarak hizmet vermekte.

   Galerie Art Praha: Prag sanat galerisi olan bu yer Old Town Meydanı’nda hemen cafelerin dibinde astronomik saatin karşısında bulunuyor ve sanat severleri kendisini incelemesi için bekliyor.

   Astronomik Saat: Old Town Meydanı’nın en çok turist çeken yeri. Sebebi her saat başı çan sesleriyle beraber saatin figürler eşliğinde gösteri yapması. Saat başına yaklaştığında saatin altında inanılmaz bir kalabalık herkesin makinaları kayıt için hazır ve çan sesleri 10 saniye gösteri ve ardından ağzınızdan çıkan laf “bu muydu yani” 🙂 genede değişik bir deneyim.

20150821_135622

   Kafka’nın Doğduğu Ev: Franz Kafka hayranları için bu şehrin her yeri Kafka 🙂 çeşit çeşit Kafka müzeleri ve yerleri ama ciddi anlamda bildiğimiz Kafka’nın doğduğu ev hemen Astronomik Saat’İn arkasında yer alıyor.

   Charles Köprüsü: Astronomik saatin yanından aşağı doğru yürüyün kaybolmazsınız küçük kahverengi tabelalar sizi Cahrles Köprüsü’ne doğru götürecektir. Charles Köprüsü’nde sanatçıları izleyin, heykelciklere bakın. Prag Kalesi’ne doğru giden araç trafiğine kapalı bu köprüde İsa’nın doğum ve ölümüne kadar olan olaylar heykelciklerle tasfir edilmiştir.

20150821_143311

   Clementinum: Astronomik Saat’ten Charles Köprüsü’ne doğru ilerlerken köprüye varmadan önce sağınızda kalan bu yer eski şehir kompleksiymiş. Bir ara üniversite olan yer şu an Prag Ulusal Kütüphanesi olarak hizmet veriyor ve UNESCO Tarihi Miras Listesi‘nde yer alıyor.

   Franz Kafka Müzesi: Her yer Kafka dedik ya bizim ulaştığımız bilgilere göre gerçek Franz Kafka Müzesi ise Charles Köprüsü’nü geçtikten sonra sağa doğru ilerleyip nehir kenarında yer alan Franz Kafka Müzesi.

   John Lenon Duvarı: Charles Köprüsü’nü geçtikten sonra bu sefer solunuza ilerlerseniz Beatles grubunun solisti John Lenon için yazılan sözler, yapılan resim ve graffitiler ile süslü John Lenon Duavrı’nı göreceksiniz. Eğer bir Beatles hayranı iseniz kulaklığınız takıp “Let İt Be” dinleyerek burayı gezmenizi öneririz.

   St. Nicholas Kilisesi: Charles Köprüsü’nden yukarı doğru ilerlediğinizde karşınıza çıkan kilisedir. Önünden tramvaya binerek turunuzu sonlandırabilir ya da yukarıya doğru çıkarak Prag Kalesi’ne doğru ilerleyebilirsiniz.

   Prag Kalesi: UNESCO Dünya Tarih Mirası Listesi‘ndeki hali hazırda kullanılan Guinness Rekorlar Kitabı tarafından tescilli en büyük kale olan Prag Kalesi başlı başına bir deneyim. Kendi içinde 13 bölüme ayrılan alan için biletlerde ayrı ayrı girişlere göre satılıyor. En kapiseteli gezinin fiyatı 350 Çek Kronu. İçindeki eserleri incelemek istemezseniz kaleyi gezmek ücretsiz.

20150821_142016

   St. Vitus Katedrali: Prag Kalesi’nin içinde yer alan her Prag resminde gördüğünüz bu mimari şaheser ilk gördüğünüzde “vay be!” dedirtecek cinsten bir yapı. Kale için aldığınız biletle içini gezebilirsiniz. İlk giriş kısmına girmek ücretsiz ama eserlerin bulunduğu alan ise bilete tabi.

20150822_134135

   Golden Lane: Tarihi Çek yapısına sahip kale halkının yaşadığı bu alanda aynı zamanda Kafka’nın bir ara oturduğu evde bulunmakta.

20150822_142049

   Petrin Hill: Çakme Eyfel Kulesi 🙂 şekil itibariyle eyfel kulesine benzeyen bu yapı Petrin tepesinin başında buluna bir televizyon vericisidir. Burayı gezin dememizin sebebi yeşillik yapısının yanı sıra Prag’ın en yüksek tepesidir ve manzarası eminiz hoşunuza gidecektir.

20150822_133559

   Municipal House: Dış yapısındaki mimariye hayran kalacağınız bu yer Prag Belediye Binası.

20150822_101459

   The Powder Tower: Old Town girişinde yer alan bu kapı Prag’ın gücünün simgesidir.

20150822_101502

   Prag Ulusal Tarih Müzesi: Muzeum durağında bulunan ve Muzeum Meydanı’nda yer alan mimarisiyle göz kamaştıran Ulusal Tarşh Müzesi’ni ziyaret etmenizi öneririz.

   Yahudi Mahallesi: Old Town Meydanı’nda Astronomik Saat Kulesi’nin sağından ilerlediğinizde nehir kenarında yer alan yahudi mahallesi değişik kültürlere ev sahipliği yapan Prag’ta gezilebilecek yerlerden biridir.

   Lego Muzeum: Mustek durağının karşısında yer alan bu müze çocukluğumuzun olmazsa olmazı legolarla dolu bir yer. Küçük küçük parçalarla neler yapılabildiğini görünce emin olun şaşıracaksınız.

   Komünism Müzesi: Bir zamanlar komünizm ile yönetilen ve 2.Dünya Savaşı sonrası Doğu Blok’u ülkelerinden olan Çekoslovakya’nın komünizm zamanından kalan dökümanlar ve eserlerin olduğu, komünizm yönetim biçimini anlatan bu müze bize göre Prag’ta mutlaka gezilmesi gereken yerlerden biri.

   National Theatre: Gotik mimarisi ile nehir kenarında yükselen bu binaya nehir kenarında yürüyüş etrafında bakabilirsiniz.

   Dans eden Ev: Prag’ın simgelerinden olan, değişik mimarisiyle görülmesi gerekn bir yer olan Dans Eden Ev(The Dancing House) aslında içinde yaşanılan bir bina, Hatta erkek dansçı tabir edilen apartmanda işyerleri ve ofisler bulunmakta, kadın dansçı tabir edilen apartmanda ise belediye başkanının oturduğu söylendi.

20150822_181926

 

     PRAG’TA NE YENİR NE İÇİLİR?

   Bir kere doya doya bira içilir. Özellikle siyah çek birası mutlaka içilmeli. Siyah birayı duyunca çok serttir içilmez dendiğini duyar gibiyiz fakat Prag’ta siyah bira normal, sarı bira ise light bira olarak kabul ediliyor. 

IMG-20150821-WA0005

   Aynı zamanda Çek kasabası olan Pilsener kasabası Pilsener Bira üretiminin merkezi olduğu için doya doya bira için.

   Hoteliniz ya da tur şirketiniz geleneksel çek gecesi organizasyonunu ekstra satmak isteyecektir. Bize göre gerek yok klasik gecede Çek Yemeği diyerek tahıllı bulamaç gibi bir çorba veriyorlar bunun için bizce o kadar para ödenmesine gerek yok.

   Genelde eğlence mekanları Mustek ve Muzeum arasındsa Valclavske Namesti Caddesi etradındadır. Buralarda elinde Pub Crawl broşürüyle dolaşanlar var ister onlardan isterseniz hotel veya hostelinizden Pub Crawl satın alın. Şehrin biraz dışında gece kulüpleri mevcut bunlardan birtanesi sabah 6’ya kadar açık Cross Club tavsiyemiz.

   Özel yemek dedik fakat Prag‘ın özel tatlısı mevcut.Adı Trdelnik olan ve sokaklarda veya küçük dükkanlarda satılan büyük bir demire sarılan hamurun kömür ateşinde çevirilerek üstüne şeker dökülerek yapılan bu tatlıyı tatmanızı öneririz. Zaten Prag sokaklarındaki trdelnik kokusu sizi kendine çekecektir.

20150822_200628

   Eğer değişik bir deneyim arıyorsanız tercihiniz Výtopna olsun. Sipariş verdiniz “e nerde bu garson?” demeyin siparişinizi trenler getiriyor. Yanlış duymadınız. Masalar arası raylarla döşenmiş bir sistem ve siparişiniz trenlerle geliyor, masanızın yanından geçen boş trenede boşlarınız koyuyorsunuz.

20150820_222558

   Böylesine değişik bir deneyim ise emin olun çok ucuz 50’lik siyah çek birası 59 kron’du. Vytopna Mustek’ten Muzeum’a doğru giderken Vaclavske Namesti Caddesi üzerinde Burger King’i geçince sağda 2.katta 😉

20150820_232012

 

     PRAG’TA ALIŞVERİŞ

   Hediyelik eşya alacaksanız size tavsiyemiz Mustek İstasyonu’un 2 sokak arkasında bulunan Havelska Caddesi. Bu cadde boydan boya hediyelik eşyacı dolu ve en ucuz hediyelik eşyalar burada. Orjinal el eserleri, magnet, shot bardağı, taşlı törpüler ve bez bebek, bez cadılar.

20150822_105230

   Prag gotik tarzından dolayı cadılarıyla meşhur ve bez beklerle cadıları her yerde görebilirsiniz.

   Old Town Meydanı‘ndan Charles Köprüsü‘ne giderken sağda solda hediyelik eşya dükkanları mevcut fakat Havelska ile kıyaslandığında burasının pahalı olduğunu gördük.

   Mustek istasyonu’ndan Old Town Meydanı’na giderken bulunduğunuz cadde de ya da dik kesen Vaclavske Namesti Caddesi’nde sağlı sollu dünyaca ünlü markaların dükkanları bulunmakta. Aksi yöne doğru giderseniz Tesco mağazası 4 katıyla size giyim, yiyecek ve teknolojik aletler için alışveriş imkanı sunuyor.

   Eğer market alışverişi yapacaksanız tercihiniz Namesti Republiky civarında bulunan Lidl Market olsun, Avrupa’nın en ucuz marketi olan Lidl‘den uygun fiyatlı alışverişinizi yapabilirsiniz.

   Namesti Republiky civarında bulunan 5 katlı Paladium alışveriş yapmak ya da yemek katında birşeyler atıştırmak için gezilebilir.

 

 İYİ EĞLENCELER

    @gezici_blog

Yorumlar

Yorumlar

Takip Et GeziciBlog:

Son yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir