PRAG ULAŞIM REHBERİ

Kategori: PRAG | 14

     Orta Avrupa‘nın Bohemya şehri Prag‘a Türkiye‘den direk uçuş; İstanbul Atatürk Havaalanı‘ndan Türk Hava Yolları, Sabiha Gökçen Havaalanı‘ndan Pegasus Hava Yolları ile ve Antalya‘dan Çek Havayolları(Czech Airlines) ile sağlanmaktadır.

   Aktarmalı uçuşlar ve uygun fiyatlar için skyscanner.com‘u tercih edebilirsiniz.

   Havayolları kullanarak geleceğiniz havaalanı Prag‘ın tek havaalanı olan Prag Vaclav Havel Havaalanı‘dır.

1_4-mini

 

     VACLAV HAVEL HAVAALANI’NDAN ŞEHİR MERKEZİNE ULAŞIM

   Şehir merkezine 11 km uzakta olan Prag Vaclav Havel Havaalanı‘nda 2 adet terminal bulunmaktadır.

   Prag Vaclav Havel Havaalanı‘na Türkiye’den gelirseniz Pasaport Kontrol Noktası olan Terminal 1‘e  , Avrupa‘dan herhangi bir havayolu firması ile gelecekseniz Terminal 2‘ye ineceksiniz.

   2 terminal arası uzaklık yürüyerek yaklaşık 10 dakika mesafededir.

   Prag Vaclav Havel Havaalanı‘ndan şehir merkezine ulaşmak çok rahattır.

     İlk Seçeneğiniz Toplu Taşıma Otobüsü

   Her 2 terminalin çıkışında sağ tarafta otobüs duraklarından 5-10 dakika ara ile toplu taşıma otobüsleri çalışır.

Letiště_Ruzyně,_terminál_2,_autobusové_zastávky-mini

   100 ve 119 numaralı otobüslerle şehir merkezinde bir noktaya gidip oradan metro, tramvay ya da otobüsle dilediğiniz yere gidebilirsiiz.

   100 numaralı otobüs Havaalanı- Zličín arasında çalışır ve Zličín durağından Metro B hattını kullanabilirsiniz. Bu hatta ulaşım süresi yaklaşık 18 dakikadır.

 

   119 numaralı otobüs Havaalanı-Nádraží Veleslavín arası çalışır ve Nádraží Veleslavín durağından Metro A hattına aktarma yapabalirsiniz ve bu hatta da ulaşım süresi yaklaşık 15 dakikadır.

 

   Her 2 otobüsten de merkezde inip tramvaylara da aktarma yapabilirsiniz.

   Havaalanı otobüslerinde de geçerli olan şehir içi ulaşım kartlarını valiz bantlarının tam karşısında bulunan change office’in yanında bulunan gişeden, duraklardaki otomatlardan ya da şöförlerden alabilirsiniz.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

  Ama tercihiniz  havaalanı içindeki gişeden almak olsun çünkü bu gişede euro ile bilet alınırken şöförlerde ve otomatlarda kron geçerli.

   Havaalanı ulaşım bilgisi için >>

     Diğer Seçenek Airport Shuttle Hizmeti

   Shuttle dediysek otobüs beklemeyin bildiğiniz minibüslerle shuttle hizmeti verilmekte.

CedazBUStoCityCenter-Terminal2ExitE-mini

   Havaalanı ve Merkez Tren Garı arası çalışan bu shuttlelar yarım saatte bir her iki terminalin çıkışında sağ tarafta otobüs duraklarının arkasından kalkıyor.

   Bileti şöförden alınan bu yolculuğun ücreti 150 Çek Kronu‘dur ve bu yolculuk yaklaşık 45 dakika sürmekte.

   Havaalanı ekspres shuttle bilgisi için >>

 

     TREN YOLU İLE PRAG’A ULAŞIM

   Eğer tren kullanarak Prag‘a gelecekseniz Prag Main Railway Station‘da inecekseniz.

20150821_125000-mini

   Konaklama yapacağınız yer merkezde ise yürüyerek gidebilirsiniz. Merkezde değilse hemen önünden tramvayı ya da çıkışın hemen sağında bulunan metroyu kullanabilirsiniz.

   Tren garı’nın içinden ulaşım bileti alabilirsiniz ya da merkeze yürüyerek paranızı dikkatli bir şekilde krona çevirip ulaşım bileti temin edebilirsiniz.

 

     OTOBÜS YOLUYLA PRAG’A ULAŞIM

   Prag‘a diğer Avrupa şehirlerinden otobüs ile gelecekseniz ya da otobüs yolculuğu yaparak başka şehirlere gidecekseniz Prag otobüs terminali Florence semtinde bulunmaktadır.

ÚAN_Praha-Florenc,_nová_budova-mini

   Florence Terminal‘e ulaşmak için; 3, 8 ve 52 no‘lu tramvaylar ile Florence durağında inerek, Metro B ve Metro C hatlarını kullanarak Florence durağında inerek, 133, 175, 207 numaralı otobüslerle de Florence durağında inip her duraktan da kısa süreli yürüyüşle ulaşabilirsiniz.

   Eurolines, Study Agency otobüs firmaları Florence Terminal‘i kullanmatadır.

Florenc_3-mini

   Florence Bus Station internet sitesi için >>

  

     PRAG ŞEHİRİÇİ ULAŞIM

   Prag şehiriçi ulaşımda sizi hiç yormadan istediğiniz yere kısa sürede varmanızı sağlayacak yapıda dizayn edilmiştir.

   Çok gelişmiş tramvay ağının yanında, otobüs ve metro hatlarıyla desteklenen ulaşımda trafik stresi çekmemekte ve ulaşacağınız yere en fazla 15-18 dakikalık yolculuklarla ulaşmaktasınız.

tickets-mini

   Tüm toplu taşımada aynı bilet kullanılmaktadır. Bunların 30 dakikalık kısa kullanımlığı 24 Çek Kronu(CZK), 90 dakikalık olanı 32 CZK, 24 saatlik olanı 110 CZK, 72 saatlik olanı ise 310 CZK‘dir.

   Güncel fiyat bilgileri ve detaylar için >>

 

     TRAMVAY

20150820_184823-mini

   Bir zamanlar Doğu Blok‘u ülkesi olan Çek Cumhuriyeti‘nin başkenti Prag‘ta da, Doğu Blok‘u ülkeler gibi tramvay hattı çok gelişmiştir.

   Şehrin hemen hemen her yerinden tramvay geçmekte ve gideceğiniz yere tramvayla ulaşacağınızdan şüpheniz olmasın. Tramvayla şehri gezmek ve mimari izlemekte cabası 🙂

   Aynı hattan birden çok tramvay geçtiği için dikkatli olmakta yarar var.

 

   Eski tramvayların kullanıldığı gibi yeni tramvaylarda Prag tramvay hatlarında çalışmaktadır.

   Tramvayın binişinde bulunan makinalara ulaşım kartınızı okutuyorsunuz.

public-transport-in-prague-tickets-mini

   Denetlemeye denk geldik mi hayır 🙂 ama denetlemeye takılan ve ceza yiyen arkadaşalarım mevcut o yüzden dikkatli olmakta yarar var.

 

     OTOBÜS

   Hiç kullanmadık desek yeridir. Çünkü tramvaylar çok sık arayla çalışmakta ve otobüse ihtiyaç kalmamakta sadece havaalanı‘ndan merkeze gitmek için kullandık.

Karosa_bus_in_Prague,_2010-mini

   Siz genede şehir merkezi olan Old Town‘dan uzakta konaklayacaksanız otobüs kullanabilirsiniz ya da Prag‘a maça gitmiş olanlar stadyuma ulaşmak için otobüs kullanabilirler.

   Denetlemeler sıkı olmakta o yüzden bindiğinizde(her kapıdan biniş oluyor) kapıların yanında bulunan makinaya biletinizi okutmayı unutmayın.

 

     METRO

   Şehrin 3 adet metro ağı bulunmakta(4.sü de 2017’de hizmete girecekmiş).

   Metro A hattı yeşil renkli hattır ve durakları ile güzergahı yeşil renkleriyle belirtilir. Metro B hattı sarı renklidir, durakları ve güzergahı sarı renkleriyle gösterilir. Metro C hattı ise kırmızı renklidir, durakları ve güzergahı kırmızı renklidir.

Prague-Downtown-Metro-Map-mini

PRAG METRO HARİTASI

   Metro A hattı Nemocnice Motol-Depo Hostivař arası, Metro B hattı Zličín-Černý Most arası, Metro C hattı ise Letňany-Háje arası çalışmaktadır.

   Florence Terminali‘nden şehre ulaşmak ya da havaalanı otobüslerinden aktarma ile merkeze ulaşacaksanız metro size gayet sağlıklı ve rahat bir ulaşım sağlayacaktır.

Metro-mini

 

   Metro girişlerinde denetleme olmasa da çıkışlarında olmakta o yüzden metroya kaçak binmemeye çalışın.

   Mustek ve Muzeum durakları aktarma noktasıdır ve Old Town‘un göbeğidir. 😉

20150822_125254-mini

Metro’da bu şekilde bazı Türk eserlerinede rastlayabilirsiniz şaşırmayınız.

🙂 İyi Tatiller 🙂

 

Yorumlar

Yorumlar

Takip Et GeziciBlog:

Son yazıları

14 Responses

 1. deniz

  merhaba prag havaalanından binecegim 119 nolu otobusun bileti A metro hattın da da gecerli mi yoksa metro da yeniden bilet mi alacagım

  • GeziciBlog

   Eğer biletiniz günlük veya 3 günlük biletse yeni bir bilet almanıza gerek yok.Aynı bileti metrolarda da kullanabilirsiniz. Fakat 30 dakikalık veya 90 dakikalık biletinizin kullanım süresi bitmiş ise yeni bir bilet almak zorundasınız. 🙂

 2. Ahmet

  24 saatlik bilet aldığınızdan itibaren 24 saat mi geçerli yoksa sadece o gün mü? Diyelim ki bugün 14:00 de aldım yarın 14:00 kadar mı?

  • GeziciBlog

   Aynen öyle Ahmet Bey, Prag ulaşımı saat üzerinden işlemekte. Biletinizi makinaya ilk okuttuğunuz andan itibaren geçerli saat aralığında kullanıyorsunuz.

 3. Anıl

  Prag havalimanından praha tren istasyonu na nasıl giderim. Ordan linz e gecicem.

  • GeziciBlog

   Merhabalar Anıl Bey. Bizce havaalanından tren istasyonuna en iyi ulaşım havaalanından 10 dakikada bir kalkan 907/AE numaralı otobüs ile olmakta, bu yolculuk yaklaşık 40 dakikada sürüyor. Bu hattın ücreti ise 60 Kron kadar bişeydir.
   Toplu taşıma ile ise 119 numaralı otobüsle Nádraží Veleslavín durağında inip Metro A(Yeşil Hat) hattına aktarma yapmanız. Metro A hattında da Muzeum durağında inip yaklaşık 600-700 metre kadar yürüyebilirsiniz. Bu yolculuk ise yaklaşık 50-55dk sürmekte. Bu yolculuğun ücreti ise 32-35 Kron’dur.

 4. Nagihan

  merhaba 119 numaralı otobüse binip sonra metro a ile şehir merkezine gidince 32 kronluk bilet yeterli mi?

  • GeziciBlog

   32 Kron olan bilet 90 dakikalık olan bilet. Gün içinde başka kullanım yapmayacaksanız merkeze ulaşım için yeterli olur.

  • GeziciBlog

   Merhabalar. Kullanamazsınız diyemem ama kullanırsanız risk alırsınız. Şöyle ki; metro girişlerinde güvenlik var, güvenlik kontrolünden geçmek sıkıntı yaratabilir. Otobüs ve tramvaylarda orta kapılarda bilet okutma yerleri mevcut oraya okutabilirsiniz ama her hangi bir denetlemede bu da size sıkıntı yaratabilir.

 5. Song

  Merhaba, havaalinindan Videnska’daki Emmy hotel e gitmek icin hangi otobusu kullanmaliyim? Belirttiginiz havalanindaki giseden Euro ile bilet alabiliyormuyum, alacagim bilet tum otobuslerde ve metroda gecerlimi?

  • GeziciBlog

   Havaalanında bulunan bilet gişesinden euro ile bilet alabilirsiniz ve bu aldığınız bilet tüm otobüs, metro ve tramvaylarda geçerlidir. Havaalanından hotelinize ulaşmak 3 transferli bir yolculuk ile yaklaşık 1 buçuk saat kadar sürecek. İlk olarak havaalanından 119 numaralı otobüs ile Nadrazi Veleslavin durağına, oradan da Metro A hattını kullanarak Skalka istasyonunda ineceksiniz. Skalka’dan da 138 numaralı otoabüse binip IKEM durağında indiğinizde otelinize varmış oluyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir