PİSA ULAŞIM REHBERİ

Kategori: PİSA | 0

     Pisa, Piza değil 🙂 

   Eğik kulesiyle meşhur İtalya şehri Pisa‘ya Türkiye’den direk uçuş; Türk Havayolları ile İstanbul Atatürk Havaalanı’ndan mevcuttur.

   Pisa Uluslararası Havaalanı‘nın diğer adı Galileo Galilei Havaalanı’dır. Aynı zamanda yakınlığından dolayı Floransa’ya ulaşmak için de Pisa Galileo Galilei kullanılabilir.

 

car-rental-pisa-airport-mni

PİSA GALILEO GALILEI HAVAALANI

   Ryanair gibi low coast firmalarının tercihi olan Pisa Galileo Galilei Havaalanı’ndan birçok Avrupa ülkesine uygun uçuş imkanı bulunmaktadır.

   Pisa‘ya ya da Floransa için uygun uçuş bulmak için skyscanner.com‘u tercih edebilirsiniz.

 

     PİSA GALILEO GALILEI HAVAALANI’NDAN PİSA’YA ULAŞIM

   Pisa Galileo Galilei Havaalanı‘nın çıkışında sol tarafta bulunan Aeroporto Tren İstatsyonu‘ndan ve 10 dakikada bir hareket eden trenler sizi 1,30 euro karşılığında 8 dakika süren bir yolculukla Pisa Merkez Tren Garı olan Pisa Cantrale‘ye getirecektir.

people-11-mini

PİSA AEROPORTO-PİSA CANTRALE TREN GÜZERGAHI

   Pisa Galileo Galilei Havaalanı‘na şehir merkezinden gitmek isterseniz trenler 14 no’lu perondan hareket etmektedir.

   Çıkış tabelalarını dikkatlice okuduğunuzda tren istasyonu ve bilet gişesinin zıt yönlerde olduğunu göreceksiniz. O yüzden şaşırmayın 🙂

   Havaalanı‘nın en sağında bilet gişesi bulunmakta ve havaalanının çıkışında sol tarafta tren istasyonu bulunmaktadır.

pisa_airport-mini

PİSA AEROPORTO TREN İSTASYONU

   Şehir merkezine 2 km. uzaklıkta bulunan havaalanından şehir merkezine taksilerle de ulaşabilirsiniz. Bu yolculuğun maliyeti 6,30 euro ile 10 euro arasında değişmektedir.

 

     PİSA GALILEO GALILEI HAVAALANI’NDAN FLORANSA’YA ULAŞIM

   HAVAALANI SHUTTLELARI

   Pisa Galileo Galilei Havaalanı‘ndan Floransa‘ya en rahat şekilde Terravision firmasına ait havaalanı shuttle‘larını kullanabilirsiniz.

florence_terravision_bus-mini

TERRAVISION SHUTTLE OTOBÜSLERİ

   Pisa Galileo Galilei Havaalanı‘nın hemen çıkışında bulunan 20 dakikada bir hareket eden bu shuttle sizi Floransa Tren Garı olan Firenze Santa Maria Novella Tren Garı‘na yaklaşık 1 saat 10 dakika süren yolculukla ulaşmanızı sağlamaktadır.

   Burada tavsiyemiz internetten satın almanız fiyat yarı yarıya fark ediyor. Otobüste bilet alırsanız 10 euro, internetten alırsanız 4,99 euro tercih sizin 🙂

   Terravision firmasından internet üzerinden bilet almak için >>

 

     İkinci Seçeneğimiz Tren;

PisaAirptSta-mini

PİSA AEROPORTO TREN İSTASYONU

   Tren seçeneğini düşünecekseniz eğer Floransa‘ya direk tren bulunmamaktadır.

   Önce Pisa Aeroporto-Pisa Cantrale treni ile Pisa Centrale‘e Tren Garı’na geleceksiniz.Buradan aktarmayla 44-65 dakika arası süren Firenze Santa Maria Novella (Firenze S.M.N.) trenlerine aktarma yapmalısınz.

20150817_111113-mini

FİRENZE SANTA MARİA NOVELLO (FİRENZE S.M.N.) TREN GARI

   Bu biraz yorucu ve maliyetli olabilir. Pisa Aeroporto-Pisa Centrale tren bileti fiyatı 1,30 euro Pisa Cantrale-Firenze S.M.N. tren bileti fiyatı 8,10 euro

   Biletleri Pisa Galileo Galilei Havaalanı‘nda bulunan gişeden temin edebilirsiniz.

 

     TREN YOLU İLE PİSA’YA GELİŞ

   Pisa‘ya birçok İtalya şehrinden tren yoluyla ulaşmak mümkündür.

   Özellikle Floransa ve Cinique Terre‘den kısa süreli yolculukla ulaşılabilecek Pisa‘ya tren yoluyla gelecekseniz ineceğiniz yer şehrin merkez tren garı olan Pisa Cantrale‘dir.

20150818_114609-mini

PİSA CANTRELA TREN GARI

   Pisa Cantrale önünden kalkan otobüslerle şehir içi ulaşımı kullanabilirsiniz. Fakat kısa süreli seyahatiniz var ve sadece Pisa Kulesi‘ni görecekseniz yürümenizi tavsiye ederiz.

   Floransa‘dan Trenitalia ile yaklaşık 44-65 dakika arası süren(tren çeşitlerine göre) yolculukla 8,10 euro karşılığında Pisa‘ya ulaşılabilir.(Trenitalia deneyimi için tıklayınız)

 

     PİSA ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

pisa4-mini

PİSA ŞEHİR İÇİ OTOBÜSLERİ

   Pisa‘da konaklamayacaksanız ve günübirlik gezmeye geldiyseniz yürümenizi tavsiye ederiz. Çünkü turistik yer olan Pisa Kulesi‘ne yürüyüş ortalama 15-20 dakika sürüyor, otobüsle 40 dakika tercih gene sizin 🙂

   Genede çok yorgunum ya da yürümek istemiyorum ben diyorsanız 70 dakikalık bilet 1,10 euro, 2 saatlik bilet 1,30 euro, 4 saatlik bilet 1,60 euro, günlük bilet ise 3,05 euro

P1100675-mini

PİSA 70 DAKİKALIK OTOBÜS KARTI

   Çok gelişmiş şehir içi otobüs ağına sahip olmayan Pisa şehrinin otobüs listesine ve güncel otobüs bileti fiyatlarına ulaşmak için >>

Yorumlar

Yorumlar

Takip Et GeziciBlog:

Son yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir