FLORANSA ULAŞIM REHBERİ

Kategori: FLORANSA | 2

     Floransa‘ya Türkiye‘den sadece yaz aylarında Alitalia Havayolları’nın belirli zamanlarda direk uçuşu vardır.(Fakat Alitalia iflasını açıkladı 🙂 o yüzden artık direk uçuş malesef yok 🙁 )

   Floransa‘nın yakınında olan Pisa şehrindeki havaalanın daha büyük olması sebebiyle uçuşlar genellikle Pisa Galelio Havaalanı‘na olmaktadır.

   İstanbul Atatürk Havaalanı‘ndan THY‘nin Pisa‘ya uçuşu bulunmaktadır.

   Avrupa‘nın belirli uçuş firmalarıda Floransa Amerigo Vespucci Havalimanı’na uçuş yapmaktadır.

   Floransa ya da Pisa ile ilgili ayrıntılı uçuş bilgilerini tercihimiz olan uçak bileti arama motorumuz skyscanner.com‘da rahatlıklla bulabilirsiniz.

aereoporto-firenze_edit-MİNİ

FLORANSA AMERIGO VESPUCCI HAVALİMANI’NDAN ŞEHİR MERKEZİNE ULAŞIM

5-MİNİ

   Floransa Amerigo Vespucci Havalimanı‘ndan şehir merkezine ulaşım için ilk tercihiniz şehir merkezinde bulunan Santa Maria Novello Tren Garı‘na giden Sita/Ataf şirketine ait Fly To Bus(Vola in Bus) otobüsleridir.

   Bu Vola in Bus otobüsleri sizden 20 dakika süren yolculuk için 6 euro ücret talep etmekte, eğer gidiş-dönüş bilet alacaksanız da 10 euro karşılığında Amerigo Vespucci Havalimanı- Santa Maria Novello Tren Garı arası ulaşımınızı sağlamaktadırlar.

florence_volainbus-mini

   Taksi kullanmak isterseniz ise 15 dakika sürecek  yolculuğun maliyeti ise 20-23 euro‘dur.

   Pisa Gallelio Havaalanı‘ndan Floransa’ya ulaşım için Pisa Ulaşım sayfamızı ziyaret etmenizi öneririz.

     TREN YOLU İLE ULAŞIM

   Eğer İtalya içi ulaşım sağlayacaksanız kesinlikle terciğinizi Trenitalia olsun. Çünkü bu kadar geniş ağa ve bu kadar uygun fiyata başka bir seyahat edemezsiniz. (Trenitalia deneyimi için tıklayınız)

   Trenitalia kullanarak herhangi bir şehirden gelecekseniz ineceğiniz durak Floransa‘nın ana tren garı olan Santa Maria Novello Tren Garı(Firene S.M.N.)’dır.

85_big-mini

   Alacağınız tren biletinin uygunluğuna göre istasyon tercihiniz Firenze Rifredi ya da Stazione Firenze Campo di Marte istasyonaları olabilir. Bunun için sıkıntı yapmanıza gerek yok 🙂

   Hatta Trenitalia‘dan bilet alırkende bu istasyonları seçin(Trenitalia Deneyimi) Bu istasyonlar son duraktan bir önceki ya da bir sonraki istasyondur.

   Firenze Santa Maria Novello Tren İstasyonu şehrin tam ana merkezi sayılabilir. Her yere yürüyerek buradan ulaşabilirsiniz. Eğer gideceğiniz yer uzaksa sol tarafta bulunan çıkıştan çıkarsanız otobüs durakları tam önünüzde bulunmaktadır.

   Buradan şehir içi otobüslerle gideceğiniz yere ulaşabilirsiniz.

   Locker Room (Emanet dolabı) 5 saatlik 4 euro bundan sonraki her saat içinse 0,6 euro‘dur.

FLORANSA ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

636_FloBus-mini

   Bir rönesans dönemi aşığı olarak ve çocukluğumun hayal şehri olan Floransa için otobüs kullanmayıp şehri yaya keşfetmeyi tercih ettim. İyiki de öyle yapmışım diyorum çünkü şehir küçük ve yeterli vaktiniz varsa otobüs ya da tramvay kullanmaya gerek yok diyebiliriz.

   Şayet rahatsızlığınız var ve yürüyemecekseniz, şehir içi ulaşım için otobüs ve tramvay bulunmakta.

Firenze, 2010_1-mini

   Otobüs ve şehrin tek tramvay hattı T1‘de geçerli 90 dakiaklık bilet 1,20 euro, günlük bilet  5 euro, 3 günlük bilet ise 12 euro‘dur.

Firenze_mappa_tranvia-mini

FLORANSA TRAMVAY HATTI(T1) HARİTASI

   İtalya‘nın her yerinde olduğu gibi burada da denetleme olmuyor demeyin en sıkı ulaşım denetlemesi Floransa‘da var. 😀

FIRENZE CARD

Firenze-Card-MİNİ

   Avrupa‘nın şehir kartı uygulaması olan City Card; Floransa‘da Firenze Card olarak karşımıza çıkıyor.

   Firenze Card diğer şehir kartlarından farklıdır. Tek özellik taşımakta olan Firenze Card; 72 saatlik kullanımı ile 72 müze girişine imkan sağlamaktadır ve bu kart ulaşımda kullanılmamaktadır.

   Ulaşımda kullanmak için Firenze Card+ almanız gerekmektedir.

   72 saat geçerli Firenze Card ücreti 72 euro‘dur.

   Eğer; Floransa‘da 3 gün ve üzeri konaklama yapacaksanız, rönesans dönemi hayranıysanız, mimariye ilginiz var ve müze gezmeyi seviyorsanız paraya kıyın ve Firenze Card alın. Çünkü ne müze girişlerinde beklediğiniz sıra ne de bu kadar müze girişinin toplam ücreti bunun karşılığını veremez.

20150819_095135-MİNİ

Bu resim sabah 9:00 civari Galeria Academia‘da çekildi ve sırayı siz düşünün. 🙂20150819_095408-mini

Firenze Card‘ınız varsa bu sıraya uğramadan Firenze Card Girişi’nden sıra beklemeden devam edebilirsiniz.

Karar sizin İyi Tatiller 🙂

Yorumlar

Yorumlar

Takip Et GeziciBlog:

Son yazıları

2 Responses

  1. Hafize Durmuş

    Yazılarınız için teşekkürler 🙂 Çok faydalı oldu. Ama sizden emanet dolaplarının kesin olup olmadığını ve bu emanet dolabı tren istasyonunda mı acaba ? 🙂 Teşekkürler şimdiden

    • GeziciBlog

      Yardımcı olduysak ne mutlu bize 🙂 Emanet dolapları Santa Maria Novella Garı’nın içinde bulunuyor. Herhangi bir sorunuz olursa tekrar seve seve cevaplayibilirm, keyifli seyahtler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir