AMSTERDAM ŞEHİR İÇİ ULAŞIM KARTLARI

Kategori: AMSTERDAM | 0

   Amsterdam; Avrupa‘nın şüphesiz en çok turist ağırladığı şehirlerin başında geliyor.

   Şehrin küçüklüğünden, kanalların durumundan Amsterdam‘ın büyümesi şehir merkezinin dışına doğru(hatta havaalanı bölgesine kadar) kaymıştır.

   Bu sebeple Amsterdam‘da kullanılabilen çeşitli ulaşım kartları ortaya çıkmıştır.

   Amsterdam‘da şehir içi ulaşım için 3 çeşit ulaşım kartı kullanılmaktadır.

     1-I Amsterdam City Card

i-amsterdam-city-card-mini

   Avrupa‘nın turistik her şehrinde olduğu gibi Amsterdam‘da da şehir kartı(city card) uygulaması bulunmaktadır. Adı I Amsterdam City Card olan bu kart Schiphol Havaalanı‘nda, Centraal Station ve tüm Turist Information noktalarında satılmaktadır. Ayrıca internet üzerinden online satın alabilirsiniz.

   I amsterdam City Card‘ın 24 saatliği 60 euro, 48 saatliği 80 euro, 72 saatliği 95 euro, 96 saatliği ise 105 euro‘dur, 120 saatliği ise 115 euro.

City-Card-2-mini

   I Amsterdam City Card kullanım süresi kullanmaya başladığınız saat itibaren geçerli olmakta o yüzden seyahatinizde bunu dikkate alıp boşu boşuna ekstra ücret ödemeyin 😉

   I Amsterdam City Card‘ın tüm kartlarında; şehir haritası, otobüs, metro, tramvay ve gece otobüslerine ücretsiz biniş, şehrin önemli müzelerine ücretsiz giriş ya da %20-25 arası indirim, anlaşmalı mağazalarda ücretsiz hediyelikler ve indirimler ve de ücretsiz kanal turu imkanı sunmakta. 

   I Amsterdam Card havaalanı otobüslerinde ve trenlerde geçerli değil.

   Eğer hoteliniz şehir merkezinde ise ve müze ağırlıklı bir gezi yapacaksanız her 3 kartı kullanmış biri olarak tavsiyemiz I Amsterdam City Card kullanmanız.

   I amsterdam City Card satın almak ve incelemek için >>

     2-AMSTERDAM TRAVEL TICKET

3-day-unlimited-travel-ticket-Amsterdam018-e1428794790749-600x374-mini

   Dedik ya şehir merkezi havaalanı’na doğru kaymakta diye, bu yüzden şehrin dışında kalan Schiphol, Amsterdam-Zuid Sloterdjik, Amsteel bölgelerinden birinde konaklıyorsanız eğer, merkeze ulaşım ve toplu taşıma kullanımı için Amsterdam Travel Ticket tam size göre.

   1 günlük 17 euro, 2 günlük 22,5 euro, 3 günlük 28 euro olan bu kartlar Schipol Havalimanı tren bileti gişelerinde, Centraal Station‘da ve Tourist Information‘larda satılmakta.

att-1-2-3-dag-marketingblok-mini

   Schiphol Havalimanı’na, Amsterdam-Zuid, Sloterdijk, Amstel yönüne çalışan trenlerin 2.sınıfında ücretsiz yolculuk imkanı sağlayan bu kart aynı zamanda; tramvay, otobüs, metro, feribot ve gece otobüslerinde ücretsiz kullanım imkanı vermekte.

   Ayrıca ücretsiz şehir haritasıda barındıran bu kart, Leidseplein ve Museumplein‘den Schiphol‘e ulaşım sağlayan 397 ve gece otobüsü N97‘yi de ücretsiz kullanma imkanı sağlamakta.

   Eğer Schiphol, Amsterdam-Zuid, Sloterdijk,Amstel bölgesinde yer alan hotellerden birinde konaklayacaksanız ve müzeleri fazla gezmeyecekseniz size tavsiyemiz Amsterdam Travel Ticket kullanmanız.

   Amsterdam Travel Card hakkında daha fazla bilgi almak için >>

     GVB DAY TICKET(OV CHIP CARD)

ov-kaart-metro-kaartje-gvb-mini

   Amsterdam‘da sadece tramvay, otobüs, metro, gece otobüsünde kullanılan ulaşım kartları da mevcuttur.

   Bunları; tramvaylardan, tourist information‘lardan veya metrolarda bulunan otomatlardan alabilirisiniz.

   GVB Day Ticket‘lerın 1 saatliği(bir binişlik) 3,20 euro, 24 saatliği(1gün) 8,50 euro, 48 saatliği(2 gün) 13,50 euro, 72 saatliği(3 gün) 19,00 euro, 96 saatliği(4 gün) 24,50 euro, 120 saatliği(5 gün) 29,50 euro, 144 saatliği(6 gün) 33,50 euro ve 168 saatliği(1 hafta) 36,50 euro.

dagkaartwaaier-24-uur-groen-mini

   Şehir içinde konaklayacak ve sadece toplu taşıma kullanacaksanız şehirde bulunacağınız saati hesaplayarak size uygun GVB Day Ticket’ları kullanabilirisiniz.

   Çünkü Amsterdam Ulaşım Sistemi’nde bulunan tüm kartlarda olduğu gibi bu kartlarda kullanmaya başladığınız saatten itibaren geçerli unutmayın boşu boşuna para vermenizi istemeyiz 🙂

   GVB Day Ticket hakkında daha fazla bilgi ve satın almak için >>

AMSTERDAM ULAŞIM SİSTEMİNDE; BİNERKEN KART GÖSTERDİĞİNİZ GİBİ, İNERKEN DE KART GÖSTERİYORSUNUZ. UNUTMAYIN!

Yorumlar

Yorumlar

Takip Et GeziciBlog:

Son yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir