RYANAIR’LE UÇMAK

Kategori: DENEYİMLER, ÖN SAYFA | 4

   Avrupa’nın en yaygın uçuş ağına sahip low coast firması Ryanair‘i kullanmak aslında dert değil sadece toplum olarak biraz rahat insanlar olduğumuzdan herşeyi ayağımıza hazır gelmesini beklediğimizden ryanair ile uçmak bize dert oluyor.

   İlk ryanair deneyimim Barcelona El Part Havaalanı‘nda Barselona-Köln uçuşunda yaşadım. Benimle birlikte farklı lokasyonda ryanair kullanan Türk vatandaşları ise bilet onayındayken arkamda “Her seferinde aynı geçen sefer uçtuğumda da böyle oldu herşeyden para alıyorlar ben beceremiyorum devamlı para ödüyorum bunlara!” diyorlardı.

   Evet ryanair her işlem ve bagaj için ekstra ücret almakta fakat işlemleri kendiniz yaparsanız ve ebatlarında kabin bagajı kullanırsanız sadece bilet ücret ödersiniz.

   Şimdi adım adım ryanir ile nasıl ekstra ücret ödemeden uçabilirsiniz onlardan bahsedeceğim;

Ryanair_logo-mini

     İlk Aşama Online Check-In

   Ryanair‘in olmazsa olmazı online check-in uçuşunuzdan 14 gün önce başlayan ve uçuşunuza son 4 saat kala kapanan online check-in işleminizi yapmanız lazım şayet ne gerek var ben Türkiye‘deki gibi havaalanında yaparım derseniz yaklaşık 40 euro bir bedel ödemeniz gerekiyor.

   Online check-in için ryanair internet sitesine girdiğinizde üst tarafta gözünüze çarpan Online Check-İn butonuna tıklayın. Açılan sayfadan “mail adresiyle”, “kredi kartı bilgileriyle” veya “uçuş bilgileriyle” seçeneklerinden birini seçiyorsunuz ve devam seçeneğine tıklıyorsunuz.

   Devamında kimlik bilginizi, ülke seçeneğini(AB üyesi olmadığımızdan Türkiye aramayın), bagaj, koltuk, araba kiralama, havaalanı shuttle gibi seçenekleri dikkatlice doldurun ve devam deyip rastgele(random) koltuk seçimini işaretleyin.(Koltuk seçimi ücretlidir)

   İşlem onay sayfasının altında print seçeneği çıkacak

EN-26-mini

RESMİ DAHA NET GÖRMEK İÇİN RESİME TIKLAYIN

   Bu çıktıyı alın bu sizin uçak biniş kartınız kaybetmeyin.

     İkinci Aşama Boarding Pass Onayı

   Havaalanına geldiniz ve uçağa gitmek için yöneldiniz eğer AB pasaportunuz ya da AB kimliğiniz varsa tamam ama yoksa genellikle Ryanair kontuarlarının karşısında bulunan Ryanair bilet bankosuna gidip elindeki çıktıyı onaylatmanız gerekmektedir.

u9ReX-mini

   Sadece çıktıyı uzatın ve onay yaptırın bu onayı yaptırmazsanız uçağa binemezsiniz o yüzden havaalanına biraz erken gidin çünkü ryanair bankosunu aramak bazen dert olabiliyor.

   Ben işte bu bankoda onay sırasında Türklere denk geldim ve “o kadar ucuza alıyoruz sırf şu işlemlere ödediğimiz parayla daha rahat uçardık” kelimelerini duydum.

   Bileti onaylattıktan sonra güvenlikten geçip uçağa gidiyorsunuz ama dediğimiz gibi kabin bagaj ölçülerine dikkat!

     Üçüncü Aşama Kabin Bagajı

   Dedik ya ryanair herşeyden para alıyor diye en katı oldukları yer ise kabin bagajı ve bu kabin bagajı denetimini tam uçağa binmeden yapıyorlar ve ölçülerdeki kutuya kabin bagajınız sığmazsa elinize bir fiş verip 50 euro ödeminizi istiyorlar.

ryanair-baggage-mini

   Ryanair kabin bagajı için ölçüler 55x40x20 ve 35x20x20 olacak şekilde 2 parça şeklindedir. Ve bu kabin bagajlarının toplamı 10 kiloyu geçemez geçerse ya 50 euro ödersiniz ya da birkaç eşyanızdan feragat edersiniz.

   Kısaca ölçülere dikkat edecek şekilde küçük pilot boy kabin bagaj ya da 55x40x20 bir küçük boy kabin valizi ve fotoğraf makinası çantası ya da bayanlar için kişisel çanta ile binebilirsiniz.

864x486-mini

   Ha derseniz n’olucak küçücük çantalarla torbalar var elimizde bişey olmaz” o küçücük çantayıda, torbalarıda kabin bagajının içine koydurup öyle tartıyorlar 🙂

   Bu işlem sırasında inanların kutuya eşya sığdırmak adına üstünde tepinmelerini, üst üste t-shirt giymelerini görürseniz şaşırmayın

fft86_mf5151417

   Ya da hiç riske girmeden ilk bilet alma aşamasında valiz hakkı alın çünkü ilk bilet alırkenki valiz ücreti ile sonradan alma arasında bile 5 euro fark var.

     Dördüncü Aşama Uçmak

   Bu kadar ucuza aldık kesin birşey vardır diye düşünmeyin ryanair‘in bugüne kadar bir tane cam arızası hariç hiçbir kazası bulunmamaktadır.

 

   Uçağın içini  ryanair sarı rengini temsil eder şekilde döşemişler ve kabin ekibi çok kibarlar çünkü bu kibarlıkla size yiyecek, içecek, freeshop ürünleri ve tombala kartı satmak isteyeceklerdir. Yanlış duymadınız tombala kartı 🙂

scratchtickets-mini

   Uçak içerisinde tombala oyunu ve çekiliş var fakat her tombala kartı ücretli aynı zamanda dediğimiz gibi herşey için ücret talep ediyorlar, uçak içi ikramlarda ücretli 🙂 istemediğinizi belirtince satmak için ısrar etmiyorlar fakat uçuş boyunca devamlı “Birşey ister misiniz?” diye sormayıda ihmal etmiyorlar 🙂

 

     Kısaca ryanairle uçmak dert değil online check-in’ni yapıp çıktıyı al ve bu çıktıyı havaalanında onaylat, sırt çantanla uç bu kadar.

     İyi uçuşlar şimdiden 🙂

 

 

Yorumlar

Yorumlar

Takip Et GeziciBlog:

Son yazıları

4 Responses

 1. Fatih

  Iyi günler, Ben erasmus ile portekize gideceğim şimdi haliyle valizim varr ,bilet alırken plus kısmından 20 kg valiz hakkı mı seçmem lazım ,Ayrıca ne tür sorunlarla karsilasabilirim ?

  • GeziciBlog

   Öncelikle valiz ağırlığınızdan emin olup ona göre ilk biletleme anında alın daha uygun oluyor. Sonra eklemek isterseniz ilk andaki ile sonradan ekleme arasında bile 5 euro fark oluyor. Valiz hakkınız olsa bile online check-in ve bilet onaylama işlemini yapıyorsunuz. Ardından kontuara gidip onaylı online check-in’i yapılmış biletinizi uzatıyorlar ve bagaj etiketinizi ona yapıştırıyorlar. Eğer bizim ülkemizdeki gibi kontuara gidip valiz teslim ederseniz 30 euro gibi bir ücret söz konusu.
   Daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz sosyal medyadan ya da mail yoluyla info@geziciblog.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.

 2. gzmz

  Merhaba. 1 adet kabul edilir boyutlarda sırt çantam var,ayrıca her kadında olan normal kişisel çantam var. Kişisel çantam için herhangi bir ücret ödemem gerekiyor mu?

  • GeziciBlog

   Eğer Pre-Order biletiniz varsa bir sırt çantası ve küçük çanta ile geçebilirsiniz fakat diğer türlü kişisel çantanızı da sırt çantanızın içine koymanızı istiyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir