ROMA ULAŞIM

Kategori: ROMA | 0

     Türkiye‘den Roma‘ya direkt uçuş; İstanbul‘dan Türk Havayaoları, Pegasus, Alitalia İzmir‘den yaz ayları Sun Express firmaları ile olmaktadır.

   Aktarmalı olarak uçuş ise Aegean Airlines ve Ukranian Airlines ile uygun fiyatlı olabilmektedir. Genede en uygun seçenek için favori uçak bileti arama motoru sitemiz skyscanner.com tercih edilebilir.

   Roma‘da 2 adet havaalanı bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi ve büyüğü olan Leonardo Da Vinci-Fiumicino Havaalanı diğeri ise şehir merkezine yakın olan genellikle ryanair, wizz air, easyjet gibi low coast firmalarının kullandığı küçük Ciampino Havaalanı‘dır.

 

 

     LEONARDO DA VİNCİ-FİUMİCİNO HAVAALANI

 

   Helikopter, planör gibi tasarımlar yapan İtalyan sanatçı Leonardo Da Vinci‘nin adı verilen bu havalimanı şehir merkezinden yaklaşık 35 km. uzaktadır ve 4 ana terminalden oluşmaktadır. T1, T2, T3 ve T5. Alitalia ve İspanyol Vueling firmasının merkezi olarak kullanılmaktadır.

   Türkiye’den direk uçuşlarınızda T3 terminaline ineceksiniz.

slideshow_picture_Branch_5072c68d-cb68-411d-b36e-3e8cb03ea08a-mini

   Pasaport kontorolünden geçip valinizi aldıktan sonra şehir merkezine ulaşım için 3 seçenek bulunmaktadır.

     Bunların ilki Havaalanı-Termini Shuttle

   T3 terminalinden çıktıktan sonra sağ tarafa doğru ilerleyip 200-250 metre kadar gittikten sonra havaalanı shuttlelarını göreceksiniz. Bizdeki Havaş-Havataş gibi biletler içerden alınmıyor maalesef.

   Önce otobüslerin karşısında bulunan küçük kulübelerden 6 euro karşılığında bilet alıyorsunuz ve otobosünüzü bekleyip 55 dakikalık yolculukla Termini tren istasyonunun önünde oluyorsunuz.

Aynı şekilde Termini önünde bulunan gişelerden 6 euro karşılığında Termini-Fiumicino havaalanı bileti alınarak şehir merkezinden havaalanına ulaşılabilir.

Terravision_YN57_FWF_on_Stansted_service-mini  terravision-terra-cafe-mini

   Çeşitli firmalar mevcut fakat Terravision şirketi en çok sefer yapan şirket ve internetten online olarak 12 saat öncesine kadar 4 euro‘ya bilet alabilirsiniz. Trevession bileti ve bilgi için >>

 

     İkinci olarak Leonarda Express Treni;

   T3 terminalinin çıkışında giden yolcu katına çıktığınızda tren istasyonunu göreceksiniz. Buradan Trenitalia‘nın FL1 hattı olan Leonarda Express kalkmaktadır.

leonardo-express-overview-1-mini

   FL1 hattı Fiumicino-Termini arasında hafta içi 15 dakikada bir, hafta sonu ve tatil günlerinde 30 dakikada bir hareket ediyor ve yaklaşık olarak 30-32 dakika sürüyor. Ücreti ise 14 euro.

   İstasyonda bulunan otomatlardan biletleri temin edebilirsiniz ya da daha önce internetten alıp çıktısıyla binebilirsiniz.

   İstasyondan bilet aldıktan sonra onaylatmayı unutmayın. Bilet onaylama ve Trenitalia deneyimi için >>

     Son Olarak Çok Aceliniz Varsa Taksi Seçeneği;

   Taksi havaalanı şehir merkezi arasında sabit fiyata çalışıyor ve 45 dakikalık yolculuğun fiyatı 50 euro.

 

6fz136-mini

FİUMİCİNO HAVAALANI KROKİSİ

     CİAMPİNO HAVAALANI

   Roma‘nın en eski havaalanı olan Ciampino havaalanı ufaklığından dolayı küçük uçaklara iniş izniği verildiği için sadece low coast firmaları tarafından kullanılıyor.

cropped-Ciampino-Airport-Rome-Italy-e1433288468351-mini

   Ryanair, Wizz Air, Easy Jet, V Bird, Helvetic, Transavia Airlines, Sterling,  Thomsonfly, Air Berlin, Hapag-Lloyd Express, Carpatair Ciampino havaalanını kullanan firmalar.

   Şehir merkezine 12 km. uzaklıkta olan Ciampino havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım için shuttle veya taksi seçeneğini kullanabilirsiniz.

   Shuttle için çıkışta sizi bekleyen Terravision otobüsleriyle ulaşım 6 euro, online olarak alırsanız 4 euro ve ulaşım yaklaşık 30 dakika sürmekte. Online bilet için >>

   Taksiler sabit fiyatla çalışıyorlar onlarında ücreti 30 euro.

 

     DEMİRYOLU İLE ULAŞIM

   Havaalanı shuttlelarını kullanarak geleceğiniz Termini istasyonu aynı zamanda Roma’nın merkez tren istasyonudur.

roma-termini-mini

   Buradan tüm şehirlere trenler kalkmaktadır. İtalya içi tren kullanımı deneyimi için >>

 

     ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

   Roma‘da her ne kadar kimse otobüslere kart basmadan, metrolarda ise turnikelerden atlayıp binse bile ulaşım ücretsiz değil 🙂 hatta yakalanırsanız yaklaşık 60 euro civarı bir cezası var. Biz yakalanmadık ama yakalananlar var 🙂

   Bu yüzden bilet almanızı tavsiye ediyoruz en azından bir tane alın denetleme olduğunda “Unuttum, sistemi bilmiyorum, turistim” diye gösterirsiniz cezadan yırtarsınız.

922_001-mini

   Roma‘da otobüslerde ve metrolarda kullanılan 75 dakika geçerli 1 aktarmalı kart  1.5 euro, 1 günlük kart 6.5 euro, 3 günlük kart 16.5 euro ve haftalık turist kartı 24 euro.

   Roma‘nın tarihi dokusundan dolayı ulaşım otobüs ve metro hattıyla sağlanmaktadır. Fakat terciğimiz tabikide yaya olarak keşfetmek.

     Metro

maxresdefault-mini

   Şehrin 2 adet metro hattı bulunmaktadır(A ve B hattı). Termini istasyonu A ve B hattının kesişimindedir.

   Kolezyum, Roma Forumu B hattı üzerinde, Piazza Del Popolo, Vatikan Müzesi ve İspanyol Merdivenleri ise A hattı üzerindedir. 

guesthouse-metro-termini-B-mini

   Metro son seferleri 23:30‘a kadardır.

     Otobüs

   Mesafelerin yakın olması ve gezerken biyerleri görmek için tercihiniz otobüs olabilir.

Rome-Public-Trasportation-mini

   İtalya‘nın her yerinde olduğu gibi toplu taşımada özellikle otobüslerde hırsızlık konusunda dikkatli olunmasını tavsiye ediyoruz.(Hırsızlık yazısı için tıklayınız)

     Gece Otobüsü

   Termini istasyonundan ve Piazza Venezia ‘dan ana arterlere yarım saatte bir 00:30-05:30 arası gece otobüsleri çalışmaktadır.

 

     ROMAPASS

   Avrupa‘nın her şehrinde olduğu gibi şehir kartları uygulaması Roma‘da da var ve Roma Pass olarak satılmakta. Roma Pass 2 farklı seçenekle satılıyor. Her 2 seçenekte de şehir haritası mevcut.

roma-pass-mini

   Roma Pass‘in 48 saatlik olanı 1 müze girişi, otobüs ve metroda sınırsız ulaşım ve belirli yerlerde indirim sağlıyor ve ücreti 28 euro3 günlük olan Roma Pass ise 2 müze girişi, otobüs ve metroda sınırsız ulaşım ve belirli yerlerde indirim sağlıyor ve ücretide 36 euro.

rome-pass-info-mini

   Roma Pass satın almak için >>

Yorumlar

Yorumlar

Takip Et GeziciBlog:

Son yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir