AVRUPA’DA HIRSIZLIK

Kategori: DENEYİMLER | 2

   En çok mağdur üreten şehirler.Verdiğimiz taktikler hepsi için geçerlidir.

 • Barcelona, Spain
 • Rome, Italy * Napoli, Italy
 • Paris, France
 • Madrid, Spain
 • Athens, Greece
 • Prague, Czech Republic
 • Lisbon, Portugal
 • Florence, Italy
 • London, England
 • Amsterdam, Netherlands

    Şimdi başlıyoruz nereden başlayalım derseniz Bence Roma, kimse gezisinin ilk gününde soyulup evine dönmek istemez bunun için ben de Roma bize örnek şehir olsun istiyorum.

      Roma

   Gladyatörleri,Totti’leri,Vatikanı ile harika bir yer Roma’nın güzellikleri olduğu gibi profesyonel hırsızları da mevcut. Grupta Bestami ilk soyulanlardandır.Roma’nın birçok mağdurumuz bulunmakta peki ne yapacağız teslim mi olacağız Roma’ya tabi ki hayır! Hadi, şimdi ona bir göz atalım.

   1.Henüz Türkiye’desin senin de alman gereken bazı önlemler var. Bunlardan ilki 20-30 lira arasında değişen boyuna asılan kartlarını, paranı,biletini ve pasaportunu koyabileceğin çantalar.

Adsız23-mini

 

   2.Çok ama çok ihtiyacın yoksa profesyonel makine yerine analog makine tercih et ya da telefon kamerası 😉

Adsız-MİNİ

Örnek: İpod Touch 5.nesil ile cekilmiştir. 🙂

   3.Toplu taşıma araçlarına binerken dikkatli ol neden dersen, turistlerin yoğun olarak kullandığı Roma kolezyum önünden geçen 75 nolu otubüslerde ortalama 2-3 hırsız bulunmakta bu durumda sırt çantan varsa göğsüne al cüzdanın varsa güvendiğin bir yere koy ve mümkünse arka cebine boş bir cüzdan koy sonra sazanları bekle.

Adsız-2-mini

 

   4.Metroya girerken çıkarken dikkatli ol onlar hep oradalar! Arkadaşlar özellikle şehri terk edecek olanlar yorgun ve bitkin olduğunuzu belli etmeyin. Resime dikkat öncelikle.

Adsız3-mini

 

   Fotoda metronun kapısı işaret edilmekte. Hırsızlar metronun kapısının ne zaman açılacağını ne zaman kapanacağını adları gibi bilmekteler. Ve asla metroya sizinle beraber binmezler. Bindiğiniz an çantanızı uçurur ya da cüzdanınızı alır kalabalığın içinden toz olup giderler onun için buralarda ayrı bir dikkat lütfen.

   5.Gezdik , tozduk akşama dinlenelim diyoruz para lazım oldu dikkat arkadaşlar çok ama çok dikkat. Abimizin başına gelen sizin de başınıza gelebilir dikkat!!! Biri oyalarken diğeri paraları uçuruyor!!!

Adsız4-mini

 

   6.Dans, çizim,müzik meydanlarda insanları kendine çeken bir çok gösteri var.Siz de onlara kendinizi kaptırıp müziğin ahengine dalıp gidebilirsiniz.Hırsızlar burada da iş başında siz dalmışken birileri arkanızdan bir şeyleri götürüyor olabilir aman dikkat !!!

Adsız5-mini

 

   7.Bu çok ama çok ciddi; hırsızlar polisçilik oynuyor dikkat. Nasıl mı? Güzel güzel geziyorsunuz ve birden acilen sırtınızı duvara dönmeniz ve çantanızı kontrol için uzatmanız isteniyor.Tabi heyecan panik derken veriyorsunuz o arada çantanız boşaltılıp size tekrardan veriliyor polis arkadaslar pardon hırsız arkadaşlar oradan acilen uzaklaşıyorlar.!!!!Aman dikkat derim.

Adsız6-mini

 

   8. Gypsy bizdeki isimleri çingene arkadaşlar. Arkadaşlar aman dikkat burada kesinlikle aşağılama yok!

Adsız7-mini

 

   Şu ablalara bakar mısınız ne güzel giyinmişler ama arkadaşlar dikkat bu beyimizin başına gelen sizlerin de başına gelebilir.Tam 3 Kişi!!!! Genellikle etek giyerler,yanlarında bir çocuk olur ve dilenirler.Size dokunmak isteyecek dikkatinizi dağıtacaklardır.Sakın ama sakın kendinize yaklaştırmayın.

Adsız8-mini

 

   9. Pizzanızı sipariş ettiniz bekliyorsunuz ya da sıcak kahvenizi yudumluyorsunuz. Güzel afiyet olsun diyeceğim ama ya işler yolunda gitmezse işte burada devreye motorlu hırsızlar giriyor arkadaşlar sakın ama sakın masada tablet, laptop, telefonunuzu bırakmayın. Burada sizi temsili fotomuz ile baş başa bırakıyorum.

Adsız9-mini

 

   Vicdansızı görüyor musunuz laptopu kapmış kaçıyor. Sonuç olarak arkadaşlar fark ediyorlar ama hırsız 50 metre ötede çalışır vaziyette bekleyen motorumuz ile çoktan gitmiştir bile :/

   10.Çok içmeyeceksin çok içersen her şeyini unutursun ama biri seni asla unutmaz! John hırsız çetelerinin çete başı diyebiliriz.

Adsız10-mini

 

   Kendisi işinde meşhurdur gençlere tavsiyesi “*ötünüzü kaybetmeyin! İçin ama tadında bırakın diyor!” Kendini unutursan biz devreye gireriz diyor.İşimizi kolaylaştırma diyor.

   11.Son olarak Roma ile ilgili olarak Havaalanından indin 5 Euro’ya şehir merkezlerine gelen otobüslerle Termini’ye vardın. Evet hemen hosteline gidip dinlenmek istiyorsun.Güzel ama ya hostelin yoksa? Varsa da dikkatli olman gerek

Adsız12-mini

 

   Eğlendin çantanı lockere bıraktın. Yanında ise değerli birkaç eşya ile uyuyacaksın. Dur uyuma! Sakın uyuma hemen uzaklaş oradan uyuma git uzaklaş kendini güvende hissettiğin bir yere git. 2 kişiyseniz sırayla uyuyun. Eşyaları tulumun alt bölgelerine atın. Böylece çalmak için önce sizi geçmesi gerekecektir

   12.Termini’den uzaklaşmayalım burada yine dikkat edin metro da bilet alırken yine tren bileti almak isteyebilirsiniz. Yanınıza yardım etmek için yaklaşanlar olacaktır aman derim kendinizden bu şahısları uzaklaştırın. Fotoda da gördüğünüz gibi bilet almaya çalışan arkadaşın arkasında bir kişi daha var.

Adsız11-mini

 

   Yanınızda başka birinin daha doğrusunu söylemek gerekirse işi olmayan birini gördüğünüzde uzaklaştırın.Yardım etmekte ısrar ederse polis çağırın.Bir çoğunun vatandaşlığı olmadığı için it gibi sizden korkacaklardır.

   13.Biri size çarpıyorsa hem de durduk yere çarpıyorsa kıllanın arkadaşlar o biri asla yalnız değildir ve sizi avlamak için gelmiştir dikkat edin.

Adsız13-mini

 

   Roma bitti yaktık geçtik şimdi karışık gitmek istiyorum arkadaşlar yazmış olduğum bu önlemlerin aynısını diğer tüm şehirlerde de alacaksınız. Şimdi nerede, hangi meydanda, hangi sahilde dikkat edeceksiniz onu yazalım derim.

   1. Elinde fakirlere yardım için imza diye gezen arkadaşlar olacaktır. Bunlara en çok Paris,Barselona, Roma gibi şehirlerde denk gelmekteyiz. Bunlar bir nevi dilenci arkadaşlar imzayı attıysanız 3 -5 euro kaptırdınız demektir.Bunları kendinizden uzaklaştırın.

   2.Sıcak,kumlu turkuaz sahiller. Arkadaşlar denize gidiyoruz ama bir iki foto çekmek için yanımıza da bir şeyler almak isteriz. Burada dikkat etmeniz gereken olay 2 kişiyseniz sırayla girmenizdir ve çantanız asla sizden uzakta olmasın.

Adsız14-mini

 

   3.Barselona Belediyesi sizlere küçük bir not yollamış okumanız dileğiyle;

Adsız15-mini

 

   4.Hangi meydanlarda nerelerde dikkatli olmalıyım!

 • Roma: Termini
 • Napoli: Her yerde uyanık olacaksın başka çaren yok.

   *Napoli’deki hırsızlarla tanışmak istiyorum diyorsan işte aradığın video

     http://www.youtube.com/watch?v=Ia2b54srRZM

   Şimdi kim video’yu izleyecek derseniz size minik bir tavsiye yaklaşık 2-3 hırsızın bulunduğu R2 no’lu otobüste dikkat edin

   *Milano: Modayı sanatı yakından takip etmek için geldin. Şimdi hırsızlara merhaba deme zamanı:

   Milano Centrale Station ve Metro istasyonlarında dikkatli olun daha önce verdiğimiz metro veya tren kapısında bekleme durumunu burada da yaşabilirsiniz. Hırsızlar aynı taktikte sizleri burada beklemektedir.

   * Barselona: Roma’nın ruh ikizidir. Kendisi çok ama çok tehlikelidir. Her şekilde size profesyonelce yaklaşabilirler. Sahilde, tren istasyonunda, meydanlarda, metroya binerken dikkat edelim arkadaşlar.

   İşte birkaç barselona avcısının videosu

   1. Videomuz sahilde geçiyor .Hedef güneş kremini sürmüş hiçbir şeyden haberi olmayan masum turist.:/

   http://www.youtube.com/watch?v=tkwFnTg7oik

   2. Videomuzda ise kendini hırsızları yakalamaya adamış bir ablamız bizlere barselonadaki cepçilerle nasıl mücadele edeceğiz onu anlatıyor.

    http://www.youtube.com/watch?v=tCG-LcGipmo

   3.İnterrail sayfasından birkaç bukle vereceğim umarım bu şehrin ne kadar tehlikeli olduğunu anlarsınız.

   *Bomba Bir

Adsız16-mini

   *Bomba 2 bir Ronaldo hareketimiz eksikti 😀

Adsız17-mini

   *Tolga arkadaşımızdan minik bir tavsiye

Adsız18-mini

   *Merve Arkadaşımızdan güzel bir tavsiye

Adsız19-mini

   *Selçuk’un önerilerini görmezden gelemezdik

Adsız20-mini

   *Bir arkadaşımız risk haritası olsa ne güzel olur demiş yaptık onu da yaptık en riskli şehirleri yazdık harita da yaparız o da kolay seni mi kıracağız Kerim. 😉

Adsız21-mini

   Siyah noktalara ve sarı çizgiye dikkat edin. Avrupa’nın güneyi tehlikeli be dostlar :/

Adsız22-mini

   Not:Linkte hırsızlık tiplerine örnekler var inceleyin!

   http://www.bella-toscana.com/pickpocketsinitaly.htm#.VtHukfmLTIV

 

KAYNAK: INTERRAIL TÜRKİYE

Yorumlar

Yorumlar

Takip Et GeziciBlog:

Son yazıları

2 Responses

 1. Yasemin

  18 haziran 2017 Paris Opera starbucks günün yorgunluğunu atıp tren saatine kadar dinlenelim diye kahvelerimizi alıp oturduk. İşte herşey bundan sonraki 15 dakikada oldu… oğlum ve ben yan yana oturduk aramıza da çantalarımızı koyduk. Ben kahvemi yudumlarken oğlumda bütün gün arayıp zorla bulduğu kitaplardan birini açmış ders çalışıyordu. Kağıt almak için çantasına eğildi ve şok çanta yok! Starbucks görevlileri hiç birşey yapamayacaklarını polise gitmemiz gerektiğini söylediler. Gittik ve kapıda 2 saat bekledikten sonra ifademizi verip çıktık. Orada bulunduğumuz 3 saat içinde 7 kişi geldi. 5 kişinin boynundaki çantadan pasaportlarını almışlar ve ruhları duymamış… sonuç olarak 1000€ zararla Paris’ten döndük. Bizi en çok üzen şey oğlumun zorla bulup aldığı kitapları ve Nikon fotoğraf makinesinin çalınması oldu. Kitaplar Fransa’da zor bulunan mühendislik kitapları ve tanesi 47€ çalan ne yapar bilemedik, İnanın etrafta yerlere bile baktık alacağını alıp atmıştır belki diye ama nafile…. siz siz olun hiç bir mekana güvenmeyin sürekli olarak gözlendiğiniz ve boş anınızın kollandığını unutmayın. Hasarsız gezmeler…. 😊

  • GeziciBlog

   Büyük geçmiş olsun Yasemin Hanım.

   Maalesef avrupadaki polisler bu tip hırsızlık olaylarında çok çabuk çözüme ulaştırabilecek duruma sahip değiller. Pazar günleri kurulan ikinci el pazarlara bakmanızı tavsiye edebilirdik. Birde genelde Paris’in güneyinde bulunan üniversitenin önünde öğrenciler geçen seneden kalma kitaplarını sergi yaparak satıyorlar oraya da bir göz gezdirebilirdiniz.

   Bir dahaki sefere sıkıntısız seyahatler dileriz. 🙁

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir