İZMİR ŞEHİRLER ARASI ULAŞIM

Kategori: İZMİR | 0

     Ege’nin incisi güzel İzmir‘e pek çok ulaşım alternatifi bulunmaktadır.

   Otobüs yolculuğu ile, iç ve dış hatlarıyla bir çok noktaya aktarmasız uçuşları olan uçak yolculuğu ile ya da tren yolculuğu ile İzmir‘e ulaşabilirsiniz.

   Hangi yolu denerseniz deneyin ayrılırken içinizin burkulacağı bu şehir için elimizden geldiğince ayrıntılı olarak bir ulaşım rehberi oluşturduk. Umarız yardımcı oluruz.


        Otobüs İle İzmir’e Ulaşım;

   İzmir seyahatiniz için otobüs firmalarını kullanırsanız, İzmir Şehirler Arası Otogarı‘nda ineceksiniz.

otogar mini

İZMİR ŞEHİRLER ARASI OTOGARI

   Dilerseniz kullandığınız firmanın şehir içi servisinden yararlanabilirsiniz ya da minibüs, toplu taşıma(belediye otobüsü), taksi seçeneklerini de kullanabilirsiniz.

 

     Minibüs;

   Şehrin çeşitli arterlerine minibüsler kalkıyor.

   Otobüsten indikten sonra iniş peronunu düz takip edip önünüze çıkacak ilk yokuştan aşağı indiğinizde alt katta bulunan mavi renkli şehiriçi minibüslere ulaşmış oluyorsunuz.

minibüs-mini

   Şehir merkezinin dışındaki ilçeler için aynı katta bulunan beyaz renkli minibüsleride kullanabilrsiniz. (Foça, Bergama, Urla, Çeşme gibi)

 

     Belediye Otobüsü;

   İzmir Büyükşehşir Belediyesi’ne ait belediye otobüslerine ulaşmak için; otobüsünüzün sizi indirdiği yerden doğru devam edin ve alt kata inen yokuşu veya basamakları takip ettiğinizde sağınızda kalan belediye otobüsü durağını göreceksiniz.

   Otobüs durağının hemen yanında bulunan kulübeden İzmirim Kartı alın ve 90 dakikalık aktarma sürenizle aktarma yaparak dilediğiniz yere ulaşın. (Ayrıntılar için İzmir Şehiriçi Ulaşım)

otobüs-mini

   Otogar’dan 54 numaralı Otogar-Kemer Aktarma Merkezi otobüsü ile Yeşilova, Çamdibi, Mersinli ve Tepecik güzergahı üzerinden Kemer aktarma Merkezi’ne,

   277 numaralı Otogar-Tınaztepe otobüsü ile Işıkkent, Ayakkabıcılar Sitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi Tınaztepe Kampüsü üzerinden Tınaztepe‘ye,

   302 numaralı Otogar-Konak otobüs ile Altındağ, Tepecik, Basmane, Çankaya üzerinden Konak’a,

    555 numaralı Otogar-Halkapınar Metro otobüs ile Yeşilova, Çamdibi, Mersinli üzerinden Halkapınar Metro’ya ulaşıp bu noktalardan gideceğiniz yere aktarma yaparak ulaşabilirsiniz.

 

     Taksi;

   Otogar çıkışında bulunan Otogar Taksi durağı işinizi görecektir.

taksi1-mini

   İzmir’de taksi kullanımı pek yaygın olmasa da İstanbul ve Ankara’dan sonra en ucuz taksi bu şehirdedir.

 

     Otogar’dan Havalimanına Ulaşım;

   Otogardan İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na ulaşım için çeşitli alternatifler vardır. Bunlar bütçenize ve zamanınıza göre değerlendirebilirsiniz 🙂

   Bütçeniz varsa ve zamanınız kısıtlıysa ilk öncelik tabikide taksi; Taksi Havalimanı-Otogar arası 70-80  TL arası tutuyor.

   İkinci seçenek Otogar-İzmir Adnan Menderes Havalimanı arası çalışan 204 numaralı belediye otobüsü. Bu otobüs güzergahı Bornova Metro İstasyonu-Adnan Menderes Havaalanı arasındadır ve her 40 geçe karşılıklı olarak saatte bir olmak üzere hareket ederler. Bornova Metro İstasyonu’ndan otobüsün gelmesi yaklaşık 10 dakika sürmektedir. Havaalanına ulaşması ise yaklaşık olarak 30-35 dakika sürmektedir.

   Bir diğer seçenek ise; Otobüs firmalarının şehir içi servislerini kullanarak ya da minibüs veya belediye otobüsü kullanarak Halkapınar İstasyonu yakınlarında inip İzban’ı kullanıp havaalanı durağında inmenizdir.

   Karışık gözüksede öğrenciler için ya da bütçe kısıtlaması olanlar için 90 dakika içinde aktarma olduğu düşünülürse İzban Aktarma Otobüsü+İzban kullanımı ile yaklaşık 50 dakikalık bir yolculukla havaalanına ulaşabilirsiniz.

     

     Havayolu İle İzmir’e Ulaşım;

   İzmir’e havayolu ile geldiyseniz şehrin aslında ikinci yapılan ve sivil ulaşıma açık tek havalimanı olan Adnan Menderes Havaliamanı‘na geleceksiniz.

   1984 temeli atılan ve 1987 yılında hizmete giren havalimanı şu an Türkiye’nin en işlek dördüncü havalimanıdır.

izmir-adnan-menderes-havalimani-mini

İZMİR ADNAN MENDERES HAVALİMANI

   2006 yılında Dış Hatlar Terminali’nin yenilenmesi ve 2014 yılında da İç Hatlar Terminali’nin yenilenmesi ile şu anki halini almıştır.

   İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için farklı alternatifler bulunmaktadır.

    Toplu Taşıma İle;

     İzban;

   İlk seçeneğiniz bir İzmirim Kart almak olsun, çünkü bu size ulaşımda büyük rahatlık sağlayacaktır. Eğer İzmirim kartınız varsa ilk seçeneğiniz İzban kullanarak şehrin ana arterlerine gitmek olacaktır.

   İç hatlardan geliyorsanız valizinizi alıp çıkış kapısına yönlendiğinizde sol taraftaki kapıyı kullanıp, karşıdan karşıya geçip yürüyen merdivenle yukarıya çıktığınızda sağınızda İzban Havalimanı Durağı girişi bulunmaktadır. Buradan da aşağı indiğinizde turnikelerin başında gişeden İzmirim kart alarak İzban seyehatinize başlayabilirsiniz.

izban_durakta_tren-mini

   Eğer dış hatlardan geliyorsanız çıkış kapısının karşısında bulunan yürüyen merdivenlerden aşağı inip, yürüyen bantları kullanarak yaklaşık 6-7 dakikalık bir yürüyüşle İzban’a ulaşabilirsiniz.

   İzban binişinde ayakta kalmak istemiyorsanız peronun sonuna doğru gidin, çünkü gelen trenler baya uzun oluyor ve herkes ilk girişe yığıldığı için o vagon hep dolu oluyor. Eğer peronun önüne giderseniz rahat rahat oturacak yer bulabilirsiniz.

   Alsancak, Karşıyaka, Çiğli, Menemen, Aliağa yönüne ilk izban sabah saat 05:34‘te son izban ise 00:06‘da hareket etmektedir.

   Cumaovası, Torbalı, Pancar yönüne ise ilk izban sabah 06:32‘de son izban ise 01:14‘te hareket etmektedir.

 

     Belediye Otobüsü;

   Eğer geç vakitte geldiyseniz ya da Otogar’a gidecekseniz diğer seçeneğiniz İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait belediye otobüsleridir. Bu otobüsler gideceğiniz yöne bağlı olarak saatte bir kalkmaktadır ve otobüslerde çift bilet tarifesi uygulanmaktadır.

 Havalimanı çıkışında solunuzda bulunan duraklardan bu otobüsler hareket etmektedir.İlk kalkış durağı iç hatlar terminali olduğundan yaklaşık 1 dakika sonra otobüs dış hatlar terminalinde olmaktadır.

maxresdefault-mini

   200 numaralı Mavişehir Aktarma Merkezi-Havalimanı otobüsü ile Gaziemir, Karabağlar, Yeşildere, Altınyol, Karşıyaka, Bostanlı, Mavişehir üzerinden Mavişehir Aktarma Merkezi’ne,

   202 numaralı Cumhuriyet Meydanı-Havalimanı otobüsü ile Gaziemir, Çevreyolu, Fahrettin Altay, Güzelyalı, Göztepe, Konak üzerinden Cumhuriyet Meydanı’na,

   204 numaralı Bornova Metro-Havalimanı otobüsü ile Gaziemir, Otogar, Ege Üniversitesi Hastanesi üzerinden Bornova Metro İstasyonu’na ulaşılabilir.

   Hat numaralı saatleri güzergahları hakkında detaylı bilgi için >>

 

     Havaş

   Yer hizmetleri firması olan Havaş şirketinin Havalimanı-Alsancak, Havalimanı-Karşıyaka, Havalimanı-Kuşadası, Havalimanı-Aydın ve yaz aylarında Havalimanı-Çeşme shuttlerı bulunmaktadır.

7205havas-havaalanlari-otobus-servisleri5-mini

   Bunlar her saat başı kalkmaktadır. Güncel saat ve ücretler için >>

 

     Tren;

   Tire, Torbalı, Ödemiş, Aydın, Denizli yönüne gidecekler için İzban hattında bulunan peronlardan bu il ve ilçelere TCDD trenleri kalkmaktadır.

denizli-izmir-tren-seferleri-artti-mini

   Bölgesel olan bu trenler için izban gişelerinin hemen girişinde TCDD gişesinden bilet temin edilebilir. Bölgesel tren bilgileri için >>

   Ayrıca Manisa ili ve ilçelerine gidecekler  İzban kullanarak; Alsancak, Çiğli, Menemen duraklarında TCDD hattına geçerek TCDD anahat trenleri ile ulaşımını sağlayabilir TCDD anahat trenleri güncel saat ve detaylar için >>

 

     Taksi;

   Havaalanı çkışında hemen solunuzda bulunan Taksi durağından taksi kullanarak istediğiniz yere ulaşımı sağlayabilirsiniz, tabi bu biraz maliyetli olabilir.

 

     Demiryolu İle İzmir’e Ulaşım;

   Eğer Ankara, Balıkesir, Uşak, Kütahya ve/veya Manisa üzerinden gelen trenlerle geldiyseniz ineceğiniz son durak Alsancak Garı‘dır. Buradan İzban hattını kullanarak ya da garın sol çıkış kapısını kullanarak hemen önünde bulunan otobüs durağından belediye otobüslerini kullanarak ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

alsancak gar-mini

İZMİR ALSANCAK GARI

   Eğer Aydın, Denizli gibi güney bölgesi trenlerini kullanıyorsanız ineceğiniz yer Basmanane Garı‘dır. buradan da metro hattını kullanarak ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

basmane gar-mini

İZMİR BASMANE GARI

 

   İzmir Şehir içi ulaşım için güncel şehir içi ulaşım rehberimizi ziyaret edebilirsiniz. İzmir Şehir İçi Ulaşım Rehberi için >>

 

Keyifli Seyahatler…

 

 

Yorumlar

Yorumlar

Takip Et GeziciBlog:

Son yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir