İZMİR ŞEHİR İÇİ ULAŞIM REHBERİ (Güncellendi!)

     İzmir şehir içi ulaşımda kullanılacak olan pek çok alternatif vardır. Taksi ve minibüs hatları dışında kullanılacak olan toplu taşıma araçlarında İzmirim Kart geçerlidir.

   Belediye otobüsü, metro, izban, vapur, feribot ve tramvay entegreli İzmir ulaşım sisteminde İzmirlim Kart ile ilk ücret ödemenizden itibaren 90 dakika içinde tüm binişler ücretsizdir.

   Bu 90 dakikalık aktarma süresinde belediye otobüsü, metro, izban, feribot,vapur ve tramvay kullanarak dilediğiniz yere ulaşım sağlayabilirsiniz.

 

İZMİRİM KART

   2015 senesine kadar İzmir Kentkart olarak kullanılan Kentkart sistemi İzmir Büyükşehir Belediyesi ihalesi sonucu İzmirim Kart olarak değiştirilmiştir. İzmirim Kart’a Banliyo hattı olan İzban gişelerinden, Vapur hattı olan şehir hatları vapur iskelelerinden, Metro istasyonlarından ya da İzmirim Kart dolum noktası yazan yerlerden temin edebilirisiniz.

baaaaaayyy-mini

   2016 Eylül‘ünden itibaren İzmir içinde belediyeye ait birçok tesiste (Otoparklar, Bisim, Teleferik, Doğal Yaşam Parkı, Buz Pisti, Akıllı Tuvaletler gibi) ödeme işlemi İzmirim Kart ile yapılabilmekte.

   İzmirim Kart’ın boş olarak alınma ücreti ise 6TL‘dir. Ulaşım ücreti olarak ise Tam kullanım ücreti 2.60 TL, Öğrenci ve 60 Yaş Kartı kullanım ücreti 1.50TL, Öğretmen kullanım ücreti ise 2.00TL‘dir. İzmir ulaşım sisteminde ilk kullanımdan itibaren diğer tüm toplu taşıma araçlarında ücretsiz biniş sağlayan 90 dakikalık aktarma süresi bulunmaktadır.

     3-5 BİNİŞ KART

   İzmir’e gelen yerli-yabancı turistlerin günlük kullan-at mantığıyla oluşturulmuş sistemdir.

   3 binişlik ya da 5 binişlik olan bu kartlar gişelerde ya da otobüslerden temin edilebilmektedir ve 90 dakikalık aktarma uygulaması bu kartlarda yoktur.

3_5 mini

   Ücreti ise 3 binişlik kart 8.50TL, 5 binişlik kart ise 13TL‘dir.

 

İZMİR TOPLU TAŞIMA ARAÇLARI

 

     ESHOT OTOBÜSLERİ

   İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait ESHOT otobüsleri ana arterlerde 06:00-00:00 arası çalışmaktadır. Aktarma Merkezi otobüslerinde ise durum farklılık göstermektedir.

otobüs-mini

   İzmir Büyükşehir Belediyesi trafik sıkışıklığını önlemek ve demiryolu taşımacılığı ile trafik stresi olmadan rahat yolculuk yapılması için belediye otobüslerini İzban veya Metro bağlantılı olarak düzenlemiştir.

   Bu yüzden toplu taşımada aktara aktara bir yere ulaşmak mümkündür. Belediye otobüsleri ile bulunduğunuz yerden direk ulaşım yoksa ya izban ya da metro hattı ile gideceğiniz yere ulaşabilİrisiniz.

   ESHOT otobüs güzergah ve saatleri için >>

 

     İZBAN

   Şehrin kuzey-güney bağlantısını sağlayan ve ve Türkiye’nin kent içi en uzun demir yolu ulaşımı olan İzban kuzeyde Aliağa, güneyde Tepeköy ilçeleri arasında bulunan toplam 38 duraktan oluşan 111 km.’lik bir hattır.

27205811 mini

   Şehrin ana arterlerini bağlayan izban seferleri 10 dakika arayla 3 hatta çalışmaktadır. Aliağa-Menemen, Menemen-Cumaovası, Cumaovası-Tepeköy

   Aliağa-Menemen hattı yaklaşık olarak 21 dakika sürmektedir.Aliağa’dan ilk sefer  05:15‘te, Menemenden 05:26‘da başlamaktadır, son sefer ise Aliağa’dan 00:35‘te Menemen’den ise 00:28‘tedir.

   Menemen-Cumaovası hattı yaklaşık olarak 75 dakika sürmektedir.  Menemen’den ilk sefer 05:21‘de, Cumaovası’ndan 05:30‘da başlamaktadır, son sefer ise Menemen’den 00:03‘te, Cumaovası’ndan ise 00:02‘dedir.

   Cumaovası-Tepeköy hattı yaklaşık olarak 27 dakika sürmektedir. Cumaovası’ndan ilk sefer 05:25‘te, Tepeköy’den 05:25‘te başlamaktadır, son sefer ise Cumaovası’ndan 23:55‘te Tepeköy’den ise 23:55‘tedir.

   Şehrin tek havalimanı olan Adnan Menderes Havalimanı‘na ise en uygun ve hızlı ulaşım gene bu banliyo sistemidir. (Bkz. Havalimanı Ulaşım)

   Çeşitli aktarma merkezi bağlantılı otobüslerle gerek ilçelere gerekse şehir merkezinde bulunan ilçelere ve semtlere izban ile rahat ulaşım sağlanmaktadır. Ayrıca Halkapınar ve Hilal duraklarından şehrin doğu-batı ulaşımını sağlayan metro hattınada bu duraklardan aktarma yapılabilir.

PUZZLE

İZBAN-METRO ve VAPUR HATLARI ŞEMASI

   8 Eylül 2017’den itibaren İzban hattı Selçuk‘a kadar uzatıldı. Fakat Selçuk‘a direk sefer maalesef bulunmuyor. Tepeköy yönüne giden İzban‘ı kullanarak Tepeköy İstasyonu’ndan Sağlık ve Selçuk‘a giden Selçuk İzban’ına aktarma yapıyorsunuz.

   Selçuk ve Sağlık için günde belirli seferler bulunuyor ve aşağıdaki resimlerde bunları belirttik.

   Tepeköy-Selçuk arasında ise farklı ücretlendirme geçerli. Bunun için tam ücret 5,20 TL, indirimli ve 60 yaş kartı sahibi olanlar 2,94 TL, öğretmen kartı sahipleri ise 3,44 TL ücret ödüyorlar.

   90 dakikalık aktarma sistemi ise şehir merkezinde geçerli. (yani Selçuk’tan binip Tepeköy’de aktarma yapabiliyorsunuz fakat tam terisinde ücret ödüyorsunuz.)

 

     METRO

????????????????????????????????????

   İlk olarak Üçyol-Bornova(Ege Üniversitesi Hastanesi) olarak açılan şehrin ilk ve tek metro hattı 2011 senesinde ilk düzenleme yapılarak Bornova hattı Evka-3’e kadar,  2015 senesinde de ikinci düzenleme ile Üçyol hattı Fahrettin Altay semtine kadar uzatılmıştır.

metro sefer-mini

METRO SEFER PLANLARI

   Fahrettin Altay durağından Evka-3 durağına yolculuk süresi yaklaşık 27 dakika sürmektedir.

 

     VAPUR

   Şehrin iki yakasını birbirine bağlayan vapur hatları güzel günler ve sabah trafiği stersi yaşamak istemeyenler için ideal bir ulaşım yöntemidir.

izmir-de-siddetli-firtina-feribot-seferleri-vurdu-23cf34-min

   Şehrin Bostanlı, Karşıyaka, Bayraklı, Alsancak, Pasaport, Konak, Göztepe ve Üçkuyular olmak üzere toplam 8 adet iskelesi bulunmaktadır. Bu iskeleler arası belirli saat dilimlerinde ulaşım sağlanmaktadır.

vapur_saatleri_izmir-mini

VAPUR ve FERİBOT SEFER SAATLERİ

 

     FERİBOT

   İzmir körfezinin kuzey ucuyla güney ucunu arasında çalışan Üçkuyular-Bostanlı feribotu sabah ve akşam trafiği rahatlatması açısından ideal bir ulaşım aracıdır.

header-02-mini

   Haftaiçi gündüz 10:15-15:45 saatleri ile gece 21:30-23:10 saatleri arasında ulaşım ücretlerinde %30 indirim uygulanmaktadır ki bu otomobilinizle Bostanlı’dan ya da Üçkuyular’dan karşıya geçerken deniz havası alıp çayınızı yudumlayıp trafik stresinden uzaktayken sadece 5 tl ödemeniz anlamına gelmekte.

   Aynı zamanda bisiklet, motorsiklet ve yaya taşımacılığıda yapıldığından kullanım için gayet idealdir.

 

     TRAMVAY

   2017 senesinde Karşıyaka ilçesi sınırlarında kullanılmaya başlanan “Karşıyaka Tramvayı” ulaşım için bir alternatiftir fakat hızlı olduğu söylenemez.

   Mavişehir ile Otoban arasında kalan Ataşehir bölgesinden başlayarak; Atakent, Bostanlı, Bostanlı İskele, Karşıyaka Sahil, Karşıyaka İskele ve Karşıyaka Çarşı güzergahını izleyip Alaybey Tersanesi‘ne yakın Alaybey istasyonunda son bulan güzergahı izlemektedir.

   Şimdilik 10 dakika sıklıkla hareket eden Karşıyaka Tramvayı güzergah durakları şu şekildedir.

KARŞIYAKA TRAMVAY GÜZERGAHI

   İzmir Büyükşehir Belediyesi‘nin Üçkuyular İskele-Konak-Alsancak-Halkapınar arasında çalışacak olan “Konak Tramvayı” projesi ise şu an yapım aşamasında devam etmektedir. Hatta trafiği alt üst ettiği için tüm İzmirlileri canından bezdirmiştir. 🙂

Konak tramvayı biter bitmez buradan yeniden bilgilendirme yapacağız 😉

 

     MİNİBÜSLER

   Şehrin çeşitli arterlerinde kullanılan ve bulunduğu ilçenin tüm semtlerine ulaşım sağlayan mavi minibüsler şehir içi ulaşımda kullanılmaktadır.

   Minibüsler Karşıyaka, Bornova, Buca ve Gaziemir olmak üzere ana ilçelerde kullanılmakta. Örneğin; Karşıyaka Kaymaklığı ve Karşıyaka Çarşı girişinde yer alan Karşıyaka Minibüsleri son durağından; Otogar’a, Bornova’ya, Çiğli’ye ve Karşıyaka’nın diğer semtlerine minibüsler hareket etmekte.

minibüs-mini

   Aynı şekilde Bornova, Buca, Gaziemir, Güzelbahçe ilçelerinden de semtlerine minibüs seferleri vardır. İzmir Şehirler Arası Otobüs Terminali‘nden ise hemen hemen her ilçeye ve bazı semtlere direk minibüs hatları bulunmaktadır.

   Mavi minibüsler çeşitli mesafelere göre ücretleri vardır, Genellikle 2.25-3.50 TL arası değişen bu minibüslerin güncel tarifeleri için >>

 

     TAKSİ DOLMUŞLAR

   İzmir şehir içinde bazı arterlerde minibüsler trafiği olumsuz etkileyeceği için kullanılan beyaz renkli taksi dolmuşlar vardır.

   Konak ve Karşıyaka merkezli olan bu taksiler Konak‘ta Konak Katlı Otopark‘ın önünden kalkıp Konak-Altındağ, Konak-Talatpaşa-Alsancak ve Konak-Kahramanlar-Alsancak güzergahlarında çalışırlar.

   Konak-Altındağ taksi dolmuşu Basmane, Yenişehir güzergahını izleyerek Altındağ MTK sitesinde son bulur,

   Konak-Alsancak arası iki güzergahtan biri olan Konak-Talatpaşa-Alsancak taksi dolmuşu ise Konak Sahil Yolu, 2.Kordon, Talatpaşa Bulvarı, Kıbrıs Şehitleri Caddesi önünden Alsancak Gar‘da son bulur.

   Konak-Kahramanlar-Alsancak taksi dolmuş hattı ise Konak, Çankaya, Basmane, Kahramanlar, Fuar, Atatürk Spor Salonu güzergahını izleyerek Alsancak Garı‘nda son bulmakta.

   Şehrin diğer yakasında ise Karşıyaka-Mavişehir arası çalışan taksi dolmuşlar ise İBB‘nin yaptığı tramvay yüzünden biraz sıkıntılı durumdalar.

   Bu hattın güzergahı tramvay hattı yüzünden değiştirildi ve bu değişiklik ile birçok insan mağdur oldu. Amaç tramvayın kullanımını arttırmakmış.

   Değişen güzergah ile Bostanlı içinden Karşıyaka İlçe Emniyet Müdürlüğü‘ne oradan da Karşıyaka Girne Caddesi ile Ordu Bulvarı birleşiminden Karşıyaka Medical Park Hastanesi güzergahında çalışmaya başladılar.

    Bu durum şu an mahkemelik ve herhangi bir değişiklik olursa anında güncelleyeceğimizden emin olabilirsiniz. 😉

 

     TAKSİ

   Şehir içi ulaşımın olmazsa olmaz taksileri özellikle gece ulaşımın tek alternatifidir.( ESHOT Baykuş otobüsleri hariç)

taksi2-mini

   İzmir takismetreleri açılış fiyatı 2015 Ocak yılı itibariyle 3.20TL‘dir ve taksimetre 200 metrede bir 30 kuruş artmaktadır.

 

     GECE OTOBÜSLERİ

   İzmir’de gece saat 01:00-05:00 arası saat başları Konak semtinde şehrin ana arterleri olan Karşıyaka-Çiğli, Bornova, Buca, Gaziemir, Balçova-Narlıdere ilçelerine giden Baykuş Otobüsleri bulunmaktadır.

images

   Baykuş otobüslerinde çift bilet tarifesi uygulanılmaktadır.

   Baykuş otobüsleri güzergahı ve saatleri için >>

 

     HAVALİMANI ULAŞIM

   Şehrin tek sivil havacılık uçuşlarına açık olan İzmir Adnan Menders Havalimanına ulaşım için İzban, Otobüs, Havaş gibi farklı seçenekler bulunmaktadır bunun için İzmir Şehirlerarası Ulaşım

 

 

Yorumlar

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir